Най - вълнуващия въпрос зимно време.
roland - специалист
Здравейте, след голяма мъка с овергаз, най - сетне тази есен ще имам отклонение към моя дом.
Накратко - 3 етажна монолитна сграда, обща отопляема площ около 180м2. Комбинация между радиатори и водно подово.
Изцяло хубава пвц дограма, 10см неопор изолация. ГК с каменна вата към тавана. Имам две бани, които се ползват сравнително често, имам и две кухни.
Много чудене пада за избор на първи котел, най - вече заради необходимостта от топла вода, междувременно е важно да е икономичен и доказан. Задължително смарт управление и възможност за настройки през WiFi, също така да се комбинира добре със стайни термостати и др. глезотии.
Много чуденка между Имергаз и Висман, като до някъде везните ме накланят към Viesmann 111 с 46л. вграден бойлер.
https://vimax.bg/viessmann/gazov-kotel- ... tml?page=3
Знам, че в този форум има много експерти, които се занимават с газови котли, ще се радвам да чуя тяхното мнение, предимства и недостатъци. Вярно ли е също така, че на висман му гори някаква платка, която е доста скъпа?
Прикачен файл:
Screenshot_2021-08-03-12-17-35-655_com.android.chrome.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_2021-08-03-12-17-48-019_com.android.chrome.jpg
PIP - майстор
Имам приятел, който живее в сграда където всички апартаменти са с висман котли (предишна по-стара серия) и на повечето котли малко след гаранцията са им сдали багажа една и съща платка струваща около 500лв. Те имат два апартамента в сградата, за първата платка си е платил, скоро е заминала същата платка и на котела във втория им апартамент и си я отремонтирал (електротехник е) за 2лв. На къщата си сложи котел на имергаз.

Аз монтирах висман наскоро, дано не съжалявам. С подобна къща не знам защо въобще гледаш двуконтурни котли дори и с вградения бойлер.
resistbody - майстор
Бош, 10 години нон стоп... не е мръднал.. само филтъра на помпата чистя.. и веднъж беше бокирала помпата..
42кВ едноконтурен е моя, топля 2х120 + 50кв.м + 300лт. бойлер..
Реално вие сте с много по-добра изолация и по-слаб котел ще ви свърши работа...

Ако имате възможност вижте турските котли, турския бош е от завода на демир докум, различват(от европейските) се датчиците но мисля на имергас ползват същите, котел дето е 2800 тука, там се взима за 1000... имат си серификат за съответствие и може да се монтират тук(не всички).. ако гоните цена де.. иначе за сигурност от овергаз.. имат части на склад..
п.с.: Турските са с висок минимум на модулация, не знам защо но има такива който не могат да паднат под 10кВ и влизат в он/офф
LazarGanev - "Велик майстор"
Като изключим един много стар модел Gaz 3000, който конструктивно нямаше нищо общо с другите модели, то по-здрав котел от Бош не съм виждал. За 15 години изгоряла платка на Бош не съм виждал, а струва 250лв, щото си я правят сами. На Vissmann платката е Honeywel, тройно по-скъпа е и се харчи като кремвирши Кен. А за турските котли информацията не е точно тъй. Demir dokum е част от Вайлант и е конкурентна групировка. Бош си имат завод в Турция, построен от тях (в Маниса), а не закупен. Съвременен, автоматизиран, роботизиран, произвежда по милион котли на година и е най-големият в Европа, а предполагам и света, след като Бош е най-големият производител на кондензни котли. Котел е най-добре да се купува от фирма-оторизиран сервиз, а не от вимакси, техномагазини и кухи сайтове. Както и от Овергаз, Аресгаз и др. газови дружества не е добре - те също са само търговци - нямат сервиз, нямат резервни части
roland - специалист
LazarGanev, не съм запознат кои фирми са едновременно вносител, инсталатор, сервиз. Вероятно е да прозвучи като реклама, но може ли да напишете няколко такива фирми, които работят в София. Може и на лично.
За Бош, не видях да имат котли с вграден бойлер, а не ми се занимава с отделни бойлери и едноконтурен котел. Също така CT200 е много добро управление, но за да го комбинирам с 5-6 глави само тази екстра ще се върже над 1500 лева, отделно котела и другите неща. Някъде ми казаха, че Бош за българския пазар са пълен боклук, а че имат качествено изпълнение за Европа, но ние не можем да си купим от тях.
Платките на Висман били горели заради захранването, чудех се ако го мина през токоизправител дали няма да подобри работата. Също така, ако платката подлежи на ремонт, може би няма да излиза чак такива пари?
brassSob - специалист
чет авг 05, 2021 8:27 amroland написа:
LazarGanev, не съм запознат кои фирми са едновременно вносител, инсталатор, сервиз. Вероятно е да прозвучи като реклама, но може ли да напишете няколко такива фирми, които работят в София. Може и на лично.
За Бош, не видях да имат котли с вграден бойлер, а не ми се занимава с отделни бойлери и едноконтурен котел. Също така CT200 е много добро управление, но за да го комбинирам с 5-6 глави само тази екстра ще се върже над 1500 лева, отделно котела и другите неща. Някъде ми казаха, че Бош за българския пазар са пълен боклук, а че имат качествено изпълнение за Европа, но ние не можем да си купим от тях.
Платките на Висман били горели заради захранването, чудех се ако го мина през токоизправител дали няма да подобри работата. Също така, ако платката подлежи на ремонт, може би няма да излиза чак такива пари?
Immergas имат с вграден бойлер. На всеки котел има национален телефон и сериен номер на котела. Няма значение от коя точка на страната си го купил. Те идват и въвеждат в експлоатация, НО има тарикати вкарващи си ги от Румъния за по-евтино. Тогава не ти поемат гаранцията. Моя съвет ако се спреш на него е да инвестираш 150 лв. В един магнитен филтър, за да имаш опция за 5 годишна гаранция.
чет авг 05, 2021 8:27 amroland написа:
Хубаво е да си категоричен, но по твоята логика излиза, че платките на Вайсман са боклук, понеже захранването е еднакво за всички платки.
Излиза, че да си категоричен е само хубаво. Тук си, питаш, нямаш никакъв опит, пък Бош били пълен боклук, за България?!!
Пуснал си тема с въпрос. Не попрочете ли мъничко поне из раздела?

Такова мнение, след мнението на resistbody, дето си е направи трудът, да помогне, е просто кощунство.
LazarGanev - "Велик майстор"
Condens5300 WM - 3,1-30кВт, 4999лв

Condens5000 WT - 6,6-30кВт, 48л бойлер, 3960лв

Партньори Бош

СТ200 си работи перфектно като стаен термостат и без термоглави (дори по-добре), не е нужно да даваш 1500лв.
roland написа:
Някъде ми казаха, че Бош за българския пазар са пълен боклук, а че имат качествено изпълнение за Европа, но ние не можем да си купим от тях.
Аха, ЕЖК?! Питай я тази жена от женския пазар колко котли Бош е сервизирала и дали поне е виждала. Щото аз от 15 год. ги сервизирам, ама ще умра от глад ако нямам търговска и инсталаторска дейност :cool:
Да бе, да даде една шапка пари за някакъв си СТ, пък бил той и 200?!!
Влиза, с тема, предубеден, но поне да не му личи.

За висмана измислиха ли модулиращо управление?
Някой беше успял сякаш, но не помня в коя тема беше.
Лично, предпочитам готовите решения, на доказани компании.
Сглоби чарка не ме радва.
miroki - майстор
Тези едно време бяха добри. С модулация.
https://new.acv.com/international/profe ... troduction

Тема "Помощ за избор на кондензен котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: