Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
прочетох няколко подобни теми, но не открих проблема при мен в някоя от тях, както и как да го разреша. Става въпрос за нова инсталация, изградена е преди една година, но работи не повече от две седмици, просто така се случи та сега да я ползваме (вила в планината). В началото имаше проблем със студен радиатор на втория етаж, но се оказа от ниското налягане в системата (затворена). След повишаване до 1,5 bar всичко си дойде на мястото и работеше добре. Вчера налягането мина 2,1 bar при температура 80 градуса. Тогава установих, че радиатора на втория етаж е студен в долната половина, а горещата вода преминава в горните 20 см от радиатора и излиза от него с висока темпаратура (долу). Прилагам схема на инсталацията, за сега са вързани само два радиатора и една лира в банята. Сега този радиатор не работи правилно. Вентилите пред след него са отворени напълно, в колекторната кутия също. Разстоянието от колекторната кутия до радиатора е около 8 метра. Тръбите към колекторите са 28 мм, а към радиаторите са 16 мм. Помпата работи на втора степен. Филтъра пред помпара го чистих преди 5-6 дни, но не беше забит с боклуци. На първия етаж всичко е ок.
Ще съм благодарен, ако някой помогне за разрешаването на този проблем :)

Прикачен файл

Shema parno.png
Shema parno.png (31.47 KиБ) Видяна 433 пъти
Последна промяна от nbaykalov на ср дек 27, 2023 11:14 am, променено общо 1 път.
На първо време помпата на РР1, евентуално РР2.
Разводката на 1ви етаж не ми се нрави.
ср дек 27, 2023 10:56 amТрифон П.Трифонов написа:
На първо време помпата на 1ва степен.
Разводката на 1ви етаж не ми се нрави.
Защо? На първия етаж радиатора е на коридора и затова е вързан така, не беше предвидено да има радиатор там и са прекарани тръби само за лирата, после вързахме и един радиатор за коридора.
Валтер Желязков - специалист
Пробвай да го обезвъздушиш. Затвори първия етаж за проба.
ср дек 27, 2023 11:27 amВалтер Желязков написа:
Пробвай да го обезвъздушиш. Затвори първия етаж за проба.
Обезвъздушена е цялата система, радиаторите и лирата. Има автоматичен обезвъздушител на колектора на втория етаж. Ще пробвам да затворя първия етаж да видим какво ще стане :)
Jacomo - специалист
Възможно е при работеща помпа автоматичният обезвъздушител да смуче въздух. Обезвъздуши на спряна помпа и затвори обезвъздушителя.
А защо няма АО на радиатора?
Проекта е куцукал явно.
ESPACE - майстор
Объркано е свързването! Топлата вода е подадена отдолу-100%.
Разменете тръбите в колекторната кутия и ще се оправи.
ср дек 27, 2023 10:53 amnbaykalov написа:
Тогава установих, че радиатора на втория етаж е студен в долната половина, а горещата вода преминава в горните 20 см от радиатора и излиза от него с висока темпаратура (долу).
Не излиза, а там влиза. :)
andy_forresite - майстор
Нищо чудно и това да е.
Като цяло това е много странно свързване. Топлата влиза в долната част на бойлера, от тръба ф28 става на 16 без да има присъединени други радиатори, от изхода на лирата се отива във входа на радиатор, филтър който е пред циркулационната помпа... и това с печка 21 максимални киловата. Внимавай да не се разгори че с този затворен разширител може да ти потрябва клапана за налягане. И дано да е съобразен с възможностите на водната риза.
B0bi - специалист
ср дек 27, 2023 11:37 amnbaykalov написа:
Ще пробвам да затворя първия етаж да видим какво ще стане :)
+1
На мен ми звучи като недостиг на дебит.

Тема "Студен радиатор отдолу" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: