Най - вълнуващия въпрос зимно време.
miroki - майстор
:-D
По принцип за температурата ставаше въпрос. Не, че не важи за всичко.
nikolov333 - майстор
Говорим за минимума на изолацията под замазката и подовото над подова плоча на приземен етаж.. Под напечена таванна плоча изолирана отдоло с фибран определено е по-хладно, но плочата като цяло акумулира повече топлина и я задържа по-дълго, понеже не може да я отдаде надоло. Респективно, ако е изолирана и отгоре ще акумулира минимално. За това мисля, че 3-5см Фибран под подова плоча и минимум 8 върху нея ще гарантира сравнително ниска инертност на подовото с идеята през деня да се загрява само замазката, а вечер да се намаля до минимум температурата на топлоносителя в стаите в зависимост от външната и изолацията.
jair - напреднал
Още съм на ниво много базово проучване, със сигурност проект и изпълнение ще го прави професионална фирма, но се чудя въобще дали си заслужава инвестицията в подово за моя случай. Ето го и него:

- 110кв жива площ апартамент в София с ТЕЦ. ТЕЦ-ът пречи ли, помага ли или? Повечето дискусии тук се въртят около друг начин на захранване - с термопомпи, камини, котли и т.н.
- 2018 строителство, хоризонтални щрангове. Входът на разните топло-системи е близо до входната врата. Помпата, която би въртяла водата шумна ли е?
- Ако ще се занимаваме с подово сигурно ще е за целия апартамент, едва ли ще се ограничим само до баните например.
- има замазка, до колкото съм гледал повърхностно, това малко ограничава, защото не може тръбите да се вложат в нея...ама май сухите инсталации позволяват да се направи и над замазка. Колко вертикални см от пода би отнело ако не къртим замазката? Препоръчвате ли да я изкъртим и правим наново?
- планираме настилката да е предимно естествен паркет, най-вероятно трислоен.
- има поставени радиатори и лири, ламерската предполагам че това ще са входните точки за подовото
- инертността не ни притеснява, в апартамента ще се живее почти нонстоп
- ще има климатици за охлаждане, предполагам че ще могат да удрят едно рамо и с отоплението, ако се наложи, т.е. не държа подовото да вдига до 30 градуса в стаите. Апартаментът е югозападен, с хубава дограма, живее се под и над него, така че нещата отккъм топлозагуби би трябвало да са ок.
- амбицията ми, независимо дали е радиатори или подово е да автоматизирам всичко - грубо казано зареждам градусите на термостата октомври и до март не пипам нищо

Виждате ли нещо в този сценарий, което прави водното подово неоправдано като разход? Мога да споделя още детайли, ако не съм казал нещо важно. Бюджетът е адекватен, но и разумен. Бих инвестирал нещата да станат като хората, но в същото време подовото не ми е тотална фикс идея.
шоп - майстор
нед юли 04, 2021 3:12 pmjair написа:
но се чудя въобще дали си заслужава инвестицията в подово за моя случай
Определено не!

Захранване от ТЕЦ, наличе на замазки, радиатори, лири...

Нищо, което да те насочи към подово.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юли 04, 2021 5:04 pmшоп написа:
нед юли 04, 2021 3:12 pmjair написа:
но се чудя въобще дали си заслужава инвестицията в подово за моя случай
Определено не!

Захранване от ТЕЦ, наличе на замазки, радиатори, лири...

Нищо, което да те насочи към подово.
Аз не бих бил толкова категоричен:
- каква пречка е захранването от ТЕЦ?
- замазките трябва да се махнат категорично - една фирма за ден-два е изнесла всичко
- радиатори и лири - човекът е наясно, че ще се махат - я на къща/вила, я чрез ОЛХ...
Най-важното условие е дали вратите позволяват поне 10см дебелина на подовото. Че ако трябва и врати да се сменят, става дебело. Входна врата, интериорни врати, врати към тераси. И не, няма изводите за радиатори да слъжат за подовото, всичко се маха
jair - напреднал
нед юли 04, 2021 5:45 pmLazarGanev написа:
Аз не бих бил толкова категоричен:
- каква пречка е захранването от ТЕЦ?
- замазките трябва да се махнат категорично - една фирма за ден-два е изнесла всичко
- радиатори и лири - човекът е наясно, че ще се махат - я на къща/вила, я чрез ОЛХ...
Най-важното условие е дали вратите позволяват поне 10см дебелина на подовото. Че ако трябва и врати да се сменят, става дебело. Входна врата, интериорни врати, врати към тераси. И не, няма изводите за радиатори да слъжат за подовото, всичко се маха
Няма врати, апартаментът е гол. Само към терасата, мисля че има достатъчно място от замазката.

LazarGanev - "Велик майстор"
Ами значи единствената пречка е наличието на замазка. Разпитай колко ще ти струва и преценяваш
Кери - помощник
Подскажете моля лентата между стената и замазката на каква височина да я отрежа. На нивото на замазката или да ми сложат гранитогреса и на неговото ниво да я отрежа? Някъде срещнах мнение по въпроса, но нещо не се оправям с откриването му.
speka_rs - майстор
Според мен след гранитогреса, ама ще ти трябва нещо запушващо останала дупка.
speka_rs - майстор
Здравейте, искам да попитам относно помпа за подово отопление. Системата се състои от 9 кръга със дължина между 65-85 л.м.
Та въпроса е : Дали вградената помпа в котел Висман, която е 15/6 ще е достатъчна за тазии система ?
Според мен си трябва допълнителна помпа 25/6 и хидравличен изравнител, но газаджията се мъчи да ме убеди, че ще е достатъчна !!!

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: