Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
пет дек 09, 2022 10:23 amfeikot написа:
Лошото е че и консумацията на газ не е много малка,1.3 МВ което е 228 лв. за ноември.
Ако харчиш около 0.3МВ на месец за БГВ сметката излиза.

Имаш 6 кръга. 4кръга с дебит 2л/мин и 2 кръга с дебит 1л/мин. Делта вход изход 2 градуса.

Имаш 600л/час х 2 гр х 1.16=1,39 киловата/ч за отопление
За месеца са точно 1МВ

Обаче това е ако котела работи без да спира, а той спира и едва ли 1,3 киловата му е минималната мощност.
feikot - специалист
БГВ ми е 10на кубика,ама това беше без санитарния цикъл, който пуснах сега да си го прави (200 литра до 70 градуса). Минимум мощност мисля,че беше 3 киловата на моя модел (Бош 2500 14 кв едноконтурен).
nikkk - специалист
Споделям две приспособления за домашния майстор. Разбира се, не са професионални, но по мое мнение са напълно достатъчни за "еднокъщов" проект, не са капризни и се изпълняват основно с налични материали.

Първото е деколйер - приспособление за размотаване на тръбата от кангала. Направено е от стойка за телевизор (от предишното поколение с кинескоп) - ето такава:
Изображение
Леко се разтваря (като мида :) ) и се завинтват две плоскости шперплат (или подобни). След това отгоре върху първата плоскост се монтира по-широка такава, на която предварително са завинтени четири вертикални дъски, с размер вътрешния диаметър на кангала и подходяща височина. След като се сложи кангала, се фиксира отгоре с допълнителни дъски, за да не "хвърчи" тръбата нагоре при размотаването, и... готово!

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg
nikkk - специалист
Второто приспособление е алтернатива на такера за скоби:
Изображение

Направено е от парчета МДФ с дебелина 18мм, каналите са изрязани с оберфреза. Мушка се скоба, и с приспособлението скобата се закопчава в ХПС-а (или каквато е основата под тръбите). Аз свикнах да работя доста бързо с него. Като малък недостатък може да се спомене, че се работи клекнал. Допълнителната дръжка, която се вижда на снимката, я бях махнал, без нея работех по-бързо.

Прикачен файл

а1.jpg

Прикачен файл

а2.jpg

Прикачен файл

а3.jpg
Krasi_S - специалист
Това за размотаването на тръбата е идейно! Другият добър вариант, който мисля, че шоп беше споменал е със стар/счупен въртящ се офисен стол. На който махаш седалка и облегалка, и монтираш дървената част с кангала.
resistbody - майстор
Фолито с квадратчетата какви при и от къде го взима ? Аз си взех такер втора мотика за 150лв, че не обичам да се навеждам или да клеча...
nikkk - специалист
пет дек 30, 2022 5:02 pmresistbody написа:
Фолито с квадратчетата какви при и от къде го взима ? Аз си взех такер втора мотика за 150лв, че не обичам да се навеждам или да клеча...
Купувах го от чужбина, цената му с доставката при мен беше 180лв за три ролки по 50м2. Хубаво е, плътно, в БГ не открих подобен продукт, камо ли на такава цена.
Ще ви изпратя линк на ЛС, защото не зная дали е позволено да се пускат координати на търговци във форума.
resistbody - майстор
Пусни го и тук, явно е че не е реклама на нещо което ти продаваш, а и дори да го продаваш ще бъде в полза на много хора... Гледам имат и скоби тея ама дали ще са съвместими с моя такер.. трябва да проверя като съм на компютър...
Едит: намерих го в Емаг но е 115лв за 50кв.м
Привет и от мен- страхотен форум.
Планирам основен ремонт на селска къща и събирам идеи. По- нататък ще предложа детайли за обсъждане. Как мога де се свържа с някои от знаещите и можещите форумци? Лични съобщения изглежда не работи- опитах с Лазар Ганев. manjaluci@yahoo.co.uk
resistbody - майстор
чет фев 02, 2023 8:59 amTwolefthands написа:
Привет и от мен- страхотен форум.
Планирам основен ремонт на селска къща и събирам идеи. По- нататък ще предложа детайли за обсъждане. Как мога де се свържа с някои от знаещите и можещите форумци? Лични съобщения изглежда не работи- опитах с Лазар Ганев. manjaluci@yahoo.co.uk
Работят си, чакай човека да види и да ти отговори.. все пак пише тук защото иска, не защото трябва...

Аз съм пред чуденка дали да навивам под кухненското... то винаги ще е там и никога няма да е на друго място... защо да топля под него..

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: