• 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 65
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Evgeniy, идеята не е лоша, но според мен за малки котли не си заслужава. Всичко трябва да е направено от неръжддаема стомана. Помпата-също.


По-лесен и евтин вариант е допълнителен неръждаем топлообменник след комина, като захранването с вода да се направи с противоток. В него трябва да влиза най-студената вода 30-40 градуса за да е ефективно.

Конденза се източва или в канала или в туба. обикновенно е 10-20 литра за 24 часа при горене на дърва средно сухи.
bulhomes2 - майстор
Наистина интересна идея, но дали ще е приложима?
Evgeniy - майстор
Ето ТУК е показан прототип за кратко с обяснения. Но клипа е от 2013 и все е "under development"...
andy_forresite - майстор
Как да определя приблизителната ефективност на външен топлообменник на димоотвода при следните условия:
- площта на димогарните тръби от 1,5 мм да я сложим кръгло 1 кв.м.
- 16 куб. м. пушек на час със 150°С
- вода в топлообменника 30°С
Тези температури биха се изменяли непрекъснато, но приемаме при това положение как ще е. Пренебрегваме загубите от тялото на тооплообменника.
Приемаме 10 литра вода в топлообменника и делта t 150-30=120°. Тоест с него посрещаме връщащата вода.

Принципно 1 кв.м. топлообменник на котел или камина може да генерира 10 kw топлинна мощност. Само че делта t-то е много по-голямо. Нещо от сорта на 800 градуса в камерата - 60 градуса на водата = 740. А тук имаме само 120. Може ли грубо да приема, че ефективността на такъв външен топлообменник ще е около 6-7 пъти по-ниска от тази на "конвенционален" топлообменник (в котел или камина)?
Ако да, то значи няма да се генерират 10 кw, а около 1,4-1,5 kw :? с тенденция с времето на горене да намалява. Това в грамове пелети бих го приравнил на ~ 220-250 g пелети :lol: на час... икономия. Има ли смисъл да го изработвам? Сумарно лицевата повърхнина на тръбите надвишава тази на кюнеца с около 38%. Нарочно съм му отпуснал този аванс, но нямам представа с какво съм се захванал ...
Evgeniy - майстор
Това е за газ - от http://members.questline.com/Article.as ... 4&nl=11112
Значи оптимистично около 15% повишаване на ефективността, която имаш сега.(по принцип, не за посочените данни)

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (47.75 KиБ) Видяна 1451 пъти
gnt69 - майстор
Според мен е бита кауза това, защото ще ти текне комина.
andy_forresite - майстор
Ще тече ако е под 90, а то ще е повече. Като стане готово и го пробвам ще пиша.
gnt69 - майстор
andy_forresite написа:
Ще тече ако е под 90, а то ще е повече. Като стане готово и го пробвам ще пиша.
Зависи какъв ти е комина външен или вътрешен. Зависи и от котела колко топло пуска към комина. Аз съм на ръба, в студовете бяха се слепили саждите сякаш с пчелен мед си ги поливал. Комина е външен изолиран с каменна вата. В неделя чистих, саждите сухи но и времето е по топло. :partyman:
шоп - майстор
Винаги има икономия при утилизация на димните газове!

Анди, сметките са ти много грешни. Температура 800 градуса има само в определени точки на горивната камера и те са там където има шамот, вермикулит и т.н. Газовете имат сложно ламинарно и турболентно движение и е почти невъзможно ( а не е и нужно ) да се смята точно. След всеки един ход на котела температурата на продуктите на горене намалява. Даже нещо повече на всеки санитиметър от хода на димогазовете температурата им спада вследствие на топлообмена и делта Т намалява.

За грубата сметка 1 м2 площ и 1 киловат топлинна мощност си прав. Горе долу е така и това е доказано чрез топломери.

Направата на утилизационен неръждаем топлообменник с площ 1м2 може да не е е евтино, но той ще работи десетилетия. Ако имаме икономия от 1-2 киловата топлинна мощност на час- сам можете да сметнете печалбата.

Успехи!
gnt69 - майстор
Ама и хромникелов комин трябва и кофа под него за чорбата дето ще изтече. Към сметката е редно да се сложи и цената на комина.
  • 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 65

Тема "Коминът-мечта или как да уловим топлината беглец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: