Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mgbagera - специалист
нед май 12, 2024 3:47 pmivanovbg написа:
Не схващам какво им се е развалило на турските. Моите са над 8г. алуминки и нямат никакъв проблем.
Чел си през ред :mrgreen:
Нищо им няма на алуминиевите! Те си работеха на затворена ДБ система 3г без проблем. Но като видях какво се случи с боша #-o веднага отворих системата на алуминиевите за да не ги последва същата участ.
Andri01 - майстор
" Затворена DB?" Значи е вдигала налягане? Предполагам не е било много,защото имаш около 4л. / тръбите до СК и неговия обем/ свободен обем в РС!?
ivanovbg - майстор
Тръбите са ф16 с дължина на трасето 15м тоест има около литър и половина вода. РС е канта от кока кола 15литра пълна до половината. В серпентината не знам колко вода има. Та де факто имам около 8 литра празно. Панела е 20тръбен и не знам колко събира, но е някъде два три литра, щот с толкова спада нивото на работеща помпа.
ivanovbg - майстор
нед май 12, 2024 5:30 pmmgbagera написа:
нед май 12, 2024 3:47 pmivanovbg написа:
Не схващам какво им се е развалило на турските. Моите са над 8г. алуминки и нямат никакъв проблем.
Чел си през ред :mrgreen:
Нищо им няма на алуминиевите! Те си работеха на затворена ДБ система 3г без проблем. Но като видях какво се случи с боша #-o веднага отворих системата на алуминиевите за да не ги последва същата участ.
А на боша какво стана?
Andri01 - майстор
При мене спада с около 4л. нивото в РС при работа.
ivanovbg - майстор
Плоския колектор явно събира повече вода. Настроил съм контролера на 5 градуса над температурата да включи и като ги изравни да изключва.
Andri01 - майстор
Моя включва на 5гр. дифернециал и изключва на 2гр.. 12г. си работи без грешка системата. Единствено смених 2-та бойлера-отбоклуците на "Теси",минах на неръждаеми, с неръждаеми серпентини!
ivanovbg - майстор
Моят е неръждаем, правен 5мм ламарина, но е без серпентина. Панелите топлят директно водата вътре. На сина е елдомски, с монтиран магнезиев електрод към серпентината който е отделно от другия вътре. Четох, че серпентините им пускали много чернилка, че чак се запушвали но водата е бистра засега, но е само от есента. Ще видим колко ще изкара.
mgbagera - специалист
нед май 12, 2024 6:06 pmAndri01 написа:
" Затворена DB?" Значи е вдигала налягане? Предполагам не е било много,защото имаш около 4л. / тръбите до СК и неговия обем/ свободен обем в РС!?
В моя случай бойлера беше в мазето на първата сграда а панелите на втория етаж на съседна сграда. Тръбен път между 15-20м ф25 само в едната посока. ДБ съд канта и 2 серпентини на бойлера (нямам идея колко събират). Боша май събираше под 1л.

Ivanovbg питаш какво се е случило на боша ли. Ами пръсна му се една от тръбите. Разглобихме, залепихме и пак го пуснахме в експлоатация.
Някъде из форума бях качвал снимки ама надали още съществуват.
нед май 12, 2024 8:33 pmivanovbg написа:
Това е щото не "четеш ко ти пей радиото".
Седемнадесет години, без смяна на аноден протектор и без запушване на каквото и да е.
Бойлерът ти може да се смята за военно избълнение- почти бронебоен.

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: