Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте! Чисто нов user съм и поздравявам всички за чудесния форум.
В момент ми се строи жилището и започвам вече да се пооглеждам за някои неща, а отоплението е много важно.
Много изчетох за тези водни конвектори, но не можах да си отговоря на няколко въпроса. Та въпросът ми е:
Апартаментът, както разбирате от ника ми, се намира в Люлин, където има ТЕЦ. Възможно ли е поставянето на такива конвектори или препоръчвате глидерните радиатори? Характеристиките на топлоподаването от централата(ТЕЦ) подходящи ли са за поставянето на такова устройство?
Доколкото съм чел досега конвекторите са с много по-високо КПД от радиаторите, а на мен идеята ми еследната: Тъй като по цял ден няма да има никой вкъщи, не е подходящо да работят радиаторите през целия ден-би било по-скъпо. А за конвекторите разбрах, че стопляли въздуха много бързо и можели да се настройват да се включат примерно един час преди прибиране вкъщи.
Последен въпрос: тъй като са с вентилатор на ток, имате ли приблизителна представа за разхода на ток?
Много благодаря на всички за вашите отговори! Като започна с ремонта се надявам и аз да мога да помогна с нещо на някой.
Master_Kenobi - V.I.P.
А топломерът ти само за твоя апартамент ли е? Вероятно - ако е ново строителство... Но кажи, защото ако е общ...

И не съм убеден, че "шоковото" затопляне е по-икономично от поддържането на постоянна, макар и малко по-ниска от нормалната температура. Топлината не се акумулира в стените и предметите и после за затоплянето радиаторът работи повече. Поне такива са моите впечатления от работа на обикновени радиатори.
Чаро - Акълия
Разхода на ел. енергия зависи от модела на конвектора.За битови нужди предполагам ще е с разход 50-80 вата.
Аз имам конвектор 15 кв -вентилатора му харчи 90 вата. Не мисля че бих могъл да спя на шума от вентилатора, въпреки че на най-ниската степен е почти безшунен, но не е и на пълна мощност. За спалните мисля че не е удачно.. иначе са много удобни с тия програмируеми таимери и дистанционни. Разгледай това - http://www.silpbg.com/
може да сложиш и един чилър- за охлаждане лятото....
Да, ново строителство е-с хоризонтални щрангове. Всеки апартамент си има колекторно табло пред входната врата. Строителят казва, че там ще бъде монтиран един общ топломер за целия апартамент.
Не знаех, че има български производители на конвектори. Твоят, който каза, че ползваш с тангенциален мотор ли е-питам заради шума. А на ТЕЦ ли е вързан?

Тема "Воден конвектор или радиатор при ТЕЦ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: