Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте
Предстои ми изграждане на парно.Макар че това ще е трето по ред, имам известни притеснения/на сестра ми е/
На приложената скица съм уточнил мощностите и кубатурата.Стените са външни, без изолация.Тръби ф.20, ще се пали вечер. Ще бъда благодарен ако изкажете мнения за така оформения проект.Изграждането ще започне в събота
Пропуснах радиатори метални с изкл. на баня където ще е алумин 4 ребра

Прикачен файл

proekt.JPG
proekt.JPG (27.68 KиБ) Видяна 3738 пъти
batman - специалист
За мен е доста странно това последователно свързване на радиаторите в спалнята, кухнята и банята. Иначе мисля, че радиаторите , като мощност са добре, въпреки че доколкото ми е известно производителите ги завишават в известна степен.
благодяря за вкл.
за свързването нямам избор, иначе ще станат много тръби и всички ще се виждат.Радиаторите по спецификация са 70/60/22. Целта е 25 и нагоре градуси в помещенията, което предполага и падане на мощността при други параметри 60/50 на вода, все пак при камина с водна риза предполагам няма да се държи на интензивен огънЗа печката дават граници от 5,5 до 10 кв

притеснява ме дългото трасе и преноса на голям обем вода
montoya - майстор
Две тръби полипропилен на Ф25 от печката вървят до предпоследния радиатор, и от тях отклонения на Ф20 към всеки радиатор и нямаш грижи.
donnna - специалист
апартамента ако не е в ремонт - кофти... тез тръби дето ще минават пред вратата на терасата хич не ми харесват... вземи ги скрий в някоя кутия.

каква ще е системата - отворена или затворена??? разшииртелен съд не виждам!!! помпа също!?!

за киловати на радиатори колкото-толкова...
montoya написа:
Две тръби полипропилен на Ф25 от печката вървят до предпоследния радиатор, и от тях отклонения на Ф20 към всеки радиатор и нямаш грижи.
мислех това да го копменсирам с възможно най-мощната помпа.Мерси това също е вариянт, може и така да го изпълня, доколкото сесещам за ф.25 даваха дебит от около 14 кв.мин
donnna написа:
апартамента ако не е в ремонт - кофти... тез тръби дето ще минават пред вратата на терасата хич не ми харесват... вземи ги скрий в някоя кутия.

каква ще е системата - отворена или затворена??? разшииртелен съд не виждам!!! помпа също!?!

за киловати на радиатори колкото-толкова...
мислил съм и за съкращаване на трасето - тръби пред вратата на спалнята, за криенето най-вероятно ще бъдат поставени в пласт.кутий
системата ще е отворена, разшерителя в баня и ако пасва вкл.към ВИК, помпата в хола - незнам ефективно ли ще е да е монтирана на друго място
EmoZ - специалист
Здравей,

Попътната схема с ок, то при готов апартамент няма много избор, надявам се ще правите отворена система, тогава разширителния съд е добре да е в банята, както и извода за допълване на инсталацията, трябва да го предвидиш също някъде в банята.

С минаването на тръбите под сврата на терасата също не е особена драма, ще се скрият в праг без проблем, единственото което бих ти предложил е да 'минеш' коридора под вратата на кухнята, там вероятно свързваш две настилки и можеш да компромисно да 'копнеш', ако 'инвеститора' е съгласен разбира се. :-D
'Влизаш' в банята отляво на врата и разклоняваш към кухнята. Така, ако избегнеш 'пълната обиколка' ще имаш по-читава 'хидравлика', но пак казвам само, ако 'инвеститора' е съгласен.

Помпа с 4m напор е напълно достатъчна (Wilo Star RS 100/4 мисля, че беше моята, Grundfus също имат подходящи, ама ти вече ги знаеш щом ти е трета система). Внимавай къде връзваш разширителния съд, ма ти и т'ва го знаеш :wink: . Помпата непосредствено до 'печката' на 'връщащата', филтър и отцепни вентили за помпата, непосредствено към холендрите на помпата.

Успех.

п.п. Какво имаш предвид с радиаторите са метални, освен лирата, която е алуминиева?
Доколкото съм запознат по спецификация, водния обем на панелен радиатор клони към 5л, алум. са мисля на половина, печката е 14 л.От тук и предположението ми, че ще е възможно да се доближа до стандарт вх.70 изх.60 на водния поток.
Въпреки всичко ме притеснява завишените от моя страна ватовете на всеки радиатор, което ще рефлектира върху цената на 1 ват, при други уловия - по-малка печка и по малки радиатори

Тема "консултация за парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: