• 1
  • 2
Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
Ако някой разполага със схеми и обеснения за телевизионни антени (за ефирните телевизии), моля да помогне. Ще бъда благодарен.
masteradmin - майстор
Темата е доста обширна. Като цяло има антени за метров обхват те са едни големи и за дециметров значително по малки. Има и комбинирани
Ето ти една схема на 9-елементна Swan антена за 144 MHz.
Тя има усилване около 13-15 dB в диапазон a 144-146 MHz . Тази антена представлява хибрид между антена тип вълнов канал и логопериодична антена.
Необходимо е да се обърне внимание на U-коляното в логопериодичната част на антената (Сх.1), дължината на което е 178 мм.
Изображение
Сх. 1 Размери на антената
Входното съпротивление на антената е 110 Ом. За съгласуване с 50 Ом коаксиален кабел се използва шлейф, даден на късо (Сх. 2). Неудобство е използването на "балун"-трасформатор, което води до ограничаване на излъчваната мощност. Но като се има предвид голямото усилване на антената, работата с малка мощност е почти задължителна.
Изображение
Сх. 2 Съгласуване
Елементите на антената са изработени от алуминиева тръба 6 мм. Носещата "стрела" е от алуминиева тръба 30 мм. Закрепването на разрезните вибратори се извършва с помощта на елементи (сх.3), изработени от изолационен материал - тефлон, стъклотекстолит и др.
Изображение
Сх. 3. Конструкция на елементите за закрепване на разрезните вибратори Закрепващите елементи за целите вибратори са показани на сх.4. Те се изработват от алуминий (или друг подходящ материал).
Изображение
Сх.4 Закрепващи елементи за целите вибратори Разбира се антената може да се изработи като 6 - 9 елементна. Аз направих експеримент с 6 елементен вариант на антената и резултатите бяха много добри. Разбира се трябва да се има предвид, че антената е остро насочена. За закрепващи елементи за разрезните вибратори използвах дърво, а за целите - подложки за елементи от телевизионна антена. Носещата стрела беше също от TV антена.

Литература: Gajarski , HA4YD: SWAN-Antenne , Radiotechnika 24
masteradmin - майстор
Най разпространени по едно време бяха антени тип "yagi"
антенa тип "yagi"
smarty - специалист
Привет и от мен!

Имам нужда от антена която да може да лови от 9-ти,34-ти, 51-ви и 53-ти канал. (т.е. 175 - 800MHZ)

Тази сван антена ме заинтригува, но незнам как да я преизчисля за горепосочените честоти.



Намерих калкулатор за логопериодични антени http://www.fortunecity.com/skyscraper/j ... gCalc.html и си изчислих една която да лови 175MHz - 800MHz .. но все пак искам да се допитам и до вашето мнение за Яги и за Логопериодичните антени ?
Duke_BG - специалист
master, коаксиалния кабел за телевизия и кабелна е 75 ома а не 50 колкото е за старите комп мрежи :)
masteradmin - майстор
Коаксилния да, но едно време се използваше симетричен тои беше 50 ома.
Duke_BG - специалист
симетричния е 300 ома
и сега някой да не каже че един обикновен плосък кабел няма такова съпротивление уточнявам че всички тези омове са т.н. "вълново съпротивление" т.е. при определни честоти
masteradmin - майстор
леле верно че така беше. Няма да пиша по тази тема, че пак ще се изложа нещо. Между другото навремето съм завършил радио и телевизия в А.С.ПОПОВ Направо резил :wallbash:
Duke_BG - специалист
:) в спора се ражда истината :)
Някой може ли да ми каже как да си направя добра тв антена от тези с кафявите дискове (едно време са ги ползвали в дисковите запаметяващи устройства или нещо такова) По-точно размери на разреза, разстояние между отворите на фидера и др. :?
  • 1
  • 2

Тема "Телевизионни антени" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: