• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ResidentEvil - специалист
Здравейте на всички във форума.
Започнах изграждането на отоплителна система за оранжерия. Отоплителните тела които ще използвам са стари радиатори, закупени от вече разрушеното предприятие Петър Караминчев – гр. Русе. Представляват триредови радиатори от оребрени тръби с дължина три метра и мощност 3.5 кв. Възнамерявам да ги захраня чрез колектор с 8 изхода., защото радиаторите са 8 броя. На изходите на радиаторите има заварени фланци с вътрешен диаметър 25мм, но тръбата която следва след фланците е по малка, предполагам ½ “. Ще заваря муфи за изходите на фланците, след което нипли свързани с муфите ½ и понеже няма къде другаде да монтирам обезвъздушителите, ще сложа тройник – отгоре ще сложа обезвъздушител а отдоло сферичен кран. От долната диагонална страна ще бъде същото само че с коляно и кран.
Първия ми въпрос е дали това е правилно? И тръба с каква дебелина да използвам (PEX-Al-PEX) ? Мисля ф 16 от радиаторите до колектора. След това с Ф32 до котела.
Котела е SOLITECH DKY plus E – модела с вентилатора и контролното табло – 5 секционен 37л обем и мощност 34.9Кв. на въглища.
Изхода на котела е 1 ½ и мисля да премина на 1’’. Имам и още 1 проблем. Котела ще бъде в гаража на ниво около 1.5 метра над радиаторите в оранжериите. Обема на водата в системата е около 210 литра. С какво трябва да се съобразявам при избора на помпа след като котела ми е с 1.5 метра над радиаторите и съответно помпата също.
Системата ще бъде отворена и ще я правя аз. Направихме супер комин от желязна тръба 168.3х5. Изолиран с минерална вата с залепено фолио за нея и облицован с поцинкована ламарина.
И накратко въпросите отново:
1.Циркулационна помпа
2 Избор и оразмеряване на тръбите пренасящи водата
3. Начин на свързване на тръбите с аломиниевата вложка към радиаторите и тяхното обезвъздушаване.
Ето и снимка на същия радиатор но малко по къс, мисля че този е 2 метра
ResidentEvil - специалист
Ето и снимка на същия радиатор но малко по къс, мисля че този е 2 метра

Прикачен файл

DSC012112.JPG
Ето и снимка на същия радиатор но малко по къс, мисля че този е 2 метра.
DSC012112.JPG (31.21 KиБ) Видяна 8817 пъти
EmoZ - специалист
С нищо не трябва да се съобразяваш при избора на помпа във връзка с котите на отолителните тела и топлоизточника (котела).
ResidentEvil - специалист
А ф16 достатъчна ли е за да пренесе достатъчна мощност до най отдалечените радиатори които са на 15 метра от колектора, а самия колектор е в оранжериите на 7 метра от котела и захранван с тръба ф32. Тръбата Ф32 ще бъде 3метра, после ъглов адаптор и после 4 метра до колектора. Това добре ли е ?
dalgia - специалист
ResidentEvil написа:
А ф16 достатъчна ли е за да пренесе достатъчна мощност до най отдалечените радиатори които са на 15 метра от колектора, а самия колектор е в оранжериите на 7 метра от котела и захранван с тръба ф32. Тръбата Ф32 ще бъде 3метра, после ъглов адаптор и после 4 метра до колектора. Това добре ли е ?
Ще стане.За помпа Вило или Грунфос 25/6.
LazarGanev - "Велик майстор"
По-добре тръбите към радиаторите да са ф20
ResidentEvil - специалист
Обоснови се защо ф20 ?
montoya - майстор
По - голяма тръба пренася повече вода, та затова Ф20, защото тия радиатори не се славят с хубаво топлоотдаване, поне тия които ги ползваме в службата са гола вода.
Разширителния съд от котела директно нагоре на макс височина и нямаш грижи че е по - високо от радиаторите.
За помпата по горе ти казаха.
Успех!
ResidentEvil - специалист
Благодаря за мнението. Ще използвам Ф20 тогава.
dalgia - специалист
Ами приятна и лека работа :-D
Последна промяна от dalgia на пет дек 19, 2008 6:32 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Отопление на оранжерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: