• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ShadowBG - помощник
В момента вдигам(правя) мансарда. Още съм на голи стени, след няколко дни ще снимам всичско и ще го пусна тука, но за сега имам един(няколко) въпрос(а).
За главно отопление смятам да си сложа камина(печка) с водна риза, ще прикарам тръби през пода до стаите.
Общата дължина на тръбите ще е около 70м. Смятъм да сложа и радиатори, който имат вентилатори зад тях (забравих как се казват)


1.)Ще отоплява ли достатъчно? - Не да е сауна но все пак :)))

Приемам всиякакви идеей и предложения

А и съм оставил място за климатик на стената м/у от камината и прозореца в хола :wink:

Прикачен файл

plan_parno.gif
Червено - камината
червено и синьо - тръбите
plan_parno.gif (32.12 KиБ) Видяна 8852 пъти
masteradmin - майстор
Ами доста мога да напиша по темата (въпреки, че държа да кажа, че съм любител в никакъв случай професионалист), но ако трябва по накратко. Първо си има правило за смятане и то е: от 100 до 150 W на квадратен метър. Ако си чел статиите, които съм писал за камини, можеш сам да си определиш мощността на камината за твоя случай трябва да е от (13 - 20 ) Kw. От тук натам всичко опира:

1. До изолации виж си дограмата тавана пода и стените. Ако въобще не са топло изолирани няма да може да го отоплиш и с 25kw.
Дограмата - уплътнения.
Стените - XPS, депрон, корк или някаква изолация.
Тавана най добре окачен с вата отгоре.

2. Важно е как ще закараш топлината с минимални загуби.
Ако искаш сложи виздуховоди с вентилатор към камината (евтин вариан). Иначе това с водната риза е добро, но първо ти трябва водна помпа (желателно с акумолатор ако спре тока) и второ разширителен съд. Освен това е важно как ще прекараш тръбите до радиаторите. Ако долното помещение е неотопляемо и тръбите са в пода може отопляваш и съседите. Помисли вариант да ги прекараш по цокъла на стената. Посленото локално отопление с котле, което правих ги прекарах под окачения таван и ламперията на стената. (варианти много).

Ако трябва да обобщя истината е в изолациите.
Не забравяй и комина
Последна промяна от masteradmin на пон яну 09, 2006 3:52 pm, променено общо 1 път.
ShadowBG - помощник
Малко подробности.

1.) Дограмата е немска пласмасова.
2.)Стените отвън са керемиди,черна хартия 30см въздух, стеньопор. От вътре вата и гипскартон.
3.) Пода - има плоча но трябва да се изравнява и ще сложа тръбите в замазката. След това смятам ламинат. Долният етаж е пак мой.
4.) Тавана вата+гипскартон

======
Това е за изолацията. Не знам само дали тръбите като са в замаската дали няма да пречът на ламината по някакъв начин.
masteradmin - майстор
Много добре. Значи може да паднеш до 120W на квадратен метър.
ShadowBG - помощник
Още един въпрос.
Камина с водна риза или печка с водна риза (и аз да я направя на камина)
Кой варият е по добре?

Не за цена а за топло
vlado0549 - специалист
Най добре си вземи печка каквато си харесаш.Ама водната риза си я направи сам.Защото тия дето ги продават са едни казанчета от тънка ламарина и само зад печката.А ти може да обхванеш и горната страна.
Гост
Неразионално разположение на тръбите, сложи ги поне в шлаух и ги снимаи преди замазката . Банята може и по малка. :lol: радиатори с вент. ? :evil:
Osiris - специалист
ShadowBG

Отдели специално внимание на тръбите и преди да направиш там замазка и да ги скриеш направи топла проба на системата да си сигурен че няма течове :oops:
emil_v r - майстор
през един пост нагоре пак бях аз , да ви подсетя с камините - братя, сложете си некакав защитен клапан ,но в самата камина, че много гърмите бе! Мислите че ако ви е отворена системата и няма да има бум!
Osiris - специалист
Кой се е гръмнал бе ????
аз си имам изпускателен клапан на самата риза
пък и най често се случва тръбите да замръзнат през зимата да стане ледена тапа после вдига налягане и БУУУМ за това отавям помпата да движи водата за да не замръзва
също така съм чувал че и литър два веро вършат същата работа
  • 1
  • 2

Тема "Камина - Дали... ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: