• 1
  • 2
Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
Намерих няколко страници по въпроса, но за съжаление не на български :). За сметка на това картинките са интересни. :-D Хората са измислили някаква технология и са издали и книжки, но английският не ми е много силна страна, затова се интересувам дали някой разполага с повече информация по темата.Не знам дали се изискват по-специални разрешителни за строеж. В Щатите определено разполагат с доста слама :lol: .Не че и в Европа няма такива къщи:).Страничката,която намерих с най-много препратки по въпроса е : www.cobprojects.info
crez - майстор
До началото на 20в. у нас се е строяло само от кал. Нашите предци са имали уникални технологии за това строителство. Стоителството с кал у нас е три вида.
1.Къща" плетнарка",каменни основи скелет от необрязани греди плет от дебели клони за арматура и след това дебело измазани с кал смес от глина,говежди фашкии и много слама за да не се напуква всичко това много добре омесено с крака.
2.Къща "битница"пак здрави каменни основи върху тях като кофраж се слагат успоредно две дъски около 15см. широки и пространството между тях се запълва с глина или почва. Със дървени трамбовки мокрейки се трамбова,след това дъските се повдигат на една ширина по-високо и пак същото.По този начин е страена Великата китайска стена в равнината където няма камъни.
3.Къща "кирпич" това е по-нова технология и по лесна според мен. Разбърква се глина със много слама,прави се калъп от дъски със формата на тухла запълва се със сместа,калъпа се маха и остава правилно оформена тухла от кал. Изсъхват на слънце и се зидат пак с кал. И трити вида се измазват с сместа описана при първата къща и задъжително се варосват с гасена вар. Това са прекрасни еко къщи зимата е топло, а лятото прохладно в тях. Така че американците имат да ни дишат прахоляка в строителните технологии.
lyki - специалист
Преди доста години си купих дворно място в едно село в което имаше такава къща3.Къща "кирпич".Заех се да си правя вила там и съжалявам че съборих старата,но на времето са строели къщите си в средата на двора ,някакси не пасваше с моите мечти за вилата.Та като почнах да събарям старата махнах покрива разчистих гредите и се заех да събарям стените (обикновени кирпичени ).Реших и се напънах да бутам една стена ,пустото му накланя се и след като отпусна отново се изправя. Грабнах кирката да разбера дяволската работа ,как така пустата му стена от кирпич неще да пада.Почнах да млатя и да събарям кирпича и по едно време ударих у нещо твърдо,разрових внимателно и останах потресен от това което видях.
Цялата стена бе армирана с що годе прави върбови и много жилави клони, през височина от 50 см, две успоредни дървета зазидани в двата края на зида прихванати през 60-70см. с напречни дръвчета, като всеки пояс прикован по същия начин с по долния пак със такива жилави гредички дебели около 40-50мм.
Прав си че американците има да ни гонят в строителството, имах усещането че тази къща не би паднала от каквото и да е земетресение.
hygro - майстор
Въпреки относителната здравина, кирпичът не се отличава с висока товароносимост. Затова, особено в по-високи сгради, динамичните и статичните сили се поемат от дървени ферми.

Старите централни части на немските градове, които не са били унищожени през войната, са построени почти изцяло с такава технология. Освен чисто прагматичните изисквания на статиката, дървените конструкции са предмет и на изкуството:

Изображение

Голяма част от сградите са на възраст от няколко века, което за панелките май е недостижимо...

"Модата" се връща и все повече се строи с кирпич:

Изображение
hygro - майстор
Ето още един хубав пример за съвременно строителство:

http://www.taipa.de/Eulenberg.htm
XS09 - напреднал
"Kosten: 250,- Euro/m3"
To не излиза ли по-евтино стандартното строителство?
hygro - майстор
Тези цена важи за немския надник. Грубият строеж е значително по-евтин отколкото конвенционалната технология, но довършителните работи малко се различават.
null - специалист
А такова нещо как Ви изглежда?
Изображение
Изображение
http://www.coolbuzz.org/entry/icelandic ... lders-eye/
asinka - специалист
Аз бих казала само: :shocked:
И бих искала да чуя и мненията на специалистите по изолационната част...
Току виж съм си направила такава землянка за игра на детето в двора ...
ПП.:След малко давам и груб превод
asinka - специалист
Исландска торф къща:

Торф къщите са честа практика в Исландия, но може да се проследи произходът им обратно до 10-ти век и те са забележителни! Те са толкова красиви, че не мога да сваля очи от тях. В буйната зелена среда забравям всичко, оставайки зад жестокостите на света.



Тази снимка е торф къща. . Къщата е построена през 10 век, но Icelanders започват да го направя отново с модерни къщи


Къщата се започва с изграждане на каменна основа.
След което се прави дървена конструкция.Стените се оформят от дървени греди, за по-голяма лекота.
След което се нареждат по стените, торф блокове , приблизително 15 до 20 см дебелина от около 50 см от 1,5 метра. (8 инча от 20 инча от 60 инча).

Най-добрият торф за дома строеж е била около 60% растително вещество, най-вече на корените на растенията израсли в блато, и 40% минерален, пясъчните материал в която растенията се развива. Тревата е наситена с вода.



Изображение
Нареждане тип рибена кост.
А това е конструкцията на покрива:

Изображение

И поглед отвътре:
Изображение

Брейй...
  • 1
  • 2

Тема "За къщите от кал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: