Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Domashen_maistor - специалист
Колегите, дойде време за парното. И аз като нашенец реших да не ползвам проекта, а да се правя на умна глава та:
Въпросите ми към спецовете са четири:
1. Както съм нарисувал на картинката: Е ли възможен вариант 2 за свързване на колекторите при етаж 1 и до какво би довело
2. Как да балансирам тази система (така че да работи както трябва) (проектанта ми каза за "радиаторни баланс вентили", но такова животно май нема. В нета гледам става въпрос за щрангове (не за радиатори) при баланс вентили
3. Искам лятно време системата да топли бойлерите чрез слънчеви колектори - как да ги вържа и ще могат ли да издържат на налягането (ще се топли на тв.гориво през зимата). Освен това зимата ще трябва ли да ги шунтирам, така че да нямам през тях топлозагуби.
4. Как да изчисля помпата?

ПП.Всъщност да уточня: не ползвам проекта, щото там щранга е един, вертикален и доста на неудобно място. Освен това що се отнася до бойлерите, там е един и докато дочакам от него да ми дойде топлата вода, бая ще почакам (особено в баните).

Прикачен файл

parno.JPG
parno.JPG (48.04 KиБ) Видяна 3221 пъти
bad to the bone - специалист
...
Последна промяна от bad to the bone на ср ное 11, 2009 9:04 pm, променено общо 1 път.
Domashen_maistor - специалист
Проблема е, че разговор някак не се получава. Просто не ме изслушва, освен това е късно, защото вече са положени фи 16 в замазката. Та щранговете трябва да са два. Онзи ден се срещнах с него, обясних му какво съм намислил (това което съч постнал тук) и неговия съвет беше прави го, пък като дойде време ще го мислим. Лошото е, че "това прави" го не бе след като разгледа картинката а веднага дето се казва на втората дума. (което издава незаинтересованост и в случая не става въпрос за пари - в крайна сметка това което би спечелил е малко в сравнение с това което печели от големи сгради). Та в общи линии съм тръгнал да го правя и разчитам повече на форумците и себе си. От опит знам, че едно нещо (една беля :lol: ) като ти мине през ръцете ставаш по-добър и от проектанта. Така аз станах по-добър и от моя конструктор :evil: да го ... ман....фите.
Domashen_maistor - специалист
Последно повикване с молба за съвет. :sad: Колегите, малко слабо се отзовахте. Предполагам, или въпросите са ви се сторили трудни (изчисляване на помпата) или сте решили, че като има проектант той-да си носи гайлето. Все пак, ми се ще да чуя още малко отговори, щото уважавам съветите на повечето от вас, и смятам съб и нед. да го правя, пък квото сабя покаже. :-D Мерси предварително!
montoya - майстор
Общата мощност на консуматорите гледам е 18кв. от което според мен това Ф40 е завишено и спокойно си върви с Ф32. Помпата като отидеш в магазина гледай да е с 12м. воден стълб на грундфос мисля моделите 25-6 или 25-60 /не съм сигурен обаче/. Моята е с 12м. воден стълб 2 скорости 1-60вата и 2 - 90вата. при същото изпълнение на системата. Незнам с какви тръби смяташ да изграждаш инсталацията, но аз не бих слагал колектори, а до първия етаж от мазето подаваш Ф32 като от него отклоняваш за консуматорите в мазето, през първия етаж с Ф25 и на тавана Ф20. Става въпрос за полипропиленови тръби.
Където има възможност и ще ги вкопаваш примерно обикновени за топла вода. Където ще вървят открито стаби.
Domashen_maistor - специалист
Благодаря, montoya,
ЗА фи-то и на мен така ми казаха в магазина, но нема лошо (малко по-скъпо ще излезе), всичко е стаби. Само за късите преходи (например от вертикала до колектора - приблизително 10-15см мисля да слагам тръби за топла вода - много ме мързи да беля стабитата), мисля че за такива къси връзки няма проблем. Помпата не знаех, че е на воден стълб. [u]Има ли значение водо-вместимостта на системата[/u]? За марката знам - грундфос.
Колектори май ще трябват, щото са пуснати фи-16 до всеки радиатор и се събират на едно място - при щранга.
И посл как да вържа слънчевите колектори?
popovvv - специалист
До Montoya,Грешка 18 kw е мощността на консуматорите без двата бойлера.Като прибавим и тях някъде около 30kw.Но и при тази мощност ф40 ми се струва много.Ако на вариант 2 за колектора,от страната на ф 25 се монтира тетка и обезвъздушител, той става идентичен на вариант 1.
montoya - майстор
Да, грешката е моя че не съм огледал бойлерите като консуматори, а те са сериозен такъв.
Проблема на обикновената тръба полипропилен, не е в издръжливостта, а в това че се криви при нагряване от температурното разширение и на някой хора не им харесва да им висят макарони по стените и затова стаби.
Помпата дето ти писах за 12м воден стълб ще има и добър за тебе дебит. Както казах моята инсталация е същата и работи безпроблемно вече 7 години. Ще погледна и ще ти драсна едно ЛС с точните букви от моята помпа.
Ако бойлерите ти са само с една серпентина за връзването на колекторите най - простия начин е с по един тройник при серпентината и с кранчетата да обръщаш потока от едното към другото, но е ръчно и ще трябва отделна помпа. Не съм обаче много добре запознат с инсталациите за слънчевите колектори и гледам да не ти дам заблюждаваща информация, че принципа на пробата и гешката тук струва скъпичко.
Успех!

Тема "Въпроси за парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: