• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ironlady - модератор
filmatoplo написа:
Може -ама с тръби с по голям диаметър и по на гъстичко. Утре точно това ще правя - полагане на тръби за водно подово 30 м2 и отделно за 150 м2 -2 кухни,хол и 4 спални -тръби за конвектори. Изолацията е положена и металната скара - общо тръби 400 м , котелното и комина се изграждат долепени до сградата . После пиролизен котел , 4-5 помпи , смесители и нарежи жено салатката. Мислех да не казвам ама не издържах :lol: .



Кое не разбра- цитата е от ръководство за избор на помпа на Грундфос . Дадена е и таблица със сравнение - квадратури и вид на инсталацията съответно дебити и вид помпа.
Силно се надявам да не е целенасочено :!:

Въпросът ми беше риторичен,а така изнесено като помощен материал е напълно неразбираемо за голяма част от съфорумците. Спорът е излишен и идеята е да си помогнем взаимно ,а не кой по голяма вафла ще извади :wink:
filmatoplo - майстор
Точно помагам -човека ще се оринтира спрямо тези данни .После нали много хора искат да комбинират подово с радиатори - пак да си направят сметка .Нали и аз веднъж на една префърцунена вила по нареждане на собственика и по скоро на жена му - след конвектор навих изходната тръба като подово , сега точно там ми прави проблем циркулацията се забавя понеже помпата е оразмерена за конвектори и радиатори има такива .Наложи се помпата да е шатната на 3 та и много строг баланс на вс други тела че да преудолее съпротивителната тапа на подовото .Нали се сешате че и делта Т е различно .
filmatoplo - майстор
Делта ТЕ , е разликата в температурите на подаваща и връщаща вода в подовото или радиаторите в моя пример .Радиатори входна температура 80 градуса - изходна температура 60 градуса, за подово входна температура 45 градуса -изходна температура 40 градуса .Като има и промяна в цифрите при нискотемпературните режими - 70-50 за радиатори и 40-35 за подово - съответно и инсталацията трябва да е оразмерена за ниска температура на водата , изисква по голям брой глидери за радиатори или по повече навивки при подовото .Аз мисля че съм по ясен .
Cecy - специалист
ironlady написа:
Cecy написа:
Имам едно въпросче - подово водно - искам да си сметна каква помпа ми трябва. 120м тръба Ф16, трябват ми 8 l/min.Как да сметна каква помпа ми трябва?P.S. Знам че тръбата е много, ама е късно - вече е положена ако нещо бъркам обяснетеми pls.
Ако са само тези метри тръба ще ти трябва най малката помпа-напр.Grundfos UPBasic 25-4,която е с Q-0,4l/s - и определено търпение да си обезвъздушиш хубаво серпентината, преди да пуснеш помпата :wink:
Вече го разбрах от опит .Доста проби щях си спестя добре че имам вазможност да пробвам помпи без даги купувам.
Въпроса ми е "как позна бе човек" ще ми кажеш ли как го сметна искам от чисто любопитство вече да се отворя на тая сметка .Имам дължина, диаметър, флуида е вода как смятам какъв напор ми трябва че да я движа тая вода с определена скорост.Постигнах желания резултат ма дане обеснявам как......пълна загуба на време
Ся някои ще каже "ми чети" ми четах бе хора четах и кво прочетох.......

П.П Не шуми бе хора не шуми дълга тръба малко Ф и не шуми чудо
:gott:
LazarGanev - "Велик майстор"
EmoZ написа:
Система с подово и радиатори се търкаля с една-единствена помпа, може и с няколко, разбира се.
Е, дай някоя схема с една помпа, може и на лични.
filmatoplo - майстор
Кой каза че гладка тръба обезвъздушена- шуми :lol: , може да шумят фитинги -колена-тетки-кранове-клапи .
filmatoplo - майстор
Как се сдоби със секретната схема която търсим от доста време :)
LazarGanev - "Велик майстор"
filmatoplo се бъзика, ама не с тебе, а с друг. Ма начи Емо, явно като изоставиш оня хип-хоп-тийн речник трудно те разбират ората :-D . Тъкмо се готвех да питам, като приключим приятната част със сметките по решаването на система с n+1 уравнения и n неизвестни, как ще ползваме получените резултати - за да спестим парите за една помпа, май трябва да окичим системата като коледна елха с дебитомери за повече пари? Сега пък предлагаш моторвентили с алгоритми за управление, което е пак по-скъпо решение от една проста помпа, а и по-несигурно според мене. Ма де да знам. Все пак мерси за схемата и за труда - беше ми интересно, дори и само като възможност. :prost:
filmatoplo - майстор
Въпроса ми бе риторичен и за който се сети за схемата на Антоний която не видяхме :) . Ако трябва да избираме такава помпа която да се справи в система със смесени кръгове подово и радиатори ще стигнем до много скъпа и прецизна помпа .Първо трябва да е оразмерена за цялата система като сбор от всички топлинни и съпротивителни загуби , за отделните дебити ще е нужно лудо регулиране и ако част от кръговете спират своята циркулация помпата трябва да може да си променя скороста и дебита автоматично - такава помпа е към 1000 лева. Някой от тези модели са и трифазни което допълнително усложнява монтаж на юпс. Най добре е малки зонални помпи за отделните кръгове , щото ако само едната помпа се повреди :? Примера ми не е за 2 радиатора и 50 метра навита по пода тръба .
filmatoplo - майстор
Ама и аз как се заблудих по схемата , как ще напраскаш такава голяма помпа директно в котела :shock: .Задължително дебитите на котела и системата се отделят с буферен съд - има си изисквания за минимален дебит през котела.После не можем в котела да връщаме ниска температура директно.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

Тема "Кое как се смята - посъбра се материал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: