Най - вълнуващия въпрос зимно време.
megafon - помощник
Здравсти на всички,
както повечето хора тук във форума и аз реших да си направя парно.
Спрял съм се на камина с водна риза и отворена с-ма.Къщата е на два етажа на първият ще сложа камината която мисля ,че ще е достатъчна защото в момента се отоплявам с една малка печка на дърва и температурата е 22-24градуса.От камината ще кача инсталацията
на тавана с 3/4 поцинковани тръби там ще сложа два колектора съответно топъл и студен като и на двата мисля да сложа авт. обезвъздушител и на студения ще вържа разширителния съд.По пода на тавана ще прекарам тръбите до подходящо място и от там ще влезнат в стаите
към радиаторите(на схемата1,2,3) с тръба PEX-AL ф20.На един кръг мисля да сложа двете радиаторчета в банята и тоалетната защото са с по два ал.глидера.Банята (на схемата А1) е на нивото на спалните на 2ет. ,а тоалетната(на схемата А2) е на 1ет. на нивото на камината
Всичко до тук съм направил от мненията във форума,но имам няколко въпроса за които неможах да намеря нещо в темите
1 Какво е секретен кран и за какво служи?
2 (Значи колега бомбата се решава с един клапан.С-мата в къщи е същата с извеждаща тръба Фи 57 на тавана.В последствие се наложи да сложа помпа,заради сграда до къщата.В железарийте продават едни клапани /Италиански/ приличат на спирателен кран,но вместо врътка има тапа.Вътре така е направен,че когато работи помпата налягането притваря клапата.При спиране на тока обратното налягане/гравитацията/леко отвара клапата и с-мата работи./Клапата представлява една бронзова паричка поставена хоризонтално и вързана в горния край с панта/.Когато се пусне тока-обратно. )
За какъв клапан става въпрас?
3 Ще можели добре да циркулира водата в кръга на банята защото слиза до 1 ет?
:?
Съжелявам ,но засега немога да пусна схемата защото не е във формат JPG незнам как да го конвертирам
megafon - помощник
ето и схемата,извинявам се за лошото качество

Прикачен файл

Picture 002.jpg
Picture 002.jpg (154.21 KиБ) Видяна 2596 пъти
megafon - помощник
Мерси на всички майстори професионалисти за мненията!!!
LazarGanev - "Велик майстор"
Добре де няма ги хората, не се сърди! Пък и все едни и същи въпроси се повтарят. Ето моите отговори:
1) Секретен кран е вид радиаторен кран без ръкохватка. Монтира се на изхода на радиатора и служи за регилиране на потока през този радиатор за да се направи баланс, както и улеснява демонтажа на радиатора при нужда
2) Не го разбрах
3) Да
pipbel - майстор
A защо не обмислиш варианта с въздуховоди ? http://www.marmodom.com/bg/fire_heating_air.php
По просто, по-евтино и ефикасно и най-вече безопасно.
Твоя случай е като моя, камината на 1 етаж, трябва да се отопляват стаи и на 2-я.
Аз сам се спрял на тази в комбинация с кожух и въздуховоди.
http://www.marmodom.com/bg/fire_details.php?id=14
popovvv - специалист
Въпрос 2 е описание на възвратен плаващ клапан от друга тема.Такива клапани се монтират на байпаса заобикалящ помпата.Посоката им на пропускане трябва да съвпада с посоката на движение на водата в системата при това,когато помпата работи клапана е затворен от налягането на помпата, при спряна помпа системата през байпаса работи на гравитачен принцип.По този начин се избягва крана на байпаса и необходимостта, чрез наговото затваряне и отваряне ръчно, системата да преминава от принудителна циркулация към гравитачна.
Колега след като в системата ще е включена помпа не трябва да се притеснявате за циркулацията, поне когато помпата работи.Във вашият случай може да се изгради и система която да работи гравитачно, което при липса на ток заменя UPS- са.Изказвам личното си мнение, че комбинацията от поцинковани и PEX-Al тръби не е много добра.Поцинкованите тръби ръждясват и захващат много котлен камък.Препоръчвам Ви медна тръба, разликата в цената няма да е голямя.
От схемата не става ясно системата отворена ли е или затворена.От станалото през последните дни е ясно, че е по-добре да е отворена.Ако системата е отворена Ви препоръчвам да монтирате разширителя на топлата тръба като крайна нейна точка, така въздуха и всички пари от водната риза ще излизат в атмосферата, а няма да отиват в радиаторите.Ако системата е затворена разширителя се монтира в непосредствена близост до камината, а не на тавана.

Тема "Съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: