Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Моля ви за съвети и насоки при избора за отопление. От 2 години съм собственик на къща, която се намира в близост до София. Къщата е построена с тухли поротерм 35см, дограмата е пвц 76мм и троен стъклопакет, изолацията е планирана да бъде 10см неопор и да я има до края на годината а таваните на втория етаж с каменна вата. По проект застроената площ на къщата е два етажа по 100кв/м, а обитаемата е 2х80кв/м. Първоначалния замисъл и проект беше да се отопляваме посредством радиатори но в последствие изградихме водно подово. Та питането ми е с какво би било най ефективно да се отоплява тази къща: Пелетна камина, котел на пелети или ТП а също и каква мощност би била достатъчна? Бойлерът ще бъде с две серпентини, като едната ще е вързана към котела а другата за слънчев панел. Забравих да питам и дали има значение спрямо мощността, че първоначално ще се обитава само първия етаж докато събера финанси да направя и втория?
speka_rs - майстор
Колега,
това че си изградил водно подово много по те дърпа към термопомпите. Мързела е много голям с ТП . Ползвах калкулатор и излиза около 16 кВ ТП, че ще ти е нужна . Слънчогледови пелелти в София до колкото знам излизат скъпичко, така че моя съвет като наблюдаващ и ТП и пелетен котел е ТП. Много по мързеливо и много по чисто. По скъпо обаче. Ако няма да е ТП моя съвет е Грейко 20 кВ и си на коня и пелети каквото намериш. Ако имаш място и за ТП и котела буфер, поне 500 л ако може и един 1 м3.
Фитилчо - майстор
Слагай термопомпа. Не се занимавай с пелети. Зависим си от качество и от цена, която всяка година скача. Производителите са нагли. Виждат, че се търси и вдигат цената. Хамалогия прах и мръсотия пак си има. Не като с въглищата, но си я има.
Слагай ТП с тва подово дето имаш, и парите за сезона за пелети ги инвестирай в по дебела изолация.
Цъкаш копчето и забравяш....
Фитилчо - майстор
speka_rs написа:
Колега,
това че си изградил водно подово много по те дърпа към термопомпите. Мързела е много голям с ТП . Ползвах калкулатор и излиза около 16 кВ ТП, че ще ти е нужна . Слънчогледови пелелти в София до колкото знам излизат скъпичко, така че моя съвет като наблюдаващ и ТП и пелетен котел е ТП. Много по мързеливо и много по чисто. По скъпо обаче. Ако няма да е ТП моя съвет е Грейко 20 кВ и си на коня и пелети каквото намериш. Ако имаш място и за ТП и котела буфер, поне 500 л ако може и един 1 м3.

По скъпо е сега. За миналият сезон. За догодина минимум 15%-20% ще вдигнат пак пелетите. И то започва да се изравнява. АМи качеството....?Всеки път трепериш какво ще ти дадат. :x Ае сиктир.

Тия кретени от Буллес, тази година под 500 лева нямаха пелети....
filmatoplo - майстор
:wink: Да изглежда пелетите още не се водят никъде ,няма регулатор за цена и качество ,значи дърва метровки ако са пред вас в къщи носиш отговорност за позволително разрешително от горското -същото се отнася и ако ги транспортираш .Е за пелетите няма нищо :lol: -може да си ги размяташ както ти е удобно .
Фитилчо - майстор
Остави, че си ги разнасяш. Таковат те с цените както си искат. Качеството я е хубаво я не....
Днес говорих с един съсед който се оказа че ще се отоплява на ТП вода-вода идната зима и ме подготви с какво трябва да разполагам като средства за да няма изненади. Първо е необходимо сондиране, като при него сондажа е 30м. При цена 120лв на метър :shock: погледнах цените на ТП, обаче не съм сигурен за обитаема площ от 160-170кв/м дали трябва да гледам цена на 15kW или на 20kw, затова гледах и на двете 15ката е на цена 7900 а на 20ката 10080 на геоток? Инвестицията не е никак малка
шоп - майстор
RazeR написа:
Първо е необходимо сондиране,
Точно така!
без сондаж с нужен дебит ТП вода/вода е само мечта.
romanpm - майстор
шоп написа:
RazeR написа:
Първо е необходимо сондиране,
Точно така!
без сондаж с нужен дебит ТП вода/вода е само мечта.
:? И канал , или ... :wink:

Тема "Отопление с термопомпи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: