• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ror - специалист
не съм енергетик и може би затова твойто представяне за изчисление на мощността ми се вижда хаотично и непълно. Къде в цялата работа виждаш толинните загуби на помещенията (в зависимост от ползваните материали и и вид изолация, съседни помещения, изложения, средно-годишни темп и т.н и т.н). Нещо не ги видях във формулите. И въобще, какви са тия 58кВ за котел, как само от темп. на топлоносителя реши и какъв котел :?: :?
montoya - майстор
EmoZ написа:
оплинни загуби през плоска многослойна преграда (каквито в общия случай са стените на сградите):

Q = k.F.(T1 - T2), W;

където:

k - обобщен коефициент на топлопреминаване, W/m2.K
F - площ на преградата (стената), m2
T1 - температура в отопляваното помещение (температура на въздуха), С;
T2 - температура на околната среда (външен въздух), С;

Обобщен коефициент на топлопреминаване, зависи от вида на топлообмена флуид - стена (външен въздух - външна повърхност на преградата), изразен с коефициента на топлoпредаване, дебелини и коефициенти топлопреминаване на слоевете, от които е изградена преградата, коефициента на топлопредаване между вътрешния въздух и вътрешната повърхност на преградата, смята се ей така:

k = 1/((1/a1) + sum(d,i/lam,i) + (1/a2)), W/m2.K;

където:
а1 - коефициент на топлопредаване към външната повърхност на стената ('алфата', според нововъзприетите означения се бележи с h), w/m2.K;
a2 - коефициент на топлопредаване към вътрешната повърхност на стената, W/m2.K;
d,i - дебелина на i-тия слой, m;
lam,i - коефициент на топлопроводност (топлопроводно число) на i-тия слой, W/m.K;

Когато оразмеряваш, вътрешната температура Т1 се определя според типа на помещението:
- спалня;
- коридор;
- кухня (има доста топлинни печалби от вътрешни източници: фурна, котлони, хладилник);
- дневна;
- баня (кенеф) и др.

За стойност на външната температура Т2 се взима 'външната изчислителна температура', която се определя от климатичната зона в която се намираш (не погледнах от кой град си).

Сега остава да кажеш какъв е строежа на една твоя стена или на някаква примерна стена и да сметнем к'во се получава с някакви реални числа. Дал си вида на основния материал на стената, но липсва дебелина на зида, вида на тухлите, вида и дбелините на мазилките: външна/вътрешна.

Успех.

п.п. Ако стената е цилидрична, се използва същото уравнение на Фурие, но в цилиндрични координати, само да го намеря, знам че съм го писал някъде във форума, ахааааа ей тук: цилиндрична стена.
EmoZ написа:
Ми да почваме с к'вото може, пък да видим!

Т'ва, което горе-долу се разбира е (ако нещо не е така 'ше кажеш да го променим):

Ако 'Берк' означава Берковица, начи:
външна изчислителна температура:
- при 0 часа неосигуреност: -23.00 С;
- при 20 часа неосигуреност: -17.00 С (ние ще използваме тази стойност, у вас нямате операционни, все пак);
- при 400 часа неосигуреност: -6.00 С.
вятър:
- скорост: 1.6 m/s;
- посока: изток.

размери на помещението:
- дължина: 5.30, m;
- ширина: 3.30, m;
- височина: 2.50, m;

площи и строеж на ограждащите елементи:
- външни стени:
+ зидария от решетъчни тухли (по БДС 626-7 на варопясъчен разтвор : 0.25, m;
+ варо-пясъчна мазилка (външна): 0.03, m;
+ варо-пясъчна мазилка (вътрешна): 0.03, m;
+ забележка: казал си, че ориентацията на външните стени е юг-запад, начи приемаме, че едната 'гледа' юг, а другата запад (има значение, +5% се коригира запаната стена);

- таван:
+стоманобетон: 0.05, m (тази дебелина ми се струва малка, ма както и да е, толкоз си казан, 'начи е така)

прозорци:
- дървени двукатни и двата
- по-големия:
+ площ: 3.5, m2 (линейни размери и отваряеми крила не си дал, ма ше се справим некак си)
- по-малкия:
+ площ 3.2, m2 (също нема линейни размери - не е толкоз страшно)

коефициенти на топлопреминаване на ограждащите елементи (сметнати са така както е описано в предишния пост):
- външни стени: 1.3967, W/m2.K;
- таванска плоча: 3.7164, W/m2.K;
- прозорци: 2.3704, W/m2.K;

Загубите от топлопреминаване през ограждащите елементи се смята така както описано в предишния пост (оня дългия). Топлинни загуби към съседни отоплявани помещения с пренебрежима температурна разлика не се определят. При теб са тези към пода и двете вътрешни стени. Остават двете външни стени и таванската плоча към покрива.
Загуби от топлопреминаване при Твт = 25.00С (толкова си казал, че искаш):
- да я наречем условно южна стена с прозорец от 3.5, m2, общо (корекция по небесна ориентация 1.00): 920.40, W
+ стена: 571.95, W
+ прозорци: 348.45, W;
- западна стена (корекция по небесна ориентация 1.05) с прозорец 3.2 m2, общо след корекция: 645.57, W
+ стена: 296.24, W;
+ прозорци: 318.58, W;
- таванска плоча (при неотоплявани тавански помещения, темпратурата в тях се определя на база външната изчислителна температура, при теб е -12.00, С): 2405.02, W.

Загубите от инфилтрация се определят при отчитане на:
- дължина на фугите на прозорците, общо (при някакво допускане, разбира се, щото не си казал к'ви са): 21.18 m;
- типа на дограмата (коефициент на въздухопропускаемост): 0.43, m3/(h.m.Pa^2/3);
- характеристика на помещението (отчита съпротивлението, което среща инфилтрирания външен въздух от ограждащите елементи, тук се отчита вътрешната врата, която си описал): 0.224;
- влияние на вятъра върху топлинният режим на сградата, според оценка на разположението на сградата (при теб сме приели, че сградата има нормално разположение, оттам и еквивалентната скорост на вятъра е уточнена на 4 m/s): 1.81, W.h.Pa^2/3/(m3.K);
- обща корекция, отчитаща: влияние на височината на сградата и етажа на който се намира помещението, корекционен коефициент за въздухопропускливостта на дограмата, корекционен коефициент за вентилацията, при теб общото им изражение е: 1.1;

Загубите от инфилтрация са: 170.73, W (леко дребни, но това е при читава прогонена дограма, която се затваря плътно).

Общите топлинни загуби на помещението (от топлопреминаване и инфилтрация) са: 4141.73, W;

Това е мощността на отоплителните тела, които трябва да монтираш в помещението, за да осигуриш 25.00, С, в Берковица при неосигуреност от 20 часа. Т'ва 'ше рече, че в продължение на 20 часа от отоплителния сезон отоплителната ти системата няма да може да покрива товара и ще бъде нарушен комфорта (ей тия 25.00 С, дет си си ги избрал) в помещението. Резултатите са такива при тези данни, които ти си дал и тези които 'не си дал'!

Ся и малко коментари:
1. с тея 25.00 С температура в помещението си се поизхвърлил (освен ако т'ва не е баня, 'ма пак е много), според мен инвестицията в отоплителни тела не си струва;
2. нещо тия 5 cm дебелина на таванската плоча ме съмняват, ама щом така си казал, та над 58% от отоплителния товар ти се формира от загубите през таванската плоча, не знам колко харчиш за отопление на това помещение, но най-вероятно една елементарна изолация на тавана откъм подпокривното пространство си струва (ей тъй на пръв поглед), ако е възможно разбира се;
3. резултата показва номиналната мощност на отоплителните тела за това помещение и няма отношение към режима на ползване, нито към произтичащата от това консумация на енергия, т'ва е много важно да се знае.


А 'ся разкажи ти, как се топлиш!

п.п. 'Ся за експертите: ''Начи т'ва излиза 94.7 W/m3 (236.8 W/m2) за където е смятано (Берковица), ако 'земем и преместим ей тая същата стая у Бургас да кажем, става определено съвсем различна работата: 80.12, W/m3 или 200.32 W/m2. Или има-нема 15% разлика, ако ти доде отгоре - убаво (абе не е много убаво, ше дадеш 1500 кинта отгоре за преоразмерената си инсталация, дет никак, ама никак не те 'грее'), 'ма ако е наопаки - ше позъзнеш малко по-дългичко.
Е това излиза при мен :)
Zurlata - специалист
Колеги сътворих нещо полезно.
Възоснова на техническите документации дето ми беше пратил Харалампи взех формулите и направих една програмка да изчислява топлинните загуби от многослойни прегради , тавани , стени, прозорци...
(Стъкло-Въздух-Стъкло, Картон-Вата-Тухла-Мазилка, и т.н.)

Формулите са като тези тука на EmoZ дето ги е написал....

Прикачен файл

HeatLost Calculator2.rar
(24.36 KиБ) Свален 2505 пъти

Прикачен файл

HeatLost Calculator.rar
(22.31 KиБ) Свален 1950 пъти
Последна промяна от Zurlata на нед фев 22, 2009 1:54 pm, променено общо 1 път.
svetliopi44 - Чирак...
Само при мен ли не работи калкулатора ... :?
Сигурно не правя нещо като хората... :?
Zurlata - специалист
Работи си бе, разархевираш и само стартираш EXE-то. С къв Уиндоус си, Виста, ХП.....
svetliopi44 - Чирак...
Пич програмата е инсталирана ама не ми изчислява нищо ...С XP съм...
rulom - модератор
Явно не слага "слой на преградата", иначе при мен си работи.
Полезна е, браво за труда :!:
Zurlata - специалист
^Точно това е, трябва да зададеш ПОНЕ ЕДИН Слой на преграда иначе няма кво да ти смята, отдолу има брояч дето ти показва колко слоя имаш...
pipbel - майстор
EmoZ

Така като гледам си доста навътре с нещата.
Please направи едни коректни изчисления и за мене. Аче четейки горните ти постове съвсем се обърках с корекционни коефициенти, ветрове,инфилтрации и т.н. :sad:
Kaто дойдеш къмто морето - ще почерпим of course. :cool:
Аз поне съм в състояние да ти осигуря доста по-конкретни изходни данни
И така :

Локация - Варна, зона 1, демек DD = 2400
Двуетажна еднофамилна къща с РЗП 118м2, 3 отопляеми стаи - дневна/кухня на 1 етаж и спалня и детска на 2-я, 2 бани и общ коридор-стълбище.
Отопление/охлаждане - на камина с въздушна риза и вентилатор (10КВ ном.мощност) отопляваща и 3-те стаи и климатици за всяка от стаите.
Вентилация - рекуператор в дневната на 1-я етаж само.

Дневна - 27м2 (72м3) с изискуема Т 25 С , изложение И/Ю
Детска - 20м2 (50м3) с Т 22 С , изложение Ю/И
Спалня - 15м2 (38м3) с Т 19 С , изложение С/И

Коридори-стълбище изолирани отвътре навсякъде с 2 см фибран с обща кубатура 60м3 и желана Т 18-19 С, която предполагам ще се поддържа само от отварянето/затварянето на вратите на стаите.
2-те бани (20м3 общо) също могат да се игнорират в задачката тъй като ще се отопляват нон стоп с 2Х400W конвекторчета.

Аз съвсем емпирично за отопляемите си 160м3 съм предвидил Х 50 В/м3, тоест 8 КВ и с 25 % резерв = 10 КВ каквато ми е камината. Подобна би трябвало да е и номиналната мощност на климатиците които ще монтирам наесен, тоест около 65В/м3 за съответната стая.

А дали е така, дали ще ми е недостатъчно или преоразмерено..... ?

Продължавам с данните :

Структура на стените - 25 см Поротерм, 3 см външна и 3 см вътр. ВЦМ, 7 см графитен Неопор за външна ТИ. Само на северните стени има добавени и 2 см фибран отвътре,както и навсякъде по коридорите.
За фибрана и Графитния ЕПС съм взел ламбда 0.035, тухлите 0.4, ВЦМ - 1.0
Дограма - ПВЦ Коммерлинг с 32мм 2 камерен СП с К стъкло навсякъде, U=1.3

Ограждащи елементи ( 3 външни стени, под (без маза) и таванска плоча ) :

= Cеверна стена - с U=0.30 44 м2 + 3 броя прозорци с обща площ 1.5 м2 ( 8.5 лин.м.)
= Източна стена - с U=0.35 29 м2 + 4 бр прозорци с площ 10.8 м2 (26 лин.м.)
= Южна стена - с U=0.35 35 м2 + 4 бр прозорци с площ 8.7 м2 (23 лин.м.)
= Под - с U=0. 44 (15 см СБ+7см фибран) - площ 54 м2
= Таванска плоча - с U=0.32 (15см СБ+10см фибран) - площ 64м2. Тавана отгоре е "студен", неотопляем.
= Външни врати - 4 броя - 1 (дървена) - запад, 3 комбинация ПВЦ/стъклопакет, 2 от тях на изток, 1 с южно изложение. Обща площ 7.2 м2 и отвори - 26 лин.м.

Достатъчно ли е като информация ?
Мany thanks предварително :!:
EmoZ - специалист
pibel, не се сърди, идеята на темата е кое, как се смята.
Като гледам, ти почти си готов, мога да те насоча, ако искаш. Един път като го сметнеш и 'ше се 'ошлйфаш :) .


Успех.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Кое как се смята - посъбра се материал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: