• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
filmatoplo написа:
Подръжка се изисква през периода
Ти ме утрепа с подръжката. Уплаши народа бе. :? Датчици не съм подменял от как съм направил термометъра нито горе нито долу. Ама със сигурност са на повече от 10 години. Даже миналото лято се усъмних в настройката и мернах да видя не беше мръднала. Антифриз също не съм доливал системата ми е отворена и разширителя събира 3 литра нищо че едно кранче омокря по малко. Алуминиевото фолио и то на повече от 5-6 години не е мръднало. Виж конструкцията поимва ръждица ама нали е все от отпадъчни материали и все дебело желязо ша изкара и така още 100 годин :lol:
Виж с болера съм съгласен че е на късмет. За 4 години 4 пъти ми го сменяха в гаранция. До толкова ми бяха черни пред очите и ги бях набрал че на последния кандисаха гаранцията да тече пак от начало още 5 годин. Ако и сега избуши ще турям от неръждавейка.
За уплатнителя и силиконов да е слънцето не прощава на нищо. Ама все ще измислим как до го закърпим за сега още държи.
Ама нещата не са чак толкова страшни.
8180 - майстор
Ловеч,
Защо е толкова тайна твоята сметка?
Три числа са - колко квадрата, колко пара, колко години (над 10 разбирам) без проблем?
filmatoplo - майстор
Казах наблюдение 15-20 години , и не съм казал нито дума за марките на панелите и бойлерите , преди 10 години материалите бяха по -некачествени , сега вече са по добри .Никого не плаша -фактите са такива .Аз също имам системи които не са мръднали с панели Висман и оригинал помпени групи , заредени с пропиленгликол и диференциални термостати различни от ............не искам да правя антиреклама на продукта -сещатесе . :wink: Разбирасе горните поразии не са се случвали на една и съща система и не само на изработени от мен -говоря по принцип какво наблюдавам в годините .На Мерцедес не се ли пукат гуми , неще ли смяна на масло и ремаци -айде молявисе -как без подръжка . :wink: например течността е добре да се подмени на 3 година ама кой го спазва , ти и филтъра ли не поглеждаш 10 години. :wink:
lov - майстор
Eй ти от майтап не разбираш фана се на въдицата :-D

И аз от тоя занаят къща храня ако нищо не се троши гладен ще стоя. :?

Гледах ги тези термометри за които споменаваш. И аз съм със същия тип датчици даже схемното решение е почти като моето. Проблема им идва че самия датчик не е екраниран и сдават багаже при гръмотевиците, Дори да са на друга техника и под покрив пак дафат фира. А иначе са задоволително точни и не променят параметри със стареенето. Ако слагаш все пак някога такъв една шапка от ширмовка върши работа само да се споена с основния екран и да е заземена добре. И за по добър контакт силиконова термопаста.
filmatoplo - майстор
Забелязъл съм че ако кабела е над 20 метра този на горния датчик , не показва повече от 70 градуса независи
мо колко е горе .Нагрявам го даже със запалката и не показва повече .Вътре в термостата имало някаква джаджа която се регулирала -то стане ли така .На Ресол термостатите са мн добри ама са над 250 лв до към 350 лв-имам един останал и си чака щастливия клиент .
pac_ - специалист
LazarGanev написа:
pac_ написа:
Ако е зареден с течност която не замръзва през зимата помага на нагревателя на бойлера,който дозагрява водата.
Това е малко относително, особено за 120л бойлер, на който нагревателят е на фланеца.
120л да не са 1200л?!Няма да може поне малко да подгрява ли?Тука не е Северен полюс и да няма слънчеви дни през зимата?Миналата зима нямаше ли слънчеви дни?Дори и малко да е, помага.И на 200литров бойлер нагревателя е на фланеца.Какво толкова е за притеснение,че нагревателя е там? :)
filmatoplo - майстор
Това и аз не го разбрах , то на всички малки бойлери 30-200 литра е там нагревателя. :?
pac_ - специалист
Тука само Лазар може да отговори! :cool:
LazarGanev - "Велик майстор"
Имам предвид това, че при малките бойлери, както в случая 120л, обикновено на гревателя е долу на фланеца и загрява целия обем на бойлера. За да ползваме мизерното зимно слънце, трябва бойлерът да е студен. При загрят бойлер соларната помпа почти няма да включва, понеже температурата в панела ще е винаги по-ниска от бойлера, а кой е този, дето ще си държи къщата цял ден без топла вода и ще включва нагревателя само вечер? Точно за това при по-големите бойлери нагревателят е по средата на обема и загрява (дозагрява) само горната половина, а в долната половина слънцето си прави експерименти при студена вода в бойлера. По същата причина при бойлер с 2 серпентини долната е соарна, а котелът доподгрява само горната половина, за да има винаги гореща вода на разположение. Затова и не е правилно да се търсят и монтират болери с две серпентини долу една в друга. Производителите го разбират, но произвеждат такива бойлери, защото има търсене :)
lov - майстор
Предишната ми система беше направена с часовник точно поради същата причина. Включваше нагревателя след обяд или на нощна. Но така се губи конфорта с използването на водата.
А производителите ги правят така защото им е по лезно. Факта им е известен но като върви търговийката защо да се захващат. Правих опит са поръчка ама не се навиха.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Моля дайте съвет за слънчеви колектори." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: