• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bonjyr89 - специалист
Здравейте!
В момента последната идея която ми е дошла на ума е да направя инсталация за производство на биогаз понеже имаме ферма има достатъчно тор за ферментация,още съм на идеийно-проектно ниво и в петък ще проведа консулдации с доц.Борис Борисов от Русенския университет който е към катедра механизация на селското стопанство и е вещ по тези неща.
Получения биогаз смятам да го използвам за отопление на оранжерия,като съм измислил един добър вариант (направи сам) който според мен ще даде отлични резултати с малко отоплителни уреди,а той е: произведения биогаз се изгаря в котел който нагрява вода до определена температура,чрез помпа и тръби тя постъпва в охладителни радиатори на леки коли (аз съм се спрял на радиатор от ГОЛФ-2 дизел с Турбо) радиаторите са алуминиеви,имат много голямо топлоотдаване като им се монтира вентилатор,и издържат на високо налягане и температура. Един такъв радиатор отдава температурата на 5-10 големи чугунени радиатори,изисква много по малко ВиК арматура,и цената му е едва 100лв. Смятам да направя система за отопление на 10 оранжерии по 200кв.м Ще се радвам да чуя мнението Ви за идеята ми.
LazarGanev - "Велик майстор"
Много добра идея, но ми се струва далеч от реалността :?
ra4o - специалист
Лазаре, не отчайваи момчето. Нека помисли и премисли, да посмята малко с доцента и без него, може и една курсова работа да напише :idea: и после да стигне до истината, че с две риби не всеки може да нахрани цял народ. Но пък знае ли човек, то щом радиатора е от ГОЛФ 2 - турбодизел при тях всичко е в пъти над нормалното. :roll:
Последна промяна от ra4o на вт яну 13, 2009 10:05 pm, променено общо 1 път.
ResidentEvil - специалист
Искам само да вметна, че идеята е добра, даже ако успееш може да стане сензация. Доколкото знам 1 куб.м оборска тор отделя 1 кв. топлина за 1 час. Все пак поясни точно за какво говориш, може да дадем някоя идея.
LazarGanev - "Велик майстор"
ra4o написа:
Лазаре, не отчаивай момчето. Нека помисли и премисли, да посмята малко с доцента и без него, може и една курсова работа да напише :idea: и после да стигне до истината, че с две риби не всеки може да нахрани цял народ. Но пък знае ли човек, то щом радиатора е от ГОЛФ 2 - турбодизел при тях всичко е в пъти над нормалното. :roll:
Чувал съм, че има значение с каква регистрация е Гоуфа - с русенска едва ли ще стане :cool:
filmatoplo - майстор
Човека иска да си направи вентилконвектори от радиатор на кола , с малко игра ще стане .Друг е въпроса дали ще се получи с био горивото.
bonjyr89 - специалист
ЕЕЕ човек да не сподели нещо и вие веднага ще го оплюете хахаха шегичка!!!
( в този ред на мисли "отишъл Свети Петър в ада и какво да види 200 огромни казана и всичките с много пазачи пред тях само пред един единствен няма никой,и Свети Петър пита дявола абе защо тук няма пазачи? Хммм,казал дявола виждаш ли онзи казан,той е на евреите когато някой реши да направи нещо всички му помагат и затова дяволите ги натикват отново навътре,а онзи там без пазачите е на Българите,при тях когато някой изплува всички го дърпът надолу и затова тях не ги пазим ) :-D
А сега сериозно! Това с биогазта не съм го измислил аз и отдавана се практикува в другите страни.Ето малко информация за отделящия се биогаз,за да не говорим наизуст,извинявам се,че така са подредени:
Характеристики на някои основни суровини за производство на биогаз (За 1 t суровина)
С У Р О В И Н А
СВ*,%
оСВ**,%
газова продуктивност,l/kg. °СВ
Биогаз, m³
Течен тор от говеда
10
81
400
32,4
Пресен тор от говеда постеля слама
22
83
420
76,7
Свински тор
7
81
450
25,5
Пресен овчи тор
27
80
750
162,0
Пресен птичи тор
15
77
465
53,7
Бирена каша
25
66
700
115,5
Зелени тревниотпадъци
15
76
450
51,3
Нарязана зеленамаса***
42
90
780
294,8
Гроздови и плодови джибри
45
93
670
280,4

Та така,имам големи количества,овчи,кози в скоро време и говежди тор,които така или иначе трябва да се изхвърлят а вместо това могат да ферментират и да се получи биогаз.Биогаза е гориво което съдържа:Метан (CH4)
45 - 75 %
Въглероден двуокис (CO2)
25 - 50 %
Азот (N2)
0 - 7 %
Кислород (O2)
0 - 2 %
Водород (H2)
0 - 1 %
Сероводород (H2S)
0 - 1 %

А от 100 крави на ден се произвеждат около 200куб.м газ който е годен да се изгаря веднага в котел който ще произвежда топла вода.А след химична филтрация може да се изгаря и в генератор с бензинов ДВГ който ще произвежда ток средно от 100 крави постоянно се захранва ел.генератор с мощност 50kw/h. Което си е един добър приход од непотребния тор а при охлаждането на този двигател се получават огромни количества вода с температура 90градуса по С.Проблемът е,че първоначалната инвестиция за изграждане на съоръжението е голяма но хубавото е че може да се направи по програма на ЕС с 50% съдействие.Вече се срещнах с доцента обсъдихме нещата и предстои да дойде на място заедно с един професор от Тракийския университет който е единствения в България който е изградил подобни инсталации.
А относно радиатора вече направих такъв "климатик" от същия радиатор и кладенчова вода с температура 13 градуса.За 30 минути охлади помещение с температура 36градуса и площ 250м.кв. до температура 22 градуса.
Та специално радиатора посочих точно този защото с такъв съм правил опит а е 1/3 по-голям от този на обикновенния дизел. :-D СЛЕДВАЩИЯ ПЪТ ЩЕ ВЗЕМА ОТ ПЕРНИШКИ ГОЛФ трябва ефекта да е поразителен :-D

Прикачен файл

BIOGAZ.rar
Това е по-подробна информация за биогаза
(25.09 KиБ) Свален 707 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
Еее, не се сърди, никой не е искал да те дърпа в казана.Просто искаме да те предпазим от неопавдани очаквани, както би се изразил колега от форума :) . Макар и майка ми да беше преди ппенсионирането си известен специалист зооинженер, на мен тези науки не са ми силната страна, както виждам, че на тебе топлотехниката ти не е за гордост(не се обиждай:) ). А иначе смятам, че всеки от форума ще е готов да помогне с каквото може. Предполагам, че даннте, които си изнесъл си ги копи-пейстнал (богат е българския език) от някъде и са верни. Първите въпроси, които се надигат у мен са:
- колко аджеба оборски тор произвеждат на ден 100 крави? Три тона ми се виждат множко :?
- това за охлаждането с 14°С на 250 кв помещение за половин час с радиатор от Гоуф с кладенчова вода не го споменавай на отговорни места (срещи с професори, банки, фондове и т.н.), че все пак трябва да се изгражда някакво доверие
- колко енергия е необходима за отопление на 200кв.м. оранжерия?
Други въпроси после
Последна промяна от LazarGanev на пон яну 19, 2009 9:43 am, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Зависи къде е бил поставен сензора-термометъра който е отчел тази температура на охлаждане. АЗ оня ден монтирах един таванен тип вентилконвектор 9 киловата мощност при 70 градуса вода , до тук добре обаче сензора е фабрично монтиран на самото тяло , а тялото е на височина 2,80 . И на дисплея показва 25 градуса а в стаята е още 15 гр .Топлото се качва горе и лъже датчика и вентилатора спира по рано , недомислица на завода производител - сега се налага да сваля сензора на 1 метър от пода височина .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не сваляй сензора, а му коригирай температурата!
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Отопление на оранжерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: