Най - вълнуващия въпрос зимно време.
batman - специалист
Във форума има доста публикувана информация за отопление на камина с водна риза, дори бих казал прекалено много, чак човек започва да се обърква.
Тези дни ми попадна една схема от производител на камини, доста сходна с моя случай, а именно: малка вила на 2-а етажа с 4-ри стаи, разположени по подобен начин с този от схемата.
На кратко не Ви ли се струва, че не всичко в тази схема е наред?
Не трябва ли най-малкото тръбите към радиаторите да са с наклони?
Това свързване между радиатори 3 и 4 не е ли меко казано "странно" и няма ли да намали мощността на радиатор 4?
Липсата на кранове за регулиране (с изключение на този на радиатор 1) не ограничава ли допълнително възможностите на системата.
Моля за коментар и съвети за преправяне на схемата при същите изходни условия.

Прикачен файл

Kamina.JPG
Kamina.JPG (27.82 KиБ) Видяна 23196 пъти
tysonlkr - специалист
Това е схемата за свързване на локално парно без допълнителна помпа :wink: Аз друга непознавам :) Ако имаш някакви други идеи сподели да ги видим :cool:
Аз никаде не видях кранове за регулиране в тази схема :?
Това на радиатор 1 означено с "АО" е обезвъздушител, ако това си го помислил за кран :roll:
Кранове попринцип не се ли слагат преди всеки радиатор, независимо че тук не са ги дали :roll:
Savov - специалист
Бях изградил подобна система преди десетина години у дома - печка с водна риза, радиатор на горния етаж с обезвъздушител и отворен разширителен съд - излизащата вода от радиатора към друг радиатор, на долния етаж, монтиран малко по-високо на стената /същата система, като на скицата, без консуматори 1 и 2/. Предимства - евтина; бърза; безопасна - няма опасност при спиране на тока; няма опасност ако забравиш да долееш вода. Недостатъци - загряваше бавно, втория радиатор започваше да се топли, когато почти прегрее първия /чугунени/, случваше се водата да заври. Та миналата година повиках майстори, сменихме радиаторите с панелни, добавихме помпа и вързахме радиаторите в отделни кръгове. Нещата са доста по-добре.
montoya - майстор
Това си е схемата, топлата вода се качва първо горе и тогава слиза надолу за да се използва естественото разширение на водата. Работи си ссистемата и е безопасна, на за по - висока ефективност трябва да е изпълнена с малко по - различни размери тръби от такива на които има помпа.
batman - специалист
tysonlkr написа:
"Кранове попринцип не се ли слагат преди всеки радиатор, независимо че тук не са ги дали."
Tysonlkr ако е така помисли само при затворен кран на радиатор 3, какъв ще ефекта когато водата във водната риза на камината заври.


Мисля си, дали тази схема няма да е по-удачното решение, макар че при първата къртенето ще е значително по-малко.

Прикачен файл

kamina_209.jpg
kamina_209.jpg (33.49 KиБ) Видяна 23106 пъти
tysonlkr - специалист
batman написа:
Tysonlkr ако е така помисли само при затворен кран на радиатор 3, какъв ще ефекта когато водата във водната риза на камината заври.
Крановете не се ли поставят в случаш на авария да може да се ремонтира без да се налага източването на всичката вода :?
При която и да е схема ако речеш да затвориш крановете ще се получи един и същ ефект според мен :roll:
При твоята какво ще стане ако затвориш кранчетата на радиаторите :?
Ще заври разхирителният съд и ще ти наводни тавана :)

И твоята схема ще работи но има няколко недостатъци
:arrow: първият и ти сам го каза, повечето къртене (пробиване)
:arrow: вторият недостатък според мен няма да е много ефективна, поради факта, че ще отопляваш таванското помещение първо и след това ще се разпределя за останалите :roll:
batman - специалист
За да не се наводни тавана се прави следното: от разширителното казанче се извежда тръбичка през която водата се излива на подходящо място (ако се стигне до там), но дори да я няма тази тръба алтернативата да се наводниш е малко "по-привлекателна" пред възможността да се взривиш.

За да не отопляваш тавана, всички тръби в това число и разширителното казанче се изолират с подходящите материали. Това обаче са техническите детайли. Сега ми се иска да подискутираме самата схема.
ango - напреднал
С такава система съм от 1993г.в къщата на два етажа,после през 1998г. сложих помпа заради помещение до къщата.Направих и байпас с възвратен клапан 2",та когата ЧЕЗ спрят тока да няма тичане за отваряне на предишния байпас с кран.Недостатък е че поне след 1ч. и нещо се получава превъртането на водата.Сега с помпата е по-добре.Но по този начин се избягват акумулатори и Юписеи.Не е зависима от тока.
batman - специалист
За коя от двете схеми става въпрос? Тази на производителя или тази която съм дал аз?

Тема "Схема на производител за отопление на камина с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: