Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Puf-Paf - специалист
От началото на сезона не съм сменял настройките на котела- около 65 градуса на входящата вода- просто променям количеството на горивото в зависимост т прогнозата за времето :lol: А що се отнася до термостата за димните газове- нямам точен мерник- слагам го някъде около средата след всяко запалване. Досега не е правил проблеми.
Puf-Paf - специалист
Колеги, освен вентилатора какво друго трябва да почистя на Атмоса, за да е нормална работата на пиролиза и как става това почистване?
Savov - специалист
1. Почисти кюнците.
2. Отвори долния и горния капак, почисти между тях с телена четка с дълга дръжка, почисти обезателно и около керамичните тела.
3. Успех! :)
2v6 - майстор
Puf-Paf написа:
Колега 2V6, извинявам се за късния отговор, но това е живота! всъщност, за да ми даддат гаранция, от доставчика на котела ми поставиха трипътен вентил на изходящата (студената) вода. Това просто направи "малък кръг" на системата, а при това тя остана отворена! В малкия кръг поставих помпата и по мое желание на нея монтирахме термостат. Сега работната температура в малкия кръг- т.е. ризата и вентиа е 75-80 градуса, а в системата- колкото го настроя. Термостатът е нагласен на 45 градуса и изключва помпата да не върти в малкия кръг постоянно...
Е значи нямаше какво да се чудиш... :)
Къде си монтирал термостата?
Puf-Paf - специалист
Върху корпуса на помпата е монтиран термостата. До момента съм доволен, само дето след почти два месеца спря да работи добре на пиролиза, та си мисля дали не е от вентилатора- все пак въглищата може да са запушили въздуховода.
antmadara - специалист
Колега Puf-Paf, как разбра, че котела не работи добре на пиролиза?
Puf-Paf - специалист
Колега Puf-Paf, как разбра, че котела не работи добре на пиролиза?

Ами, смени се звука на вентилатора- все едно че преодолява по- голямо съпротивление, освен това започна да има големи колебания в температурата на изходящата вода- преди заковаваше зададената температура и я държеше докрай- т.е. докато не изгорят въглищата. Сега качва и сваля с около десет градуса над зададеното и дори два- три пъти сработи термичната водна защита- напълни ми се с вода котелното :lol: А, и още нещо- когато термометъра на котла подмине 64-66 градуса- винаги затварям въздушната клапа и той си работи на пиролиза. Ето защо си мисля, че има някакъв проблем. Не знам, може и да е от трипътния вентил, но все си мисля, че е в процеса, защото при отваряне на долната вратичка вече не виждам оня пламък, както преди седмица - две да речем.
2v6 - майстор
Puf-Paf написа:
Колега Puf-Paf, как разбра, че котела не работи добре на пиролиза?

Ами, смени се звука на вентилатора- все едно че преодолява по- голямо съпротивление, освен това започна да има големи колебания в температурата на изходящата вода- преди заковаваше зададената температура и я държеше докрай- т.е. докато не изгорят въглищата. Сега качва и сваля с около десет градуса над зададеното и дори два- три пъти сработи термичната водна защита- напълни ми се с вода котелното :lol: А, и още нещо- когато термометъра на котла подмине 64-66 градуса- винаги затварям въздушната клапа и той си работи на пиролиза. Ето защо си мисля, че има някакъв проблем. Не знам, може и да е от трипътния вентил, но все си мисля, че е в процеса, защото при отваряне на долната вратичка вече не виждам оня пламък, както преди седмица - две да речем.
Как разбираш, че при затваряне на въздушната клапа работи на пиролиза?

Пиролизното горене става при температура над 1000 градуса. Изгарянето е много добро и не остават сажди и катран.
Ако имаш задръстване с катран или сажди значи е имало лошо горене, а за пиролиза просто забрави...
Puf-Paf - специалист
Всъщност това за температурата, при която протича пиролизата като химичен процес го знам. Но когато ми монтираха котела, от фирмата казаха, че на практика тя започвала, когато термометъра на таблото на котела достигне 65 градуса. Не знам дали това е вярно, обаче наистина преди да достигне такава температура при затворена въздушна клапа като отворя долната вратичка не се наблюдава никакъв пламък. Виж, след това- има и дори когато качи около 80 градуса на термометъра при отваряне на вратата задържа две- три секунди пламъка и е с доста бял и чист цвят, силен е и стига до керамичното тяло долу. Що се отнася до саждите- отварях отвсякъде, свалях вентилатора и бърках в кюнците- повече от две шепи и то повечето пепел не събрах. Което пък е смешно сравнение с това, което всеки месец вадех от запушения руски чугунен кютук, да ме прощават колегите, дето ползват такава антика :x Само дето след почти два месеца употреба звукът, който се чува отн вентилатора не е същия, променлив е и взе по- неравномерно да разпределя температурата и така по- бързо да изгаря горивото...
antmadara - специалист
Колега Puf-Paf, извинявай, но не разбрах точно каква термична водна защита ти е сработила и как си се наводнил.
А между другото, не че издребнявам, но струва ми се, че това понятие Пиролиза го използваш малко повече. В същност пиролизата я има и при температури доста под 80 градуса(http://en.wikipedia.org/wiki/Pyrolysis), друг е въпроса, че КПД то на котела ще е друго. Ако някой знае нека сподели за температурата за оптимална пиролиза на Атмос. Аз доколкото си спомням производителя препоръчва температури 80-90 гр. предимно за възпрепятстване на нискотемпературната корозия на котела.

Тема "Атмос Комби на въглища" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: