Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kanevg - специалист
чет фев 23, 2023 11:24 pmLazarGanev написа:
kanevg, ако това ще те успокои, твоят ОВК проект не е нито първият, нито последният, който е директно за боклукчийския кош. Такива са повечето проекти, получени в първоначалния пакет проекти от водещия проектант, с когото контактуваш (обикновено това е архитекта). Така че не се притеснявай, всичко е "нормално". Свързваш се с подходящата фирма-изпълнител и няма да стоиш на студено :)
Абе не съм очаквал чудеса от проекта, ама чак толкова зле да е ми идва малко в повече :shock:

Първи етаж

Изображение

Втори етаж

Изображение
syncho - майстор
Аз не бих го използвал този проект. Мога да ти дам контакт на добър проектант във Варна, който да ти направи проекта както трябва.
kanevg - специалист
пет фев 24, 2023 8:43 amsyncho написа:
Аз не бих го използвал този проект. Мога да ти дам контакт на добър проектант във Варна, който да ти направи проекта както трябва.
Със сигурност няма да го ползвам.
Пратете ми контакта, ако може и добър изпълнител да ми препоръча някой, още по-добре.
brum - майстор
Това изглежда като да е правено от някой с програма за тези цели, дето не е вложил никакво старание (или толкова са му възможностите) да настрои параметрите и да докара смислен резултат.

Не бих му крил името. Да го е срам някой ден от творенията му.

Някой хора очакват смислен проект, а проектантите правят неща колкото да стигнат до разрешително. При мен ел. инсталацията беше така. Трябваше на последващ етап да занимая инженери с практика и образование да изчистим проекта.

Има разлика ако се прави проект за термопомпа или газов котел. При термопомпа е добра идея да да се вложат малко по на гъсто тръбите и да има повече кръгове с по-малка дължина. Целта е да има дебит и максимално топлоотдаване към замазките. При газов котел не е толкова критично - там разликата в ефективността е пренебрежителна. Това ще позволи термопомпата да работи на по-ниски градуси на топлоносителят и ще вдигне леко КОП-а. Ама дали е финансово оправдано не знам.
ivo_binev - напреднал
Здравейте!Ще помоля за съвет.
Така , в процеса на полагане на подложката за подовото , се получи необмислена ситуация.
В коридора и банята , по пода вървят вик тръби , та няма как да се положи качествено подложката.Та предложиха ми да се настели финран 3см който да изравни вик тръбите.Но в хола и спалнята подложката е вече положена и дюбелирана.Много ме тревожи полагането на тръбите на подовото.Ще има 3см праг между хола и коридора , както и между спалнята и коридора.
Подложката е от тази черната.Много лошо че е вече дюбелирано в хола и спалнята.Сигурно са над 350 дюбела …. Проблем ли са тези два прага от 3см които се получават.За замаска има достатъчно място , по тънката част ще е 6см.
Моля за съвет!Благодаря.
LazarGanev - "Велик майстор"
Оставете тръбите врязани в подложката, не е фатално. Поне за коридора, а в банята като искаш си вдигай нивото
Niki72 - специалист
Много полезна тема. Изчетох всички страници, не намерих подробности, мнения относно направено и работещо водно подово в апартамент захранвано от ТЕЦ - новите инсталации с хоризонтални тръби. Има ли някакви особености? Някъде прочетох, че трябва "Regufloor HN + PIBCV и после колекторът"?
brum - майстор
Разликата спрямо захранваното от друг източник подово е как ще регулираш температурата на топлоносителят. При подаване на вода с висока температура се слага смесителна група на входа.

Моето подово е затворена система и съм налял инхибитор за образуване на бактерии. Това при инсталация захранвана от ТЕЦа ми се струва трудно за реализиране.
syncho - майстор
Изобщо не е трудно за реализиране. Имаме доста такива обекти. Нищо особено не е. Слага се филтър задължително, след това регулатор на дебита за всеки случай, че понякога ТЕЦ-овете слагат някакви зверски помпи в абонатните, след това смесителна група, за да намали температурата и после стандартното изпълнение с колекторите. Задължително задвижки за всеки кръг и термостати.
brum - майстор
Колко инхибитор за бактерии ще сипеш в това подово? В къща е сравнително ясно, но тук топлоносителят не е изолиран до твоя апартамент, а е топлоносителят на целият блок.

Пък може и тоя инхибитор да е излишен. Знам ли ...

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: