• 1
  • 2
Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
nikel - специалист
Честит празник.
Скоро ми се налага да направя няколко десетки опаковки за подаръци от PVC прозрачно фолио.
Търся информация за вакуумно формоване на фолиото,някаква машина направи сам и информация къде мога да си закупя от този вид фолио.
На всички благодаря предварително за какавто и да е информация.
Късмет.
STO-YAN - специалист
В Асеновград е завода за производство на вакуум опаковачни
материали. Ние лаиците му казваме "найлон", а материала е:
поливинил..., полипропилен, политилен или нещо подобно.
Зависи какво искаш да опаковаш. Има машини, които с топъл
въздух свиват фолиото около предмета, но без вакуум.
Други машини вакумират продукта и след това се слагат
готовите опаковки в топла вода, около 83-85*С. Фолиото
в този случай се свива още по-плътно около продукта.
Обясни по-подробно какво искаш да правиш. Необходим
ли е вакуум или не е, защото са различни и материалите.
ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО
nikel - специалист
100яне не си ме разбрал правилно. трябва ми нещо като това
http://www.galbo-bg.com/index.php?m=144
показано е в ляво на сайта.
И машина като тази
http://www.youtube.com/watch?v=hGBRiYhxRTM
Просто искам аз да си го изработя.Най лесно е да си го купя,но се
губи от удоволствието.
В Асеновград не правят прозрачно ПВЦ фолио кристал 0.2 мм.а можеби бъркам.
STO-YAN - специалист
О, да. Това вече може да се нарече и изкуство.
Тук аз няма да мога да съм полезен.

Весели празници! :santagrin:
8180 - майстор
Никел,
Доколкото му разбирам двата линка сочат различни неща.
Показаната кутийка е сгъната и "напрегната" с оранжевото коланче. Десният ръб на снимката е залепен. На дъното не виждам точно - или залепен или сглобен, както разни картонени опаковки.
Капакът вероятно заедно с тялото, сгънат по крива от страницата срещу нас и по другите две страни - сравнително сложна, за този тип форма.
По принцип технологията е щанцоване с режещи и биговащи ножове - изработката на щанцата, настройката на машината, обикновено не се връзва добре под 1000 удара.
Не е невъзможно, особено по-прости форми да се изработят по начина в заглавието на форума - рязането с макетен/офис нож, биговането със стара (непишеща химикалка) - можеш да пробваш по празниците с недебел картон. За прави бигове може и с нагревател за по-лесно и прецизно. Продават се и се правят несложно такива биговачки, ако намеренията си заслужават.
Можеш да се разходиш по магазините и Нета за идеи за по-прости и ефектни форми.
Подходящ материал - ПВЦ преди години се купуваше тук - още ги има май:
http://www.econ.bg/companies2608/company105765.html
Мога да ти подаря за Коледа ок. 10х0,35м (0,35мм), но е доста стар - 5-6г.
Продава се без защитно фолио и трябва да се работи чисто, че се драска.

Другата технология
(от клипа) - "Вакумно термоформоване" също е скъпа за малки серии. Трябва калъп с доста специфични изисквания (особено за прозрачно), вакумна установка и плосък нагревател - на клипа вадят материала от фурна. Професионално рамката стои над калъпа в повтаряемо положение (ако има предварително нанесено изображение), а отгоре е нагревателят.
В последно време материалът е поликарбонат или P.E.T., като при бутилките за безалкохолни.

Ако се разтърся мога да ти намеря (може би) консултант-проектанти за първото и евентуално изпълнители за второто в Сф.
Малки ("четвъртинки") щанц машини имаше доста по разни места за трудоустроени - луди, глухи и под. Търси в печатниците - малките сигурно още кооперират тази дейност навън.
Успех!
nikel - специалист
Моля за извинение.
Първия линк го дадох само да покажа какъв материал ми е нужен.
За термо формоването - формите ми са най обикновенна кутия 200/100/100 мм. и затова калъпа ще най обикновен паралелепипед.
В края на краищата става въпрос за 20-30 бройки.
8180 - майстор
Не се разпростях снощи - с термоформоване не можеш да направиш чист паралепипед - нещо като мивка от неръждавейка е достъпно - със заоблени ръбове отвякъде и леко пирамидална форма.
Та, хич не е прост калъпа - дано стане от 1-2 пъти.
Не може и в краен вид да излезе изделието - отдолу (по клипчето) ще трябва да се отрежат технологичните пера (фири).

Бих го правил по първата технология - с лепене или защипване.
Дъно ще има ли?
nikel - специалист
И аз не бях съвсем точен.Разбира се че ще има дъно,на него ще бъде закрепен подаръка, а капака ще е това което ще се получи при термоформоването.Напълно си прав за заоблените ръбове и пирамидална форма.
rockwall - майстор
сигурно е късно за тази тема след празниците, но за да опаковаш така, ти трябва калъп, който да носи нагряване, който да е същия като кутийките за опаковане
STO-YAN - специалист
Здравейте!
На първия линк, кутията в ляво е чиста геометрична разгъвка, като
са предвидени крайчета за залепване. Сгъва се на ръка с подходящи
приспособления и с безцветно лепило се съединява кутията. Долния
край на кутията ми се виждат прави страните, а горния-заоблени. Тези
заоблени страни се постигат с формата на капачето. Капачето е закрепено на няколко места с някакви подходящи за целта "копчета".
При термовакуумно формоване, дебелината на материала така се
подбира, че да остане определена дебелина на стената. След изтеглянето-провлачането на материала той изтънява и не е прозрачен.
Губи си прозрачността.
Геометричната разгъвка се дава за печат и естетиката е пълна!
Дано съм бил полезен. Успех!
  • 1
  • 2

Тема "PVC прозрачно фолио" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: