Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
Niky - специалист
Една статия за подмяна на старите тръби и водомера с полипропиленови мисля че ще е много полезна.
Още повече че има тук хора които са го правили.

Вида на използваните фитинги и начина на свързването на отделните компоненти според мен е най-важен.
masteradmin - майстор
Аз лично работя с полипропиленови с алуминиева вложка. Хубавото е че почти не ти трябват инструменти освен водопроводен или френски ключ. Тръбата завива самичка и няма нужда от колена. Ето няколко мои снимки. Мислех отдавна да напиша статиика но ме беше страх да не ме оплюят майсторите щот съм любител. :bulb:

Прикачен файл

brigol400017.JPG
brigol400017.JPG (71.95 KиБ) Видяна 34649 пъти

Прикачен файл

brigol400015.JPG
brigol400015.JPG (79.72 KиБ) Видяна 34649 пъти

Прикачен файл

brigol400014.JPG
brigol400014.JPG (77.86 KиБ) Видяна 34649 пъти
masteradmin - майстор
Ето още снимки минават отвсякъде и лесно се крият в гипс картона.

Прикачен файл

brigol400038.JPG
brigol400038.JPG (80.6 KиБ) Видяна 34642 пъти

Прикачен файл

brigol400035.JPG
brigol400035.JPG (45.24 KиБ) Видяна 34642 пъти

Прикачен файл

brigol400028.JPG
brigol400028.JPG (77.15 KиБ) Видяна 34642 пъти
Niky - специалист
Добре си се справил. Пък майсторите ако имат забележки, да напишат те статия :-D

Специално за тази снимка:
Изображение

На мен ми се иска да няма метален кран, а пласмасов, защото тия ръждясват и на нищо не приличат.
Ако обясниш по подробно какви части се използват за връзка с водомера, също няма да е лошо.
Например, защо не си вързал тръбата директно към водомера, или просто няма такава фасонна част. (примерно 3/4).
Предполагам, че използваш метално коляно, за да се крепи цялата система, защото тръбите са гъвкави.
Osiris - специалист
Niky
тръбата към водомера :megaeek: :? аз гледам че е направо към него ако пък говориш за дистанционите втулки не е добре да ги премахваш водомера трябва и да може да се демонтира ако го правиш ти добре ама ако дойде някой поразник от ВИК да ти събори плочките или гипскартона или там с каквото криеш тръбите полипропилена дава свобода на работа но що се отнася до водомерите си има правила дето трябва да се спазват :feuer: :feuer: :feuer:
Стефан - майстор
Нека да кажа и аз. От практиката, аз винаги поставям метални кранове преди и след водомера. Много е важен крана преди водомера. Крана може да е вентил или шибър. Аз избягвам шибър. Въпроса е в надеждността, а не в цената му. Ако е сферичен, то вътре уплътняващите пръстени по сферата задължително да са тефлонови, а НЕ гумени!!! Добре е поне на 2 месеца/ или когато се сетите/, да се раздвижват внимателно крановете. Това го правя с цел премахване на отложенията от котлен камък.
Дано съм бил полезен.
Niky - специалист
Определено си полезен :-D
От написаното дотук разбирам, че само тръбите са от новите(колена не се ползват). Водомера, наставките (те си имат име, ама не знам как е) и крановете - метални.

А защо не ползвате от пластмасовите, които се запояват? Нали са уж нова технология?
Стефан - майстор
Благодаря!
Не знам на кое казвате наставки / може би на холендровите гайки? /.
Не ползвам пластмасови, защото не им вярвам на якостните качества. Ако съм ясен.
Duke_BG - специалист
Според мен и двете си имат предимства и недостатъци :
ПВЦ с алуминиева вложка :
предимства :
1. гъвкави са и с малко повече опит може да не се ползват колена
2. за монтажа им не са необходими много инструменти (както и скъпоструващия поялник, който е безсмислена инвестиция ако си любител
3. (като следствие от 2 ) бърз монтаж.
3. подходящи са и за открит монтаж (като могат да се прекарат почти отвсакъде и могат да се скрият в кабелен канал.

недостатъци :
1. скъпоструващи съединителни елементи (за тръбата не съм сигурен)
2. съединителните елементи са метални, което при малко пове4ковар в разтвора създава предпоставки за корозия (при замазание в стената тръби)

Полипропилен :

предимства :
1. издръжливост на студ (да си призная не знам как стои този въпрос при другите, но доколото съм чувал тези имат гарантирано -17 градуса)
2. липса на метални връзки които се замазват в стените вкл и кранове(виж по-горе)
3. бърз монтаж (с подходящите инструменти и опит)

Недостатъци :
1. не са толкова гъвкави като другите
2. необходимост от специален поялник (все пак това е форум за любители)
3. необходимост от повече съединителни елементи ( като се замисля при другите са по-малко, но по-скъпички :) )

ами затова се сетих на "прима виста" от гледна точка на любител който е гледал доста как се работи с полипропиленови ( то с гледане ако ставаше ... , но все пак тук ние така се учим ) и е работил с PVC+Al
Моля хората с повече опит да ме поправят и/или допълнят
expander - специалист
А какво ще кажете за полипропиленовите тръби, които не се лепят с поялник, а със специално лепило? Гледам, че при тях тръбите и фитингите имат по-тънки стени, а и са малко по-скъпи, но пък изглежда става лесно.
Някой работил ли е с такива?
Надеждни ли са?

Тема "Подмяна на старите тръби и водомера с полипропиленови?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: