• 1
  • 2
Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
pdp11
Как се работи с тях?
Гост
Много е добра, аз лично съм много доволен.
masteradmin - майстор
Български "Нивеликс" за до 3 мм. дебелина, в разфасофка 25 кг, за 20 - 25 лв., за около 5 кв.м. Смесва се с около 10 л. вода и се бърка 15 мин. с дрелка. Изливаш разтвора и разстилаш с назъбена маламашка. За по-добро сцепление основата се грундира. По добре е преди това да изравниш по големите неравности с теракол.
masteradmin - майстор
Общото мнение, е че хората са доволни (става гладко и здраво), но излиза скъпо, защото повечето немогат да си предценят денивеляцията. За мене тази мазилка не е за изравняване, а за доизравняване (примерно за ламиниран паркет). Иначе мисля, че има и вносни, които са за 0 - 30мм стига да имаш пари. Може и да драсна тези дни, някой ред по темата само дето нямам снимки.
Стефан - майстор
А стават ли за гараж,където пода е асфалтова натилка/бивш път/.И дали ще е достатъчно здрава за целта?
masteradmin - майстор
Точно тази няма да станат за асфалт, но има подобни смоли (незнам само цената)
pdp11
Щом не е много подходяща, предлагам статията да е за изравняваща замазка по принцип :wink: Или съвсем ще изядем хляба на майсторите и ще линчуват сайта.
masteradmin - майстор
Инструкция за използване Самоизравняваща се замаска

1. Повърхността трябва да бъде подготвена внимателно в съответствие с инструкциите. Разтвора се приготвя по указанията дадени на опаковката. В съда за приготвяне на разтвора първо се налива вода, след което постепенно се добавя сухата смес. Разтворът се разбърква с бъркалка на ниски обороти до получаване на еднородна маса.

2. Готовият разтвор се изсипва на повърхността и ако е необходимо се заглажда с помощта на маламашка.

Прикачен файл

5_03.jpg
5_03.jpg (6.1 KиБ) Видяна 18522 пъти

Прикачен файл

5_02.jpg
5_02.jpg (8.37 KиБ) Видяна 18522 пъти

Прикачен файл

5_01.jpg
5_01.jpg (9.09 KиБ) Видяна 18522 пъти
Пепи
Дебелина на покритието
Отделните производители разработват свои специфични технологии за поставяне на разливни подове и, въпреки различията, в тях има много общо. Съществуват два типа саморазливни покрития: дебелослойни и тънкослойни. Първите се използват за неравни основи. От тях не се изисква да имат висока адхезия (сцепление), дори в някои случаи могат да се отделят от основата, например за поставяне на изолация от полиетиленово фолио.
Тънкослойните самонивелиращи се материали отстраняват само неголеми дефекти в основата, но благодарение на високата си течливост (слаба вискозност), осигуряват идеално изравнено хоризонтално ниво на пода. С тях се работи лесно, имат добра адхезия с основата, паропропускливи са и много трайни. Повечето от тях могат да се използват при подови отоплителни системи. Не трябва да се забравя и екологическата им безопасност, както и сравнително ниската им цена.
Повечето производители на сухи строителни смеси предлагат цял комплекс материали за изравняване на пода, започвайки с грунд и завършвайки с разливен материал. Те се различават според условията на нанасяне и експлоатиране.
Етапи на обработка и нанасяне
Фундаментът под изравняващата смес трябва да е стабилен, плътен и чист. Неплътно прилепналите към основата покрития се отстраняват и заедно с всички останали замърсители, които биха намалили адхезията на разтвора, се почистват с прахосмукачка. Следващата стъпка е премахване на големи неравности в основата, запълване на пори и пукнатини, през които сместа може да изтече. После идва ред на грундирането. Праймерът, обикновено с разход около 100-200мм/м2, се нанася в един слой с валяк, четка или чрез метода на безвъздушното разпръскване. При необходимост може да се сложи втори пласт грунд в посока, перпендикулярна на първия. Праймерът не само намалява абсорбиращата способност на основата спрямо разтвора, но и играе укрепваща функция, предотвратява образуването на въздушни мехурчета и повишава сцеплението на саморазливния под. Сухата смес трябва да се подготви във вид, подходящ за нанасяне. За целта тя се разтваря във вода и добре се разбърква. Сместа се приготвя в зависимост от емкостта на съответния обем. Именно затова първо се налива водата и после към нея се прибавя сухата смес.
Един от факторите, оказващ важна роля в качеството на бъдещата настилка, е строгото спазване на правилното съотношение между сухата смес и необходимата за разтварянето й вода. Пропорциите са указани в инструкциите на производителите и са специфични за отделните продукти. Предозиране на течността може да доведе до значително намаляване на здравината на връзките, да предизвика образуване на пукнатини и разслояване на покритието. Обратно, ако водата е по-малко от необходимото, сместа няма да придобие нужната разтекаемост (ще е твърде вискозна), което би затруднило равномерното нанасяне.
Разтворът се разбърква прецизно с помощта на миксер или електродрелка със специална приставка за вискозни смеси. Разбъркването се извършва с честота 400-600 об/мин. Минималното време за разбъркване е посочено в инструкциите и обикновено е минимум 2-3мин.
Особено внимание трябва да се обърне и на еднородността на сместа. В противен случай може да се образуват шупли. Затова след първото разбъркване се изчаква известно време, това е т.н. технологична пауза, време, през което саморазливния под узрява, като се освобождава от въздушните мехури. Следва повторно разбъркване. От този момент започва да тече времето на живот на разтвора, неговата трайност. При повечето смеси е от половин до един час.
Преди нанасяне на саморазливния под, с помощта на нивелир и либела се определят най-ниската и най-високата точка на основата. След изравняване на сместа върху пода, най-високата точка трябва да бъде закрита с дебелина на покритието, указана в инструкциите за употреба на материала. Подготвената смес се излива равномерно на ивици, широки 30-40см, по посока към изхода. Всяка следваща порция се слага преди предходната да е изсъхнала. Тук трябва да се съблюдава за спазване времето на трайност на разтвора. Именно затова фирмите-производители и специалистите препоръчват поставянето на саморазливен под да се извършва поне от двама души. Единият - да разлива и изравнява сместа, а другият - да подготвя следващата порция.
Помещението се покрива наведнъж, без спиране на работата. Ако предварително знаете, че няма да успеете да нанесете саморазливния под по цялата повърхност на една смяна, помещението се разделя на няколко зони с помощта на специални прегради.
Разлятата върху пода маса се изравнява с помощта на широка шпакла, стоманена подравнителна линия или друг инструмент, препоръчан от производителя. Желателно е, още докато покритието не е изсъхнало, повърхността му да се обработи с валяк с дълги шипове или с много твърда и негъста четка. Тази процедура води до освобождаване на въздушните мехури и подпомага изравняването на повърхността. По правило, при точно спазване на технологията, мехури не се образуват. Трайността на разтворите се отнася за определени условия, посочени в инструкциите за използване на саморазливния под. За най-подходящи се считат температури от +15 до +20°С и влажност 60%, но много производители допускат температурен диапазон от +5 до +30°С. Ако температурата в помещението е по-ниска от препоръчваната, разтворът ще се втвърди по-бързо, и обратно. Влажността също влияе на времето на втвърдяване и технологията на работа. При висока влажност сместа изсъхва бавно, а при ниска – твърде бързо, с опасност от образуване на шупли.
В заключение ще разясним и за масата на саморазливните подове. Когато планирате използването им, е добре да се замислите, доколко те ще натоварят основата и подпорите. Имайте предвид, че основата им е от цимент и пясък, а и дебелината не е един милиметър. Ако направите проста сметка, ще се окаже, че 1м2 саморазливен под с 1см дебелина ще тежи около 16-18кг. В неголямо помещение с площ 20м2 ще е около 320-360кг, а за покриване на 100м2 ще са нужни 1.6-1.8т. Добре е при използването на саморазливен под това да е отчетено още при проектиране на сградата.
Louis_Cypher - напреднал
1. саморазливния под е за изравняване, а не са повърхност. По него не може да се ходи.

2. Грунда преди полагането е задължителен, не толкова за сцепление, колкото за импрегниране на повърхността. За да не "краде" от влагата на материала.
  • 1
  • 2

Тема "Саморазливащи (самонивелиращи) се замазки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: