Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
Duke_BG - специалист
така нека да разсея малко заблуди относно цоловите метални тръби и еквивалентите им :
Нормална серия / Medium series
Цолаж - Вътрешен диметър в mm
3/8 ” 10
1/2 ” 15
3/4 ” 20
1 ” 25
1 ¼ “ 32
1 ½ “ 40
2 “ 50
2 ½ “ 65
3 “ 80
4 “ 100
5 “ 125

обикновенно на "новите" тръби (имам пред вид всички вариации на нови технологии водопроводни тръби ) се указва т.н. "условен отвор" Т.Е. полезния вътрешен диаметър.

при 1/2 тръбата изглежда доста по дебела, но това е от дебелината на стената и (2.65 мм х 2 = 5.3 мм ) имам пред вид че 16 мм тръба си е точно 1/2 " като дебит (даже с 1 мм по голям дияметър)

По въпроса за 26-те метра не е проблем - тези тръби се продават на руло. а за да се ориентираме кажи колко цола ти е тръбата до водомера . (аз си мисля че с 20 мм (3/4") ще е напълно достатъчно за да вкараш в къщата.
а ако водомера ти е на 1 цол май е по-добре да се огледаш са ония черните пластмасови тръби (съжалявам но не знам как се казват точно, но мисля че нема да са по-скъпи) които ги използват и ВиК за подаване на вода за питейни нужди.
Osiris - специалист
тая черната тръба е най подходяща за навън само че задължително се слага топлоизолация за да не замръзва :?
Duke_BG - специалист
Osiris написа:
тая черната тръба е най подходяща за навън само че задължително се слага топлоизолация за да не замръзва :?
При 60 см под земята не мисля че е възможно да замръзне
bhagavad75@abv.bg
Duke_BG написа:
така нека да разсея малко заблуди относно цоловите метални тръби и еквивалентите им :
Нормална серия / Medium series
Цолаж - Вътрешен диметър в mm
3/8 ” 10
1/2 ” 15
3/4 ” 20
1 ” 25
1 ¼ “ 32
1 ½ “ 40
2 “ 50
2 ½ “ 65
3 “ 80
4 “ 100
5 “ 125

обикновенно на "новите" тръби (имам пред вид всички вариации на нови технологии водопроводни тръби ) се указва т.н. "условен отвор" Т.Е. полезния вътрешен диаметър.

при 1/2 тръбата изглежда доста по дебела, но това е от дебелината на стената и (2.65 мм х 2 = 5.3 мм ) имам пред вид че 16 мм тръба си е точно 1/2 " като дебит (даже с 1 мм по голям дияметър)

По въпроса за 26-те метра не е проблем - тези тръби се продават на руло. а за да се ориентираме кажи колко цола ти е тръбата до водомера . (аз си мисля че с 20 мм (3/4") ще е напълно достатъчно за да вкараш в къщата.
а ако водомера ти е на 1 цол май е по-добре да се огледаш са ония черните пластмасови тръби (съжалявам но не знам как се казват точно, но мисля че нема да са по-скъпи) които ги използват и ВиК за подаване на вода за питейни нужди.
Благодаря-много полезна информация.Тръбата до водомера е 3/4".По-инересно ми е при влизане в къщата как да направя разклоненията към:умивалник,тоалетна,душ(тези неща ще са в банята)и мивка в съседната кухня.И вътре се минава на по-малък цол сигурно.А как се връзва топлата вода от бойлера за душ и кухненска мивка? Много питам,но няма как. Благодаря още веднъж.
Duke_BG - специалист
Щом тръбата ти на водомера е 3/4 просто е безсмисленно да слагаш по-голяма до къщата.
Лично на мен ми се струва, че не е много добре да се замазват в стената съединителните елементи на тези тръби защото това е предпоставка за корозията им. А за отелните разклонения или въобще за цялата инсталация в къщата можеш да ползваш 1/2", а как да ги вържеш това зависи изцяло от раположението на мивките, душа, тоалетно казанче бойлера, пералня, миялна машина .... и т.н.
Но основния принцип е че има два кръга - топла и студена вода като студената се връзва към водопровода, а топлата се връзва към изхода на бойлера (след като на входа му се подаде студена разбира се :) )
а разклонението за всеки консуматор се прави с "Тетка"
Стефан - майстор
Don-Vito написа:
И за ще изкажа мнение, ако може Стефане?
По въпроса на колегата:
От водомера аз бих тръгнал с ф25 което се равнява на 3\4 цола за едноетажна къща и ф32 при по-високи къщи.
Колега, не знам дали си Don Vito, или Don Korleone, но страшно изкриви темата. Май си пишеш това, което знаеш, или което си прочел от някъде.
Човека иска съвет за тръби на двора, от водомера да къщата. За мен това е студена вода, а не парно.
И малко пояснение относно цолажа:
1 цол = 25,4 мм вътрешен диаметър
Ф25 никога не се равнява на 3/4 цола - т.е. има различие в наименованието на тръбите/ не знам дали стана ясно? /. А 1 цол не се означава с Ф32.

И не се обиждай от забележките ми, а се опитай да ги осмислиш / ако можеш /.
bhagavad
[quote="Duke_BG"]Щом тръбата ти на водомера е 3/4 просто е безсмисленно да слагаш по-голяма до къщата.
Лично на мен ми се струва, че не е много добре да се замазват в стената съединителните елементи на тези тръби защото това е предпоставка за корозията им. А за отелните разклонения или въобще за цялата инсталация в къщата можеш да ползваш 1/2", а как да ги вържеш това зависи изцяло от раположението на мивките, душа, тоалетно казанче бойлера, пералня, миялна машина .... и т.н.
Но основния принцип е че има два кръга - топла и студена вода като студената се връзва към водопровода, а топлата се връзва към изхода на бойлера (след като на входа му се подаде студена разбира се :) )
а разклонението за всеки консуматор се прави с "Тетка"[/quote Добре,а там където ще има разклонения-как се хваща тръбата-резба,запояване?Имам в предвид съединителните елементи,тетки.И последно засега-имам 2 крана-преди и след водомера,-откъде да започна?.Благодаря.
Osiris - специалист
bhagavad

Ако правилно съм разбрал водомера ти е извън къщата а до самата къща имаш тръба 3/4 -ти :? ами почваш от мястото където тръбата влиза ако няма някаква друга инсталация която можеш да ползваш избираш си тръби с които да работиш ако са полипропилен си вземаш поялник за такива тях можеш да ги замазваш в стетата без грижа "Duke_BG" ти пише за полипропиленовите с алуминиева вложка те си имат метални съединители можеш да си сложиш един кран за да не търчиш извън къщата всеки път когато се налага да спреш водата и така изграждаш кръговете в къщата до точките където искаш да има вода студената вода трябва да стига до всички точки а топлата тръгва от бойлера успоредно на студената ако ти е трудно да си представиш направи си чертеж :wink:
Duke_BG - специалист
а най - лесно ще е да дадеш един чертеж на къщата като отбележиш на него кое къде ще е за да драскаме по него :)
bhagavad75@abv.bg
Duke_BG написа:
а най - лесно ще е да дадеш един чертеж на къщата като отбележиш на него кое къде ще е за да драскаме по него :)
Добре-чертежа до дни го изпращам.

Тема "Подмяна на старите тръби и водомера с полипропиленови?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: