Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Krasi_S - специалист
чет фев 02, 2023 9:49 amresistbody написа:
Аз съм пред чуденка дали да навивам под кухненското... то винаги ще е там и никога няма да е на друго място... защо да топля под него..
Лазар беше писал някога, защо е по добре да има навсякъде. Така имаш по-голяма мощност в помещението, съответно по-бързо затопляш, и по пълноценно използваш акумулирането в замазката. Защото, ако нямаш тръба там, тези 1-2-3 квадрата замазка може и да не успееш да ги стоплиш достатъчно. Това е в общия случай. Сигурно има и изключения според спецификата на обекта.
resistbody - майстор
чет фев 02, 2023 10:04 amKrasi_S написа:
чет фев 02, 2023 9:49 amresistbody написа:
Аз съм пред чуденка дали да навивам под кухненското... то винаги ще е там и никога няма да е на друго място... защо да топля под него..
Лазар беше писал някога, защо е по добре да има навсякъде. Така имаш по-голяма мощност в помещението, съответно по-бързо затопляш, и по пълноценно използваш акумулирането в замазката. Защото, ако нямаш тръба там, тези 1-2-3 квадрата замазка може и да не успееш да ги стоплиш достатъчно. Това е в общия случай. Сигурно има и изключения според спецификата на обекта.
И аз това съм го чел, че той не прекъсва, но тая кухня ще е 7-8 квадрата някъде.. евентуално ще наредя по нарядко под нея..

Вчера ми пристигнаха такер скобите и такер фолиото(фолио не подложка) от Полша където колегата пред ивреме сподели..
100кв.м. фолио и 2500 скоби каприкорн ми легнаха 300лв
Тук само фолиото е 310лв за 100кв.м. или 203лв от Румния през Емаг
шоп - майстор
чет фев 02, 2023 10:21 amresistbody написа:
тая кухня ще е 7-8 квадрата някъде.. евентуално ще наредя по нарядко под нея..
Моя съвет е да си наредиш навсякъде тръбата с еднаква стъпка.
Шкафовете не лягат херметично. Винаги има фуги по цокли и между шкафове. Топлоотдаване има и от тези м2 макар и по-малко.

Един познат не ме послуша и не нареди под вградената кухня. Сега вместо и там да е топло се получава точно където стъпваш да е по-студено, защото замазката без тръби "смуче " топлина.
Малка разлика обаче некомфортно и се усеща.
Krasi_S - специалист
чет фев 02, 2023 10:21 amresistbody написа:
Вчера ми пристигнаха такер скобите и такер фолиото(фолио не подложка) от Полша където колегата пред ивреме сподели..
100кв.м. фолио и 2500 скоби каприкорн ми легнаха 300лв
Тук само фолиото е 310лв за 100кв.м. или 203лв от Румния през Емаг
Можеш ли да споделиш информацията? Може и на лични, но си мисля, че и на други ще им бъде интересно.
brum - майстор
чет фев 02, 2023 10:30 amшоп написа:
чет фев 02, 2023 10:21 amresistbody написа:
тая кухня ще е 7-8 квадрата някъде.. евентуално ще наредя по нарядко под нея..
Един познат не ме послуша и не нареди под вградената кухня. Сега вместо и там да е топло се получава точно където стъпваш да е по-студено, защото замазката без тръби "смуче " топлина.
Малка разлика обаче некомфортно и се усеща.
И аз не наредих. Има ъгъл кухнята на който от единият му край е външна стена. Там се усеща. И цялата работра за да няма отопление под хладилника...

Та по-добре да има навсякъде. Зарежи тая работа с тука кухня, там шкаф.
LazarGanev - "Велик майстор"
Няма проблеми да има под хладилника, няма да му се отрази изобщо, това са температури на пода под 30*С, даже под 28. Слагайте навсякъде - и под спални, гардероби, това не е електрическо подово, няма да прегрее
Потвърждавам- както съветват до тук, нека е навсякъде.
Макар да нямам водно подово у дома...
На две места имам мухъл, по ъглите, точно заради недостатъчно локално отопление.
Дори това е най топлото помещение у дома- кухнята. Стената зад самите мебели, граничи с неотопляемо помещение. Кондензът е в ъгълът межди пода и стената.
Кракът ми няма да стъпи там, че да усети дискомфорт, но този мухъл е в домът ми.
feikot - специалист
Аз не сложих под кухненското и съжалявам. Сложих обаче под на детето детското, което е цяла стена, отделен кръг и го пускам само да затопля, изрязах и решетки да излиза топлото. Не сложих и в гардеробната, която изобщо не присъстваше в проекта като го мислих и сега като стъпя там е такъв ледник...

Прикачен файл

received_801727667912351.jpeg
received_801727667912351.jpeg (83.67 KиБ) Видяна 846 пъти
kanevg - специалист
Здравейте всички!
Предстои ми изграждане на подово отопление с термопомпа в новострояща се къща в околностите на Варна.
Къщата е на два етажа с РЗП от около 270м2.Имам проект по част ОВК, на който досега не бях обръщал особенно внимание, тъй като смятах че всичко там е наред, в крайна сметка за това съм платил.
Прочетох темата с голям интерес, включително и още няколко тук и започнах да изпитвам големи съмнения че нещата в проекта ми са както трябва.
Това което ми направи най-голямо впечатление е че тръбите 16/2 са със стъпка 20см, и са навити тип „зиг-заг“, а не общо приетото навиване тип „охлюв“.
Това поражда наличието на топли и студени зони в помещенията, отделно тръбите не са положени плътно покрай стените, а това би могло да доведе до други проблеми.
Тръбите са с дължина между 45-115 метра, което също не е добре.
Общо за двата етажа тръбите общо са с дължина 900 метра, което според мен ще е крайно недостатъчно да получа нормална температура в помещенията.
В проекта е записано че:
„Термопомпата осигурява топлоносител (студоносител), омекотена вода, с параметри 45/40°С / (7/12°С)“ - само че при 45 градуса вода КОП-а на термопомпата ще падне значително.
Единственото което ми се струва наред в проекта е че на първия етаж е предвиден 8см Фибран и 6-7см замазка, а на втория 4см Фибран и същата замазка.
Искам да благодаря на хората които си правят труда да пишат тук, включително специалисти като Лазар Ганев, Шоп, Боян, Сънчо и други...
LazarGanev - "Велик майстор"
kanevg, ако това ще те успокои, твоят ОВК проект не е нито първият, нито последният, който е директно за боклукчийския кош. Такива са повечето проекти, получени в първоначалния пакет проекти от водещия проектант, с когото контактуваш (обикновено това е архитекта). Така че не се притеснявай, всичко е "нормално". Свързваш се с подходящата фирма-изпълнител и няма да стоиш на студено :)

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: