Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 12, 2024 1:20 pmivanovbg написа:
Елементарно Лазаре, но не е за теб, щот не съм я сертифицирал. Иначе си работи добре и съм доволен. Единствено се наложи да сменя датчика с друг до 300 градуса, че стария беше до 110 и като беше много слънчево и бойлера беше загрял при спирането на помпата се стопи. Ако бях с плосък панел нямаше да има такъв проблем, но вакумнотръбния като е сух при липса на облаци 180⁰С ги вдига за няма и минута.
Ами иванов, Направи сам н е значи Направи без материали :-D ! Какво дири датчик до 110 градуса на соларен панел, където са възможни температури до 200*С? И запомни, че хубавите плоски панели вдигат по-висока температура от вакуумно тръбните :cool:
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 12, 2024 1:36 pmmgbagera написа:
нед май 12, 2024 1:18 pmAndri01 написа:
Няма предпазен вентил. DB системата не е под налягане.
Ти сам каза че си я затворил и при загряване вдига. Въпроса е до колко загрява?
Аз направих тази грешка с 3 боша солар 5000 и изгърмяха. Вдигаха над 100 и налягането ги пръсна.
Съжалявам mgbagera, Бош към всички свои съоръжения имат Ръководство за проектиране, в което са описани най-подробно всички препоръчителни схеми за проектиране, за да работи правилно системата, но никъде няма препоръчана Drain back система. Сега - дали са глупави или умни - "секи сам си преценя". Е, ако вземеш панел с ниско КПД, проблеми може и да няма :cool:
ivanovbg - майстор
нед май 12, 2024 1:50 pmLazarGanev написа:
нед май 12, 2024 1:36 pmmgbagera написа:
нед май 12, 2024 1:18 pmAndri01 написа:
Няма предпазен вентил. DB системата не е под налягане.
Ти сам каза че си я затворил и при загряване вдига. Въпроса е до колко загрява?
Аз направих тази грешка с 3 боша солар 5000 и изгърмяха. Вдигаха над 100 и налягането ги пръсна.
Съжалявам mgbagera, Бош към всички свои съоръжения имат Ръководство за проектиране, в което са описани най-подробно всички препоръчителни схеми за проектиране, за да работи правилно системата, но никъде няма препоръчана Drain back система. Сега - дали са глупави или умни - "секи сам си преценя". Е, ако вземеш панел с ниско КПД, проблеми може и да няма :cool:
Естествено, че ще е така. Първо ДБ системата е евтина, дуракоустойчива и слагаш и забравяш, тоест и от поддръжка няма да печелят. Да не говорим за монтажниците. Друго е на 3-4к лева да вземеш отстъпка отколкото на 3-400, нали? :-D

Колкото до КПДто, то е важно ако нямаш място, а в повечето случаи място на покрива бол. Да не говорим, че високоефективен панел 2,3кв с високо кпд се заменя с 2,6кв нискоефективен, а разликата в цените е двойна при еднакъв добив. Е отстъпката за монтажника е двойна.

За датчика - еми с толкова беше евтиния китайски контролер. Сега вече е с нов и датчици и пренастроен да показва вярната температура. Иначе добре си работеше и при нормална целодневна консумация нямаше проблеми досега, но докато бях на минералните бани няколко дни, бойлера достигна 85⁰ и изключи помпата.
mgbagera - специалист
От как отворих системата, боша си работи без проблем. Но от тогава си имам едно на ум да не затварям ДБ система особенно при по силни панели.
Не че личните ми панели (онези евтините алуминиеви турски Einz) не изкараха 3г. на затворена ДБ система без да има щети. Ама те не могат да вдигнат такива градуси. Максимума който съм измерил при тях е 90 и няколко градуса на празен панел.
Andri01 - майстор
Затворена,до толкова,че върху допълния/дренажния/ съд има капак.Той НЕ е плътен. При загряване НЕ вдига налягане. Днес във Варна слънцете опрезелено е кът ,вдигна 65гр. в единия бойлер. Моите са 2х80л.Лятото работят в паралел и вдигат до 85-90гр., колкото ги огранича.
нед май 12, 2024 1:34 pmgogo7777 написа:
Баси, 180°С :shock: .......могъл съм да си изпеча Гергьовското агне на слънце в един варел. :)
:drinkers:
https://www.svobodnaevropa.bg/a/30470219.html
Цаниш се за работа, а агнето ще минава между другото.
Материала за тавата ти е на ачика.

пп. Сигурно нечии сърца ще добавят или пропуснат Hz. Да не се смята за пропаганда!
LazarGanev - "Велик майстор"
Оригиналната заводска система на Vaillant (собственик на патента) е затворена, няма разширителен съд (серпентината играе тази роля) и всичко е вградено в бойлера, като се вижда на снимката. Нито е по-евтина (даже е по-скъпа), нито иска по-малко или повече обслужване, но иначе е симпатична - само 2 тръби ф10 влизат в бойлера и панелите на покрива, друго няма:
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... pOeA82iI0r
ivanovbg - майстор
нед май 12, 2024 3:09 pmmgbagera написа:
От как отворих системата, боша си работи без проблем. Но от тогава си имам едно на ум да не затварям ДБ система особенно при по силни панели.
Не че личните ми панели (онези евтините алуминиеви турски Einz) не изкараха 3г. на затворена ДБ система без да има щети. Ама те не могат да вдигнат такива градуси. Максимума който съм измерил при тях е 90 и няколко градуса на празен панел.
Не схващам какво им се е развалило на турските. Моите са над 8г. алуминки и нямат никакъв проблем.
При сина сложихме вакумнотръбен 20 тръби за да подпомага и отоплението зимата. Като спра помпата вдига над 200⁰, но не прави налягане щот е сух. Като работи помпата вдига 6-10⁰ над подаващата, пара има над 80⁰ като го отворя, но пак няма налягане или е много слабо. Бойлера съм го настроил изключва помпата над 80⁰ и тогава водата дето се връща от панела е 90⁰.
ivanovbg - майстор
нед май 12, 2024 3:44 pmLazarGanev написа:
Оригиналната заводска система на Vaillant (собственик на патента) е затворена, няма разширителен съд (серпентината играе тази роля) и всичко е вградено в бойлера, като се вижда на снимката. Нито е по-евтина (даже е по-скъпа), нито иска по-малко или повече обслужване, но иначе е симпатична - само 2 тръби ф10 влизат в бойлера и панелите на покрива, друго няма:
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... pOeA82iI0r
350литров бойлер неръждаем и 3 панела бош - що не сметнеш колко излиза с помпена система тръби и етиленгликол?
LazarGanev - "Велик майстор"
Нито този Вайлант е неръждаем, нито пък система под налягане има нужда от неръждаем бойлер, защото няма въздух, който да мори серпентината, нито пък 350л бойлер има нужда от 3 панела Бош, Вайлантите от линка (които са от същия клас) да не би да са три? :cool: И да, знам колко струва система с 350л бойлер, няма какво да гледам, редовно оферирам и изпълняваме :cool:

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: