Най - вълнуващия въпрос зимно време.
a_stoev - майстор
В каталога на радиаторите има таблица с мощност при различните температури. ама при 35*С май ще трябвадва сандвич от два един до друг. Виж някъде дали няма да изкочи нещо втора ръка.
feikot - специалист
пет дек 18, 2020 8:06 pmшоп написа:

Ами ако мислите, че и след 5-10-20-30 и повече години този имот ще е на един собственик може и без топлоизолация.
По принцип възнамерявам да живея до старини там,ако е рекъл Господ. Не че на целия фон с разходите по къщата 7-800 лв. за подложка ще са фрапиращи,но ако не е задължително,мога да го спестя. Излишно скъпа ми се струва тази подложка с пъпките и за това мисля да налепя 2 или 3 см фибран и върху него тръбите. Притеснява ме също, че и ще вдигна нивото на стаите и сега както са 2.9 м. с подовото и таваните ще станат скучните 2.6-2.7 м. А колкото и да е непрактично високите тавани много ми допадат.
пет дек 18, 2020 7:52 pmfeikot написа:
Втори въпрос,приемам че полагането на тръбите е решено,върху тях каква замазка да направя, като мисля настилката да е или ламинат или плочки имитиращи дърво ?
пет дек 18, 2020 8:06 pmшоп написа:
Обикновенна пясъчно циментна замазка + пластификатор. Земновлажна и изпердашена ръчно или с хеликоптер.
А колко мм е минимума ако хванем кота фибрана или дъното на подложката ?
шоп - майстор
Подложка с пъпки има българска. Около 10лв/м2 струва, дебела е общо 40мм
Лично за мен не е скъпа, защото за 20-30 мин полагаш тръбата в една стая.
Без нея купуваш мрежа и св. опашки и се гърбиш на колене 2-3 часа.

Относно замазката.... според мен поне 50мм + пластификатор + мрежа ф2мм. Или още по-добре, пластификатор+ мрежа +фибри.
a_stoev - майстор
Високия тава само дига енергийните разходи. Не го помня точно, ама съм чувал нещо от типа на 20 см допълнителна височина се вдига с 50 % /т.е. 40см удвояваш разхода/.
brum - майстор
Ако си с радиатори, конвектори или климатици звучи логично. Ама с подово ефекта би трябвало да е доста по-малък.
Cecy - специалист
Здравейте.
Препоръчайте ми колектори за 5 кръга подово, може в комплект със смесителна група. Заглеждам се по смесителна група TM3-R Emmeti.Какво ви е емнението .Насочете ме .Досега го регулирах ръчно с кранове на кръговете но ми писна.
Поздрави
syncho - майстор
вт дек 22, 2020 12:22 amCecy написа:
Здравейте.
Препоръчайте ми колектори за 5 кръга подово, може в комплект със смесителна група. Заглеждам се по смесителна група TM3-R Emmeti.Какво ви е емнението .Насочете ме .Досега го регулирах ръчно с кранове на кръговете но ми писна.
Поздрави
Няма особено значение кои ще избереш. До сега не знам някоя марка да има някакви кой знае какви проблеми.
нед дек 20, 2020 5:42 pma_stoev написа:
Високия тава само дига енергийните разходи. Не го помня точно, ама съм чувал нещо от типа на 20 см допълнителна височина се вдига с 50 % /т.е. 40см удвояваш разхода/.
Разходът би се удвоил с удвояването на отопляемата площ или кубатура- кой както му харесва. Това е доста повече, от .......40см. Особено ако допълнителният обем се постави Върху основният. Тогава загубите през таваните, на първият, са приходи, а не загуби през пода, на вторият.
Удвояване на обем по височина, не удвоява разхода.
обяснението е просто- удвояваме обем, но не удвояваме повърхнина, през която се реализират загубите.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт дек 22, 2020 3:27 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Подозирам, че за такива загуби се взема в предвид по-долната картинка. При радиатори трябва да затоплиш горният въздух повече от този който е там където са хората. Т.е. нарастването на нужната енергия е по-голямо от процента с който се вдига обема. При подово пък би трябвало да е обратното - нужната енергия е по-малка от процента с който се вдига обема.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (41.16 KиБ) Видяна 980 пъти
Hursa - майстор
Вярвате ли на показаните картинки?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: