• 1
  • 2
Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
nikel - специалист
Честит празник.
Напролет ще си правя навес /стопанска постройка / метална контрукция.
Ще се ползва на натория,работилница и там ще дооправям прасето.
Затова съм решил да направя оджак /баджа/.
Моля за помощ с малко акъл ,схема или който с каквото може.
Благодаря предварително на озовалите се.
п.п. Навеса ще е 8 на 3 метра с две помещения,едноскатен покрив
soton - специалист
Моя оджак е правен заедно с къщата,преди около 90 години и прилича досущ на камина,но е по голям и комина му е много широк:от долу е с размерите на самата горивна камера и линейно се стеснява до върха на комина на 1 м.над билото.При една поправка на комина го стеснихме от глупост и той започна веднага да пуши.Наложи се да бутнем новата зидария и да възстановим както е било - на върха отвора е около 30 на 30 см.Отвора долу е равен на горивната камера - около 80 на 80 см и вътре на височина около 2 м. има греда за която е вързан синджир с кука за която се закачва 30 литров котел.Служи ми страхотно.
nikel - специалист
Много благодаря.
EDI - майстор
Нещо такова ли ти трябва.Това е моето огнище на двора с универсално предназначение - и за казана за буркани и за скара и за другарски сбирки на топло.Не е точно оджак, но може да ти свърши работа като идея.

Прикачен файл

DSC00076147777777.jpg
DSC00076147777777.jpg (44.82 KиБ) Видяна 20746 пъти
nikel - специалист
Нещо такова,но не толкова избарано /все пак ще е в стопанско помещение/
Да събира казан за курбан,тава за лютеница,сач за катми и други подобни.
Може ли размери на отвор, комина,дълбочина и други данни.
Иснам да го направя на кота О.
nikel - специалист
Само това намерих в нета,но е без размери.

Прикачен файл

оджак.jpg
EDI - майстор
viewtopic.php?f=17&t=23244 его тук в моята тема съм дал размерите на огнището.Предпоследния пост на първа страница.
nikel - специалист
Благодаря ти много.
Късмет и весели празници.
VLADO66 - майстор
Това www.zidkam.com/saveti.htm може да ти помогне поне за пропорциите.
soton - специалист
Всичките тези постове след моя касаят камини,които само приличат на оджак и изобщо не могат да вършат неговата работа.Неговото най върло предимство е че понася безобразен огън и голям котел висящ на верига - няма такава камина.И за това моя е направен в работилницата а не в хола.Даже онази снимка дето пише "оджак" не може да бъде защото комина е тесен.Тества се като го напълниш с боклуци до горе и го запалиш - не трябва да пуши - при мен и за това служи.
  • 1
  • 2

Тема "Как да си направя оджак /баджа/" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: