Най - вълнуващия въпрос зимно време.
TACHO - специалист
Здравейте!
След дълги разсъждения с какво ще се отоплявам зимата, стигнах до идея да слагам климатици. Твърдо гориво не ме кефи, парно скоро няма да има в сградата, защото още не са се нанесли всички собственици, а това е условие на ТЕЦ-а.
Та като четох наляво-надясно, виждам, че климатиците не харчат много и май са ефективни. Та реших да слагам инверторни климатици. Четох какво пише по въпроса във форума, обаче остават въпросите: коя марка е добра (чувал съм че Панасоник са калпави, предлагаха ми Мицубиши и Хайер) и къде в София има голямо предлагане на качествени климатици. До сега никога не съм се заглеждал за такова нещо и затова не съм наясно.
Аа, и още нещо: как мога да изчисля климатик с каква мощност ще ми трябва за съответните помещения? :?
dildes - специалист
http://forum.setcom.bg/index.php?topic=24884.0
Тук има доста инфо за климатиците, аз от там черпих мнения и информация, преди да купя. Личният ми избор: инвенторен климатик, Хайер - 12-ка /за стая 20 кв.м./
Успех
TACHO - специалист
Благодаря за линка,
имаше интересни неща, но честно казано, за лаик по климатиците като мен, се обърках още повече. LG били боклук, Haier били китайски, Osaka се обледявала, Самсунга не струвал...................
Аз искам не най-евтиното, а нещо наистина добро и на добра цена естествено. Искам да отоплявам стая 32 кв.м -северо-западна и стая 20 кв.м. с много слънце - югоизток. Ще ми трябват за отопление, не за охлаждане.

И без това в тази жега навън, аз треперя, вкъщи е 18-20 градуса, ако не се отваря през деня, само нощем. Може и лятото да се топля с тях. :lol:

Та очаквам още мнения по въпроса, а и конкретни координати на магазини с голямо разнообразие.

Благодаря предварително! :wink:
Тани - модератор
Виждам , че по-голямото ти притеснение е как да изчислиш каква е нужната мощност за твоя случай. Ако си забелязал климатиците са разделено на групи като "дванайска" "двадесет и четворка" и т. н.

Това е съкратеното обозначение за обема който може да охлади/отопли дадения климатик . климатик 12-ка означача че е за 120 м3. Забележи мярката . Повечето хора си мислят че е за квадратни метра, но тя е за кубични. В зависимост от топлоизолацията на помещението , ти препоръчвам да вземеш една или две стъпки по-мощен , за да може през зимата климатика да работи в номиналния си режим и да може да работи за по- кратко време между две включвания. По този начин ще се натрупва по-малко скреж , който по-лесно може да бъде разтопен в процеса на обезскрежаване и по този начин ще се предотврати образувнето на лед! Надявам се да съм помогнал поне отчасти!
TACHO - специалист
Благодаря, това също е ценна информация.
Сега се сещам да питам още нещо: вчера гледах, че монтираха на едни съседи външното тяло на климатика направо на пода на терасата. Дали това е добър вариант. Защото при мен за единия климатик вариантите са два: или както този в единия ъгъл на терасата, направо на пода (няма друго място на терасата) или по-високо на една от другите стени, която обаче никога не се огрява от слънце и става силно течение, което може би няма да е добре за работата на климатика през зимата. Какво мислите?
EDI - майстор
Привет.Като гледам, доста си прочел за климатиците по сайтовете.Съветвам те да забравиш всичко което си прочел за качествата на отделните марки и просто да си купиш.Аз 3 години си топля кухнята със САМСУНГ девятка/ 14 квадрата стая/ и досега нямам проблеми.Това, че се обледенявали само някои климатици, не е така, обледеняват се ВСИЧКИ през зимата.САМСУНГ-а ми имаше тази зима 4 пръста лед и пяк си работеше нормално.така, че купувай си смело - САМСУНГ, ОСАКА, НАЙЕР или каквото решиш, и няма да сгрешиш-просто ефективността зависи най-вече от конкретния климатик и модела, който купиш, а не от марката.
Аз от 2 години отоплявам апартамент 61 кв.м. със един инверторен климатик Mitsubishi 12-ка. Разхода за ток ми е около 50 лв. само за климатика, като е постоянно включен на икономичен режим и температура 25 градуса в хола, където е вътрешното тяло и оттам се поддържат 22 градуса в останалата част на жилището. Външното тяло е на балкона високо, където става течение и не грее слънце, но нямам проблем. Сега обаче ще слагам и една 9-ка в стаята, защото предпочитам всяка стая да е със самостоятелно отопление.
Тани - модератор
TACHO написа:
вчера гледах, че монтираха на едни съседи външното тяло на климатика направо на пода на терасата. Дали това е добър вариант. Защото при мен за единия климатик вариантите са два: или както този в единия ъгъл на терасата, направо на пода (няма друго място на терасата) или по-високо на една от другите стени, която обаче никога не се огрява от слънце и става силно течение, което може би няма да е добре за работата на климатика през зимата. Какво мислите?
Аз също съм поставил външното тяло на пода на терасата. Няма никакъв проблем , стига да има от къде да циркулира въздуха.

За замръзването съм го "тунинговал" и ако се наложи могат да го обезскрежават ръчно, но така като е на пода е много по-удобно и бързо да го облееш с хладка вода за да размразиш натрупалия се скреж/лед.Неслучайно ти дадох педишния съвет- да избереш по-мощен климатик.Откакто го преместих в апартамента на родителите ми , не е използван никой от двата варианта, понеже не е замръзвзл.Явно работи в по-лек режим. Въпросното тунинговане обаче не знам дали че стане при инверторен климатик!
velsi - Почетен майстор
И аз четох тоя форум от начало до край. И аз доста се пообърках. Но това което разбрах: не се натискай да купуваш от евтините марки! Особено, ако планираш това да ти бъде основно отопление. Може би истината е някъде по средата. И в никакъв случай "Осака". Едва ли ще се намери откровен хладилен техник, който да не ти каже, че това са най-големите "дървета" сред климатиците.
homealone - специалист
Тани написа:
Виждам , че по-голямото ти притеснение е как да изчислиш каква е нужната мощност за твоя случай. Ако си забелязал климатиците са разделено на групи като "дванайска" "двадесет и четворка" и т. н.

Това е съкратеното обозначение за обема който може да охлади/отопли дадения климатик . климатик 12-ка означача че е за 120 м3.
не знам дали е точно така
не вярвам една 12 да топли 50 квадрата
при това има инверторни и конвекционални
в офиса 30-35 квадрата сме с хайер 18 и горе-долу това е оптималното

Тема "Инверторен климатик?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: