Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Ако им харесва, можеш да им предложиш на Siemens RDD310/EH. Ние ги ползваме тях за бани. Проблем е, че трябва да имат разклонителна кутия за тях, за да могат да се монтират на стената. А за стаите могат да минат с RDE100 пак на Siemens.
Здравейте, искам да си взема тръби за подово, може ли малко съдействие?
Намерих една https://hydrotermbg.com/product/%D1%82% ... 16%D1%852/ става ли?
Майстора пък ми предлага pexb-al-pexb на Emmeti.
Ако може да ме насочите с линк към Ваш избор на тръба.
LazarGanev - "Велик майстор"
Тази, която си намерил е супер, по-здрави на твоя майстор :cool:
syncho - майстор
съб май 20, 2023 5:04 pmmortix написа:
Здравейте, искам да си взема тръби за подово, може ли малко съдействие?
Намерих една https://hydrotermbg.com/product/%D1%82% ... 16%D1%852/ става ли?
Майстора пък ми предлага pexb-al-pexb на Emmeti.
Ако може да ме насочите с линк към Ваш избор на тръба.
Тази я ползваме години наред. Супер е тръбата и е по-добра от това, което ти предлага майсторът.
resistbody - майстор
Моето самоделно подово...
Изолация XPS 8см, такер фолио и скоби от Полша, тръба RAUTHERM SPEED 16 x 1,5 и китайски колектор(още не е монтиран)
Благодаря на колегите от форума за помоща, няма да ги споменавам поименно за да запазя анонимност и да не им досаждат.

Прикачен файл

viber_image_2023-07-19_19-13-33-359.jpg

Прикачен файл

viber_image_2023-07-19_19-13-31-836.jpg

Прикачен файл

viber_image_2023-07-19_14-31-44-062.jpg

Прикачен файл

viber_image_2023-07-18_19-06-04-823.jpg
kozl - майстор
От собствен случай.
Един от климатиците в къщи явно изпуска фреон и примерно сега на третата година от зареждане при сегашните жеги,6 термомера сложен под турбината показа 22 градуса. Т.е. изходящия охладен въздух е 22 градуса и никаква вода от конденз не изтича от маркуча.
Което означава, че като не може да охлади под тази Т конденз няма.
пон юли 24, 2023 7:40 amkozl написа:
От собствен случай.
...
Ужас!
Ти още ли не си налазил горещия пясък на Съни бийч?!
Има и други разпускащи занимания.

За домашно, може да начатиш от близката библиотека техн. литература по въпросите на оросяването и по точно за Точката.
Не Оная точка, а точката на оросяване.
Вземи нещо и за работата на климатика в режим охлаждане!
Обърни внимание на момента, в който климатика е достигнал заданието и само поддържа!

Ай бегай!
Здравейте, захванах се да ремонтирам стара двуетажна къща и вече дойде момента за отоплението. Предвид, че в селото често спира тока се замислих за изграждане на гравитачно парно с радиатори и водно подово. Получих оферта от една Варненска фирма за изграждане на подово преди да се ориентирам към радиатори с естествена циркулация и в допълнение подово. Мога да я приложа при желание.
Управлението ще се намира на първия етаж в коридора, точно под банята, за която преградихме коридора, горе на втория етаж. От първия етаж ще се отоплява една стая, но за нея тепърва предстои вкопаване на пода и няма да стане сега, но бих искала да се предвиди и за нея подово и радиатор. На втория етаж сме излели плоча. Бих искала целия втори етаж да се отоплява. Към момента едната стая се е превърнала на склад временно и не може да се работи в нея, но и за нея трябва да се предвидят кръгове за пода и радиатор. Останалите помещения: две стаи баня и коридор са свободни за работа.
Насочила съм се към камина/котел на дърва и включване на около 300 литров бойлер за битови нужди. Предложиха ми към системата да се върже 120 литров буфер. Моля Ви за мнения осъществима ли е идеята. Прилагам схема на втория етаж на къщата. Благодаря!
Прикачен файл:
къща.png
speka_rs - майстор
ср ное 29, 2023 9:41 amМарияС написа:
Здравейте, захванах се да ремонтирам стара двуетажна къща и вече дойде момента за отоплението. Предвид, че в селото често спира тока се замислих за изграждане на гравитачно парно с радиатори и водно подово. Получих оферта от една Варненска фирма за изграждане на подово преди да се ориентирам към радиатори с естествена циркулация и в допълнение подово. Мога да я приложа при желание.
Управлението ще се намира на първия етаж в коридора, точно под банята, за която преградихме коридора, горе на втория етаж. От първия етаж ще се отоплява една стая, но за нея тепърва предстои вкопаване на пода и няма да стане сега, но бих искала да се предвиди и за нея подово и радиатор. На втория етаж сме излели плоча. Бих искала целия втори етаж да се отоплява. Към момента едната стая се е превърнала на склад временно и не може да се работи в нея, но и за нея трябва да се предвидят кръгове за пода и радиатор. Останалите помещения: две стаи баня и коридор са свободни за работа.
Насочила съм се към камина/котел на дърва и включване на около 300 литров бойлер за битови нужди. Предложиха ми към системата да се върже 120 литров буфер. Моля Ви за мнения осъществима ли е идеята. Прилагам схема на втория етаж на къщата. Благодаря! къща.png
Първо да кажа НЯМА НЕВЪЗМОЖНИ НЕЩА.

Ако често спира тока, може би е хубаво да помислите за УПС към помпата с допълнителен акумулатор. Гравитачната система си е сериозно нещо.
Ако ще имате бойлер 300л, не знам за какво ви е буфер 120 л, по-добре според мен да се сложи по-голям бойлер, който да помага и като буфер през времето.
Трябва да си прецените какво иска те котел или камина и да се помисли дали този котел да не е с възможност на по-късен етап да му се сложи пелетна горелка.
Колко радиатора и колко кръга подово ще се уточни накрая като тръне да се изпълнява система.
Hursa - майстор
Къде ще е котела/камината? За да е на естествена циркулация и след като желаете "подово" на първия етаж - трябва да са в мазата. Но дори и да поставите котела в мазата - дали е добра идея подовото да е на естествена циркулация - все пак "змиевика" на подовото е с доста голяма обща дължина, поради това със сравнително голямо хидравлично съпротивление, но най вече е разположен хоризонтално. А за да има приемлив комфорт от подовото температурната разлика между входа и изхода трябва да не е голяма, за това дебита трябва да е относително голям. Може ли да бъде осигурен от естествена циркулация, при сравнително малка температурна разлика.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: