• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
m0m43 - специалист
Здравейте,

Догодина, живот и здраве, съм решил да правя ремонт вкъщи и да пооправя отоплението.

Къщата е на 2 етажа със сменена дограма и изолация, като отопляемите площи са:
1ви етаж – ~60 кв (Хол – 30кв, Трапезария – 16кв, Кухня – 10 кв, Баня – 4 кв)
2ри етаж - ~75 кв (Спалня 1 – 17кв, Спалня 2 – 12 кв, Детска – 12 кв, Офис – 16кв, Баня – 4 кв, Коридор – 14кв)

По сметки (може би не чак толкова точни), ми трябват около 13 kW за отопление, без БГВ.

В момента имам изградено локално парно, което е било гравитационно (без помпа). Преработил съм го на затворена система + трипътен вентил, но без буфер. Системата се захранва от Пелетен котел грейко 30 kw + горелка грейко 30кв. Мощностите са доста по-големи от необходимите и без буфер разхода е доста завишен – около 6.5 тона на отоплителен сезон.

Още един голям минус е, че връщащата тръба е 1 1/2 и минава в земята, от което пада температурата на връщащата вода в котела.

Цялата инсталация е стара и разхода е доста голям и затова обмислям да я направя на ново.

Къщата се намира в близост до голяма река и имам кладенец, който е 5.5м дълбок. От тях в най-долните 2 метра има вода с температура ~13 градуса. Не съм правил замервания, но лятото се е случвало да източвам по 3-4 часа вода (около 2 кубика/час) без да мръдне нивото на водата.

Инсталацията искам да бъде с конвектори + БВГ, но тук ще ми е нужен съвет за правилния източник:

1 – Термопомпа вода – вода – като тук трябва да се провери дали водата в кладенеца ще се справи. Като котела/горелката, които имам напълно ще отпаднат и ще ги продавам

2 – Термпомпа въздух – вода, като се добави буфер (примерно 1000л.) + котела/горелка – като идеята е през по студените месеци, когато COP-а на помпата е нисък, да използвам котела.
шоп - майстор
пет сеп 24, 2021 6:41 pmm0m43 написа:
голям минус е, че връщащата тръба е 1 1/2 и минава в земята, от което пада температурата на връщащата вода в котела.
Тази тръба изолация няма ли?
И у нас е така. Имам 10м 2'' тръба, но супер добре изолирана.
пет сеп 24, 2021 6:41 pmm0m43 написа:
Цялата инсталация е стара и разхода е доста голям и затова обмислям да я направя на ново.
Други неща свалят разхода

.
пет сеп 24, 2021 6:41 pmm0m43 написа:
Не съм правил замервания, но лятото се е случвало да източвам по 3-4 часа вода (около 2 кубика/час) без да мръдне нивото на водата.
Направете по-сериозни замервания + осигуряване на втори сондаж или попивен дренаж
LazarGanev - "Велик майстор"
Втория вариант, но без буфер, котелът ще се ползва рядко, няма смисъл. Има смисъл да смениш горивната камера с 20-ка, да сложиш по една ламаринка на 2 от димогарните тръби и задължително трипътен вентил
шоп - майстор
пет сеп 24, 2021 7:12 pmLazarGanev написа:
но без буфер
ТП с конвектори и една шепа вода и ще видим още една такава тема

viewtopic.php?f=23&t=65547

В линка дори имаме радиатори, където водата е повече в сравнение с конвектор

В момента там се слага буфер :-)
LazarGanev - "Велик майстор"
За термопомпата е задължителен буфер 50-100л, извинявам се. Исках да кажа, че 1000л буфер заради пелетен котел е щуротия
m0m43 - специалист
пет сеп 24, 2021 7:09 pmшоп написа:
пет сеп 24, 2021 6:41 pmm0m43 написа:
голям минус е, че връщащата тръба е 1 1/2 и минава в земята, от което пада температурата на връщащата вода в котела.
Тази тръба изолация няма ли?
И у нас е така. Имам 10м 2'' тръба, но супер добре изолирана.
Никаква изолация. Единствено тръбите на тавана и в мазето при котела имат изолация.
пет сеп 24, 2021 7:09 pmшоп написа:
пет сеп 24, 2021 6:41 pmm0m43 написа:
Цялата инсталация е стара и разхода е доста голям и затова обмислям да я направя на ново.
Други неща свалят разхода
Спор няма, но със сигурност трябва да се подмени инсталацията. Като я преправях на затворена система, в едното коляно намерих доста голяма буца ръжда паднала от някъде. А и пренасянето на пелети, и чистенето на пепел през 2-3 дни (понеже са слънчогледови) не ми се нрави вече.
пет сеп 24, 2021 7:09 pmшоп написа:
пет сеп 24, 2021 6:41 pmm0m43 написа:
Не съм правил замервания, но лятото се е случвало да източвам по 3-4 часа вода (около 2 кубика/час) без да мръдне нивото на водата.
Направете по-сериозни замервания + осигуряване на втори сондаж или попивен дренаж
Замервания ще се правят, няма как. Но искам да видя дали изобщо има смисъл да се занимавам с тази процедура или е по добре въздух-вода
шоп - майстор
пет сеп 24, 2021 8:01 pmm0m43 написа:


Никаква изолация.

Проблем ли е да се разкопае и да се сложи една супер изолация?
m0m43 - специалист
пет сеп 24, 2021 8:07 pmшоп написа:
пет сеп 24, 2021 8:01 pmm0m43 написа:


Никаква изолация.

Проблем ли е да се разкопае и да се сложи една супер изолация?
Да уточня, не е в земята а в плочата (или подовата замазка) на къщата. Предполагам е направен канал и е сложена. Всички радиатори отивам към тази тръба, която минава през банята (не се вижда, понеже банята е повдигната). След това през кухнята/трапезарията, където се вижда отначало, понеже е под наклон.
За да се изолира, ще трябва да разкъртя целия етаж, което и ще правя. Но така или иначе ще се разкъртва, ще е грехота, да не си пусна нови тръби на кръгове, за да сменя металните, които са сигурно на 30тина години. Таман ще се махнат и вертикалните тръби из всяка стая.

Извинявам се за неточностите, заварено положение е :)
speka_rs - майстор
Колега, новата инсталация ти е в кърпа вързана. Буфер за Вода- Вода си трябва и за котела пак си трябва.
Първата ми питанка е очаква ли се да се охлаждаш със тази термопомпа ?
Втората питанка е къде се намира къщата ?
m0m43 - специалист
Здрасти,

1вия ми етаж, за съжаление, не е много слънчев и нуждата от охлаждане е за седмица, когато се задържи голяма жега. През останалото време етажа държи около 25 градуса. За втория етаж, обаче ще ми е необходимо охлаждане. Като цяло съм мислил за подово на 1вия етаж, но жена ми е против заради децата - да не ги изнежваме :D Като разкарам дюшемето, ще видя какво се крие отдолу, и ако е възможно сигурно ще прокарам тръби за подово, дори и да не се включва. Едва ли ще ми оскъпи чак толкова. Конвекторите обаче са задължителни, като съм намислил всеки да се контролира със собствен термостат (1вия етаж ще е с общ) :rolleyes:

Къщата се намира в Перник, в близост до р. Струма - на около 30-40 метра. Заради това се чудех и за ТП вода-вода. Естествено няма да е от реката, но в такава близост, ако ние нямаме подходяща подпочвена вода - то къде :?

Температурите при нас са по ниски, според наблюденията ми на термометъра :lol:

Като цяло аз съм по склонен да е въздух-вода + сегашния ми котел. Все пак ако стане нещо със ТП, ще имам резервен източник. А като нещо се чупи, по закон винаги е в най-неподходящия момент :)

Тези дни ще се опитам да направя примерна схема на свързване + ТП/конвектори които съм избрал. Не съм много на "ти" с материята, и ако може някой да ме поправи ще е супер. Черпенето задължително :)
  • 1
  • 2

Тема "Избор на отоплителна инсталация – Термо помпа – Вода вода или въздух-вода + пелетен котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: