Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
Илиян Илиев™ - майстор
Да не ти свети в очите само...
simbion - специалист
Илиян Илиев™ написа:
Да не ти свети в очите само...
За да не ми свети в очите ще използвам бял мат, целта ми е да стане като гигантска лампа за рентгенови снимки :-D или нещо подобно. За сега имам едно малко бюро и осветлението което ползвам ми вади очите, то се състои от нормално стайно и настолна лампа. Утре трябва да си прибера рамката от заварчика :roll:
Ако имате идеи за осветяване на поликарбоната моля да споделите :) и още нещо да ми предложите - височина на масата ? Как да разбера колко да е висока за да не ми е високо или ниско, всички знаем, че неудобните работни места са дразнещи и то много :? Направих няколко измервания на маси и прилежащите към тях столове и разликата между седалката и плота на масата е м/у 27 и 31 см :? Май трябва към дърводелците да се обърна за това :?
sstefanov - майстор
Това, което си го замислил според мен не става за работи по електроника.

Най-важното за един плот, върху който ще запояваш, е да е топлоустойчив!
Ако можех да избирам, бих го направил от няколко части: в средата - полиран гранит (за запояване), от едната страна - здрав метал (дебела ламарина) за механичните работи, от другата - дебел шперплат, който да може да се сменя през година - две (за пробиване и разни подобни).

Осветление - в никакъв случай отдолу! Свети в очите, а не върху платката с елементи. Най добре е разсеяно общо осветление и една лампа с дълго рамо за осветяване на място.
simbion - специалист
Първата ми идея беше да сложа дебел шперплат, имам плоскости от табли на стари легла, гардероби и тем подобни :? Като се замисля си много прав, но все пак искам да има и светеща част... Много се двуумя :| Може да си направя светещата част като пано на стената ? Ох незнам много се обърках :cry: За запояването знам, че трябва да има термоустойчива плоскост, а имам тука 1-2 м2 плочки и мислех да си ги слагам и да си ги махам ама незнам :(
Размерите на масата трябва да са 150см х 96см ако това ще помогне с нещо за идеите ви :? Забелязах, че като имам странично усветление нещо ми се случва с периферното зрение (става въпрос за лумисцентна лампа).
Тани - модератор
Това с периферното зрение става заради 50 Hz от мрежата и защото лампата ти е с дросел и стартер. Ако си вземеш с електронен баласт този ефект го няма , защото там честотата е много висока и не можеш да я усетиш със зрението!
simbion - специалист
Тани написа:
Това с периферното зрение става заради 50 Hz от мрежата и защото лампата ти е с дросел и стартер. Ако си вземеш с електронен баласт този ефект го няма , защото там честотата е много висока и не можеш да я усетиш със зрението!
Благодаря :-D Никога нямаше да се сетя, че е от мрежовата честота :2thumbs:
pavkatay - майстор
И аз съм съгласен,че с осветлението отдолу ще имаш повече негативи,отколкото ползи.
Тани - модератор
Винаги осветлението може да се комбинира и с горно и странично и каквото друго му дойде на ум . Едното не пречи на другото. Може да си ги ползва и по отделно. Долното осветление е много удобно , когато трябва да се прекопира някой чертеж или схема например. Аз съм се замислил за долно осветяване именно с тази цел!
simbion - специалист
Тани написа:
Винаги осветлението може да се комбинира и с горно и странично и каквото друго му дойде на ум . Едното не пречи на другото. Може да си ги ползва и по отделно. Долното осветление е много удобно , когато трябва да се прекопира някой чертеж или схема например. Аз съм се замислил за долно осветяване именно с тази цел!
Да, и аз мисля, че комбинацията със смесеното осветление би била добра :) Ама много скъп този поликарбонат :sad:
shotik - майстор
simbion,в темите ,за които си дал линкове,бялата плоскост на стената с наредените инструменти е фазер/пресован картон/ с отвори,не е шперплат или талашитена плоскост.Лошото е,че от много години не съм виждал да се продава по магазини или складове.

Тема "Какво е това ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: