• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
hhristov - специалист
Мисля да си купя 2 броя(2 х 1.66 кв. м) колектори и да си я направя сам. Инсталацията ми трябва само в периода МАЙ - Октомври. Моля някой който е запознат да погледне схемата дали е правилна и дали има нужда от още нещо.Също така мисля да я направя с тръби с алуминиева вложка ама не знам дали са походящи. Идеята ми е с по-малка площ на колекторите да предотвратя прегряване на водата (все пак през лятото не ми трябва вряла вода) :) .

Изображение
Takezo Sensey - модератор
Колко пара ще излезе и защо има 2 бопйлера :?
evdoki - специалист
здравей,
моите колектори са три и схемата е доста по-сложна от нарисуваната. При мен има програматор, който е включен към помпата и има спирателни кранове, поради това, че бойлера е 150лита, но с една серпентина. ефекта е страхотен. топла вода на 75 градуса за периода март- ноември.... , като почне отоплителния сезон го превключваме към парното и пак е рай :-D
hhristov - специалист
И мойта идея е такава зимата ми се топлят от парното, а лятото от колекторите. Програматор мисля да не слагам, ще сложа един електронен таймер да включва помпата в 9:00 и да я спира в 9:00 примерно.

Два бойлера са защото са на 2 различни етажа. Целта ми е с по малка колекторна площ да избегна прегряването на водата (все пак лятото не трябва повече от 60 градуса).
Незнам дали мога да използвам тръби за парно(тези с алуминиевата вложка).
Takezo Sensey - модератор
Малко спам по темата ...

Сега ясно е на всеки че система с принудителна циркулация и помпа е по добра ...ама е 3 000 - 4 000 хиляди . :shock:

Някои ще каже ли система с естественна циркулация от тези дето бойлера "седи" над колектора навън , какво е положението . Освен че цената е 850 - 1200 лв . в зависимост от капацитета на бойлера.

Ползва ли , няма ли опасност да замръзва през ноща .

Ще грее ли зимата поне малко до към 30 градуса .

Какви са загубите , все пак да "държи" топла вода на 50-60 градуса при минус 10 - 15 не е лека работа.

:?
evdoki - специалист
за загряване на 150 литра оптималния вариант е три слънчеви платна. мисля си, че ще надхвърлиш бюджета ако искаш ефективност. да наистина цената й беше 3200 на системата но вече е изплатена....
evdoki - специалист
между другото въпроса със замрязванетоо е решен с антифриз. успех...
Takezo Sensey - модератор
evdoki написа:
между другото въпроса със замрязванетоо е решен с антифриз. успех...
OK но при естественна конвекция , флуида е водата която се затопля ...какво ли ще стане с нея през ноща :? , за 130 литрова система боилера е 120 останалите 10 събират така наречените вакуумни тръби ...

Система за три бона (а тя е малко повечно) не ща . Като се замисля , за трима човека , кога ли ще се "избие". В случая при мен няма сми...

Все пак един бойлер не ти цапка повече от 30-тина кинта на месец .

Според търговците вакуумно тръбните колектори са много ефективни (оставаше да кажат и че не са ) :wink:

Тааа пак да питам пак ползва ли някой такова "животно" и има ли то почва у нас.
evdoki - специалист
не те ангажирам с мнение, но един приятел ходи на изложение в София където прехвалените вакумни колектори имат гаранция 3 години и на 4-тата започват да дават дефекти. уж най-хубавото пък само привидно. поинтересувай се за гаранцията, това е важен момент.
Takezo Sensey - модератор
Да споделя :

Аз се "закачих" заради ниската цена , а именно :

110 литра бойлер (неръждаем)+колектор 15 тръби + стойка = 850 лв.
130 литра бойлер (неръждаем)+колектор 20 тръби + стойка = 920 лв.

6 години пълна гаранция :? ...

Май май нещо мно'оооо тънко :roll:
  • 1
  • 2

Тема "Питане за слънчева инсталация за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: