Най - вълнуващия въпрос зимно време.
popovvv - специалист
Всяка система,отворена или затворена, може да работи с принудително движение на топлоносителя.По правилно е да се казва системи работещи под налягане поголямо от атмосферното/затворени/ и работещи на атмосферно налягане/отворени/. Топлоносителя може да се придвижва и гравитачно, но при изпълнено условие- разликите между средните равнища на течността в камината/котела/ и радиаторите да е по-голяма от 0,6м/като радиаторите са по високо/.Колкото по-голяма е тази разлика, толкова по-добре ще работи системата в гравитачен режим. Понеже системата се изгражда с много чупки, увеличаващи динамичното и съпротивление ,рисковано е да се работи с денивелация
близка до 0,6м.
В системи в които котела и радиаторите са на един етаж условието за денивелацията е трудно изпълнимо, затова тук се използва принудително/с помпа/ движение на топлоносителя.
В конкретният случай система с гравитачно движение на топлоносителя не може да се изгради защото радиатора на първия етаж няма да грее.
dominic - помощник
благодаря за изчерпателните отговори,може би трябваше да уточня че,съм изчислил радиаторите и да дам мощонста на печката за което искам да се извиня просто вечерно време се занимавам с други неща на компютара.
значи радиаторите както колегата каза съм ги сметнал с 50 вата за кубик,и ми излязаха за горния етаж около 1.8 и 1.9 като аз ги слагам по 2,5 киловата,за първия етаж съм решил помещението в което е печката да е без радиатор тъи като печката е с мощност 4 кв а тази на водната риза е 13 кв,мисля в стаята с наи голяма кубатура да сложа 3,5 кв или 4, а както предложи някои от колегите,за другата с големия прозорец да и сложа наистина е добро предложение но сега не му е време това ще е за тази зима другото догодина,и да определено мисля аз да си го правя
при гравитачна система топлата вода първо се качва до горе и чак тогава започва да отоплява помещенията от горе на долу-не е икономически целесъобразно,а при система с принудителна циркулация топлата вода загрява равномерно всички радиатори едновременно с по-малко гориво.При камини с ламаринена водна риза отворената система е задължителна-дори производителя го твърди.Това се прави против раздуване и спукване на ризата при налягане над 1,5 атм.,за това се слага и предпазен клапан.
dominic - помощник
Master_Kenobi
за тавана прозорците почва от 10 и се отварят иси и мисля че няма с такъв малък размер радиатори но си мисля ако в долния краи на радиаторите сложа по един или два малки вентилатаро които да духат нещо като конвектор няма ли да стане,разбирам че радиаторите мястото им е под прозорците,но това някак си е невъзможно ще ги сложа максимално близо до външната стена.

и да те питам за системата отворена затворена възможно ли е отворена система с помпа ?
dominic - помощник
yanevgeorgi написа:
при гравитачна система топлата вода първо се качва до горе и чак тогава започва да отоплява помещенията от горе на долу-не е икономически целесъобразно,а при система с принудителна циркулация топлата вода загрява равномерно всички радиатори едновременно с по-малко гориво.При камини с ламаринена водна риза отворената система е задължителна-дори производителя го твърди.Това се прави против раздуване и спукване на ризата при налягане над 1,5 атм.,за това се слага и предпазен клапан.
значи в моя случаи трябва да е отворена,като аз определено държа да е с помпа все пак са 2 етажа,а и изкам да ги пусна всяко на отделен кръг и да мога да ги спирам ако не ми трябват
отделните кръгове се правят с колектори.На тавана може да го направиш като подово отопление с тръба ф16 през 10-12 см или навито на спирала но тръбата не трябва да я наставяш ,защото при полипропилена връзките прокапват когато е студена водата.Когато спираш отделните кръгове трябва да внимаваш да не спреш всичко,щот тогава камината изхвърля водата през разширителя или през клапана.Горе задължително сложи автоматични обезвъздушители за удобство.
bad to the bone - специалист
...
Последна промяна от bad to the bone на ср ное 11, 2009 8:59 pm, променено общо 1 път.
montoya - майстор
bad to the bone написа:
Ето тук нещо като за теб...сканирах го от учебник.Само бойлера тук е на втория етаж ...
Това е по - скоро за другата тема дето се заформи хубава дискусия за това къде се свързват радиаторите
П.С Помпата е на топлата вода вързана :?
bad to the bone - специалист
...
Последна промяна от bad to the bone на ср ное 11, 2009 9:01 pm, променено общо 1 път.
илко илиев - специалист
ако ще го правиш отворена система и имаш денивелация 4.метра сложи разширителя най горе и вържи разширителя на студената вода на камината и даже и юпиес не ти трябва и даже и без помпа може да стане и пак ще топли навсякъде,щом ще правиш за всеки радиатор на отделен кръг

Тема "предстои ми да прявя водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: