Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Бойлерът е икономичен когато е подходящ. Първо според квадратура/обем и топлозагуби, второ в зависимост от отоплителната мощ и накрая според експлоатацията на стопанина- правилна настройка и според "ездата".
Настоящият също би бил икономичен.
Относно серпентината- лява/дясна, разликата е.........коя ти е удобна. Странен въпрос.
Колко души ползвате и колко ползвате? Задаваш си въпроса и отговорът е готов.
Аз веднага казвам- по малък от 200л- Не!
При мен 160л се затоплят за ок. 20 минути но до 45 градуса долу, което средно идва ок 47.5.
liusien - специалист
чет май 23, 2024 8:23 pmТрифон П.Трифонов написа:
Бойлерът е икономичен когато е подходящ.................
В къщи сме трима човека. Сина след работа задължително си взима душ и до края на вечерта, ползва топла вода да се измие след тоалетна, преди вечеря и като си мие зъбите. Жена ми е по-големия "разсипник" на топла вода, защото за "няма нищо" посяга към крана за топлата вода! Отделно къпане и т.н. При мен е горе-долу същото... Чета по-горе за бойлера... От всичко написано, разбрах, че не трябва да купувам бойлер с обем по-малък от 200 литра! Обаче, каква настройка да му правя, какво значение има квадратурата на дома ми, предполагам............ Топлозагубата на бойлера е каквато е в проспекта му... Отоплителната мощ е от газовия готел, нали?! Ако купя котел който е примерно 14 КВт, предполагам, че ще върши работа. Не разбрах какво си ми обяснил - "...При мен 160л се затоплят за ок. 20 минути но до 45 градуса долу, което средно идва ок 47.5......." 45 градуса долу е температурата на изходящата загряваща вода от бойлера ли? Да разбирам ли, че температурата на загряващата вода е около 50 градуса? Може да съм нахален, но имам молба - според теб, какъв газов котел да търся, а също и какъв бойлер? Някаква конфигурация, която да върши работа в къщи... Защото, с двуконтурния котел, всяко пускане на топлата вода през деня, означава работа на МАХ на котела! Ползва се за кратко и няма време да се модулира работата му!
Зависимостите по скоро са:
Котел- къща
Бойлер- обитатели

Мисля, че вместо да питаш наново, по добре да четеш отново.

Едноконтурен, с минимална мощност. Не зная дали все още се предлага Бош 2500 14 киловата.
Бойлер 200л или леко нагоре.
Дадох примера със загряването, обема и температурите, за да може да сравниш с "рекламните" писания. Няма какво повече за разбиране.
Lisko - майстор
чет май 23, 2024 9:23 pmliusien написа:
45 градуса долу е температурата на изходящата загряваща вода от бойлера ли?
Изходящата вода е отгоре, а входящата е отдолу.
liusien - специалист
чет май 23, 2024 9:27 pmТрифон П.Трифонов написа:

Мисля, че вместо да питаш наново, по добре да четеш отново.

Едноконтурен, с минимална мощност. Не зная дали все още се предлага Бош 2500 14 киловата.
Бойлер 200л или леко нагоре.
Ще чета - задължително! Потърсих в Интернет препоръчания от теб котел... Попаднах на следния модел - ЕДНОКОНТУРЕН КОТЕЛ BOSCH МОДЕЛ CONDENS 2500W WBC 14-1 DE 23 МОЩНОСТ 2-14KW, МОДУЛИРАЩА ПОМПА Това ли е най-доброто за момента? Не разбирам какво означават надписите WBC 14-1 DE 23 Ще потърся и бойлер 200 литра неръждавейка. Има ли, каква е цената му...
liusien - специалист
чет май 23, 2024 10:38 pmLisko написа:
чет май 23, 2024 9:23 pmliusien написа:
45 градуса долу е температурата на изходящата загряваща вода от бойлера ли?
Изходящата вода е отгоре, а входящата е отдолу.
БГВ в бойлера - да! Имах пред вид горещата вода, която постъпва в серпентината на бойлера за загряване водата за къпане...
liusien - специалист
Колебая се между два вида болери - един японски, и един наш... Ще дам линкове към тях, защото имат и описание какво могат...

https://termos.bg/product/elektricheski ... ina-1500w/

https://dklux.com/kombiniran-bojler-200 ... -neragdaem

Някакви препоръки имате ли? Или да ми предложите друг модел за който имате лично впечатление! Ще съм благодарен за съветите!!! :idea:

Прикачен файл

БОЙЛЕР.jpg
БОЙЛЕР.jpg (28.26 KиБ) Видяна 366 пъти
Нали живееш в къща?
Има ли място за стоящ бойлер?
Имам предвид да се гледа напред, с възможност за надграждане.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз не мога да разбера човек, който постоянно се оплаква, че не му стигат парите, как така се заглежда в японски неръждаем бойлер 200л, който е по-скъп от газовия котел?! Това някакъв майтап ли е бе Уили? Защо ти е японски бойлер, защо трябва да е неръждаем и защо 200л, ако ще се топли само с газовия котел, а няма да има солар? Абсолютно същата работа ще ти върши един 100л Теси, емайлиран за 500лв! Аз преди няколко дни отворих за профилактика един 15г Теси 80л, смених му фланеца с всичко по него, водосъдържателят не беше мръднал. Готов е за още 15 години! Какво очакваш да получиш от 5 пъти по-скъп бойлер, жива вода ли да ти даде. Газовият котел за минути подгрява 1000л бойлер с цялата си мощност 14кВт и на практика има безкрайно количество топла вода. С неръждаемия 200л няма да е повече, пак с 14кВт ще се топли
liusien - специалист
Изображение
пет май 24, 2024 8:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
Нали живееш в къща?
Има ли място за стоящ бойлер?
Имам предвид да се гледа напред, с възможност за надграждане.
Здравейте отново! Моля да ме извините, че ме нямаше няколко дни тук - имах неотложни ангажименти! Сега да опитам да отговоря...
Да, живея в малка къща. В стаята където е монтиран котела, нямам възможност да монтирам нито стоящ, нито на стената боюлер. Газовият котел е монтиран в ъгъла на стаята, като едната стена до него отделя малка баня. Преди години в нея имаше монтиран бойлер 80 литра на едната стена, но вратата на банята като се отваряше, се удряше в него. Там няма да е удобно да се монтира нито стоящ, нито висящ бойлер! Под банята има мазе, което в момента съм изхвърлил всякакви буркани от компоти и други непотребни неща. То е достатъчно широко и мога да монтирам стоящ или висящ бойлер! Единствено ме притеснява фактът, че ако се монтира какъвто и да е бойлер в мазето (където предпочитам да е той), тръбите които ще са между гадовия котел и серпентината за подгряване на водата ще са с дължина около 3-4 метра! Те ще трябва да минат през стената която отделя стаята и банята, а след това в пода на банята да се направят отвори през които тръбите да влезнат в мазето! Това ще е най-доброто място което ще ни устрои в къщи, защото бойлера няма да пречи на нищо и на никой! Единствено не знам дали няма да има топлозагуби на подгряващата вода за бойлера... Тръбите ще ги изолирам с топлоизолация наподобяваща дунапрен... Трифоне, пишеш за възможност за надграждане. Какво имаш пред вид? Не съм ВиК специалист, затова не се сещам каква е идеята ти. Виждам, че и Лазар ми е писал... Сега ще отговоря и на него.

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: