Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov - специалист
Не отговори на въпроса на колегата. Разходът е нормално да варира в зависимост от времето. Важен е средният разход за отоплителен сезон. Колко въглища гореше преди за сезон и какви? Майсторът какво вика?
Miro4774 - специалист
Съжалява но съм нов в форома. До сега е изгоряло около 6/5т пелети дървестни. На въглища не знам колко е горяло.
Miro4774 - специалист
Майстора казва, че е нормално но за мен не е нормално. Мисълта ми е дали някой е запознат как мога да увелича усвояването на топлинната енергия в котела.
vrangelov - специалист
Ако нямаш база за сравнение, защо мислиш, че разходът ти не е добър? Майсторът с уред ли настрои горелката и колко градуса беше температурата на димните газове, и колко е сега? Топлата вода на пелети ли се подгрява? За колко души е тя?
margarit.simow - напреднал
Ако разхода е 5т е добре но ако е 6т е друга бира.Все пак тази зима не е най студената.При мен също няма изолация но пък смених 90% от дограмата.Прогнозата е за 25% по малко изгорени пелети. Прогноза все пак.Имам 300л бойлер не можах да събера по голям иначе имах желание за 400л.Топлата вода дърпа доста пелети така че колегата ти задава добър въпрос.разхода е относително нещо.Зависи тези 60 градуса в котела ли са към къщата ли са ?????
Miro4774 - специалист
Имаме един бойлер 80 литра но не постоянно минава водата през него. Също така горелката почти никога не влиза в режим sten. Постоянно гони температурата на водата. Грейко горелката е на 3 степени с ламарината го докарах до степен 1 която е най ниската и подържа температура на водата около 59г. В момента например подържа водата 53 носъм я настройл на 56г. и разхода е около 40 кг. Пелети за 24 часа.
Miro4774 - специалист
Ако я настроя 65г. Температурата на водата 60г. Изписва го на дисплея на горелката.
Miro4774 - специалист
Вие колко кв. м отоплявате ? И какъв разход ви дава на 24 часа и каква е топлина на водата.
margarit.simow - напреднал
Топля над 400 м2 в момент подавам вода с температура 43 градуса с която 1 етаж е на 22градуса ,2 и 3 етаж 21градуса,маза 21градуса денонощно цяла зима.Днес разхода е 50кг
andy_forresite - майстор
За да можем веднага да кажем нормално ли е или не, трябва да въведем единица за разход, спрямо която всеки бързо да може да съотнесе своя разход. Естествено при приблизително еднакви температури, което е много трудно. Например единицата кг пелети за 100 m2, т.е. с колко килограма пелети топлим 100 квадрата. Нещо като процентите :) По-ниската стойност е по-добрата. Нещо такова:

Miro4774 --> 40 : 240 х 100 = 16,67 кг пелети за 100 м2.
Маргарит --> 50 : 400 х 100 = 12,5 кг пелети за 100 м2

Стигаме до извода, че на Маргарит или къщата му е по-добре изолирана и има по-малки топлозагуби, или котелът му усвоява по-добре топлината от изгорелите пелети, или пелетите му са по-калорични ... Или и трите заедно.

Може да се сметне и във ватове на квадратен метър. При Миро на база 4 кв произведена топлинна енергия от де дитриха от 1 кг пелети се получават 27,8 вата на квадратен метър.
При база 3,5 кв от 1 кило пелети ватовете на м2 са 24,35.
Не знам добре ли е, но засега анти-рекордът за най-висока стойност за разход кг/100m2 през следващия сезон ще е мой :rolleyes:

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: