Най - вълнуващия въпрос зимно време.
BiancoBlue - помощник
здравейте,

имам един въпрос и тъй като никъде не успях да открия инфо, та реших да попитам - как мога да разбера една камина с водна риза колко киловата е? Предния отвор е 60см х 60см, ако това помага нещо.

Като цяло ми предстои да изградя система за отопление и смятам, че вече се ограмотих доста, за да се заема сам с това начинание. Проекта засега ми е в "главата" и тези дни ще го начертая, за да си кажете мнението.

Като начало обаче трябва да разбера ориентировъчно, колко киловата е камината, която така или иначе имам .............................

Благодаря
LazarGanev - "Велик майстор"
Каква е камината? Мощността може да видиш в сайта на производителя.
BiancoBlue - помощник
за съжаление по нея няма нито буква, за да разбера производител, модел или каквато и да е друга полезна информация. Като любител в областта харесвам изпълнението, но си мисля, че може и да е самоделно производство. Точно поради тази причина ми се иска да изчисля мощността на база размери например.
Palawnik - специалист
Ами поне снимка прати
BiancoBlue - помощник
камината е на вилата, но в най-общи линии е това (не ме бива много в чертането)

има голяма правоъгълна клапа непосредствено над горивната камера.

изхода за комин е квадратен 20/20 (в тази връзка ще ми трябва и съвет как да го свържа, тъй като на обикновените камини отворите са кръгли)

водната риза обгръща камерата от трите страни.

Прикачен файл

11082008286.jpg
11082008286.jpg (32.51 KиБ) Видяна 14152 пъти
Master_Kenobi - V.I.P.
Хм, интересен въпрос... И друт съм се питал, тези мощности, които производителите посочват, при изгарянето на какъв материал и с каква интензивност на горенето се постигат? Изчисляват ли се, или се замерват някак?...

Според мен се изчисляват и единственото, което ми едва на ум като най-логично е, че мощността зависи най-много от нагревната повърхност на водната риза. Вероятно и други фактори играят роля, но според мен нагревната площ е най-важният.

За това ти предлагам една идея - премери или изчисли нагревната площ на твойта камина, а след това се опитай да изкрънкаш от някой производител данни за нагревната площ на неговите камини. Мисля, че така ще получиш приблизителен отговор на въпроса си.
Ако не ти дадат данни, трябва да се заровиш в някой магазин, да оглеждаш, да мериш, да смяташ... и да видиш колко е нагревната повърхност на 1 - 2 вида камини.

А може и просто да ги попиташ как се изчислява мощността на водна риза, формулата едва ли е много сложна...

За това се сещам... :)
popovvv - специалист
Сравнявайки размерите с тези на моята камина/Прити-13 квт/, вашата камина може би е с мощност 15-20квт.Не твърдя, че е така само сравнявам размерите.Мисля че има по прости начини да разберете мощността.Ако Вие сте закупили камината значи знаете производителя и може да го попитате за мощността, ако е втора употреба попитайте предишния собственик каква е била мощността на включените към нея радиатори или общ брой глидери, типа и размерите им.За да преминете от квадратен към кръгъл димоход направете квадратна плоча 20х20 с отвор ф 130мм в средата.В отвора заварявате късо парче тръба с диаметър на обикновен кюнец, фланеца заварете към отвора на камината.
montoya - майстор
Мерил съм грубо с ролетка за 17кв камина на Прити около 0,7кв.м нагревна площ на ризата при дебелина на ламарината 3мм.
И меренето и сметките са круби, но ориентировъчно ще помогне.
BiancoBlue - помощник
на няколко места прочетох, че 1кв.м. нагревна площ = 10квт и смятам точно така да изчисля. Струва ми се добър ориентир, а и това е с включен аванс.
Master_Kenobi - V.I.P.
popovvv написа:
За да преминете от квадратен към кръгъл димоход направете квадратна плоча 20х20 с отвор ф 130мм в средата.В отвора заварявате късо парче тръба с диаметър на обикновен кюнец, фланеца заварете към отвора на камината.
Не мисля, че намаляването на сечението на димохода е добра идея. Производителите имат обикновено твърдо изискване за светлия отвор на комина и височината му, за да гарантират добра тяга и постигане на проектната мощност.
Освен това, защо искаш правоъгълния изход да го превръщаш в кръгъл?! Да би защото ще го свързваш с обикновена розетка? :?

Тема "Камина - киловати ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: