• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
molt - специалист
Здравейте, от 2014 г. имам соларна система за топла вода.До миналата година си работеше нормално.Бойлер на шишков 120 л. с две серпентини и панел незнайна марка/гръцки ми се върти в главата да беше/.Затворена система.
Миналата година почна да капе първо от холендера до помпата, а вероятно и преди това от наставки сложени на тръбите на покрива.Един майстор пуска тръбите и като направихме покрива след година друг майстор реше да премести панела.Така тръбите станаха къси и се наложи наставки.
Пускам снимки за да се ориентирате.
https://photos.app.goo.gl/HnhZgApPn3GYwxdF9
И видео на работата на помпата и как шуми
https://photos.app.goo.gl/yH6gwgoJGbymvk896
Миналата година майстор смени наставките и обезвъздушителите с нови тези от снимките.Наставката на гофрето смени само уплътненията.
Шума от въздух в системата ли е и от тези течове ли вкарва въздух.
Предложиха ми да си сложа ръчен обезвъздушител с един тройник при долния и на ръка да обезвъздушавам./снимката с ръката на това място/
Разширителния съд е проверен 2 бара показва.

Системата "работи" , загрява водата.
Вчера 24.04.22 топъл ден до 70-80 градуса вода в панела си направи в бойлера 46-48 градуса.Защо не иска да вдигне повече в бойлера?
Приемам всякакви предложения за подобряване на системата.

п.с. и за фотоволтайци се замислям и с тях да опитам да грея бойлера.Място има на два навеса до къщата , но при почти направена система да се прави нова.
ср апр 27, 2022 1:04 pmmolt написа:
Ох!
Да помислим заедно- мисли и ти!
В РС налягането е 2 бара.
В системата видях под 2 бара.

Колко вода има в РС?
За какво служи РС?
В система под налягане от къде влиза въздух? От вън или.....нямам други предположения, след като РС е на 2 бара.

Недей да мислиш за PV система, на този етап! Поне докато не промениш вижданията си, относно изграждането на каквато и да е система! Без някакъв приемлив финансов минимум не става.
През свободното време чети!
Към настоящият момент, микро РV системките се изплащат на около куково лято. Измислено е за богатите.
brum - майстор
При изградена система да се прави нова няма смисъл. Това за фотоволтаиците. При тях системата е по-проста и уж по-ефективна зимно време при ниски температури. Има практика за топлене на вода да се съгласуват панелите с нагревателят и евентуално да се добави контролер за оптимизиране на мощността. Т.е. минава се без инвертори. Нужни са 3-4 подходящи панела. Няма прегряване, няма механика в системата.

Търси си проблем и си оправи твоята система. Да минаваш на фотоволтаици при работеща система не е финансово оправдано. Единственото което потенциално ще остане е бойлера (ако има подходящ нагревател).
molt - специалист
Добре Вие се хванахте за фотоволтайците.Забравете ,че ги написах :-D

Трифон благодаря и дано ме разбереш правилно.Хубаво даваш насоки ама аз ако разбирах нямаше да питам.Кажи го малко по просто ако може.

Разбирам да сменя наставките.Четох , че има инструмента за челосване на неръждавейката тръбата.И се съмнявам първия път дали е направено добре среза и челосването/заглаждането на тръбата и сега и да сменя наставката да няма ефект.Аз ще си ги сменя със сигурност.Не трябва да има никакъв теч по системата.
За РС знам , че трябва да поеме разширяването на водата от нейното нагряване.Колко литров е не знам ще погледна и ще кажа.

От къде взима въздух?
Освен при пълнен/доливане на вода в системата др. начин аз не знам .При пълненето на системата след подмяната на наставките и обезвъдушителите миналата година.И сега не мога да обезвъдуша напълно системата и все има въздух.И или от доливането на вода от крана /системата е свързана с водопровода да се допълва/.

Има линк към видео как работи помпата.Ако сте го гледали може ли мнение за помпата.Ако е възможно по видео само.Двама майстора идваха по друга причина и казват, че е за смяна./те щели да поръчат ама те .... по хубава /.
РС е с обем 8л. ако с линия съм го сметнал правилно
Тръбен път едната около 8м. др. 7м.. Денивелация панел горен край до помпа 5-6 метра.
6osi6 - майстор
Въздухът влиза с допълването на вода. С премахване на течовете ще намалиш въздуха от допълвнето и след 1-2 месеца ще изчезне.
Ок.
РС е за да поема разширението на водата, при загряването ѝ.
В РС трябва да има и вода, при студена инсталация.
За да стане така, то налягането в РС (въздухът) трябва да е по ниско от налягането в инсталацията (водата). Да се ограничим, в обясненията за вода в РС до тук!
По принцип, соларните системи работят на по високо налягане, но ти имаш течове. Оправи течовете, ако въобще е възможно, с тези тръби! Не се прави с такива.
Има значение и обемът на РС към обема на инсталацията.
Да речем- изпусни налягането в РС до 1.6 и допълни с вода, докато налягането се вдигне до 2!
Колегата, писал по горе, е прав, че във водата от водопровода има разтворени газове, които за седмица-две се отделят през АО, но причината за този шум на помпата е много въздух, от неправилно настроена система.
Една истинска помпена група би ти спестила много. С това самоделие си спестил 20-30лв, но е видно, че имаш ядове.

По отношение на фотоволтаиците- ами не виждам защо мислиш в тази посока, за загряване на вода, след като КПД на панела ти е в пъти по голям от КПД на фотоволтаик (ок. 20%). Освен това, когато ти трябва най много топла вода, точно тогава слънцето е кът.
LazarGanev - "Велик майстор"
Трифон е прав

Прикачен файл

Компактен монтаж соларен бойлер 150л.jpg

Прикачен файл

Компактен монтаж соларен бойлер 120л.jpg
molt - специалист
Благодаря Ви за мненията.
Когато се правеше система строех и къщата и на главата имах 1000 неща а и вярвах, че фирмата ще си знае работата.Тогава 2014 г ми взеха 2100 лв за всичко работа и материалите.И помпена група и др. вид тръби не предложиха. Това щяло да работи това сложих.
Няма значение минало все пак работи сравнително добре тези 8 години.
Ще опитам да спра течовете, да напълня системата, обезвъдушя с допълнителен ръчен.

И като резервен план е смяна на тръбите с други.

Фотоволтаиците бяха идея защото искам да покрият терасата.Дали да дам пари за керемиди или за тях горе долу едно.Отпада за сега
LazarGanev - "Велик майстор"
За снадките на тръбите ползвай специални дебелостенни нипели за тези тръби, потърси
brum - майстор
Защо тези тръби са неподходящи?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Соларна система проблеми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: