Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kozl - майстор
Изображение


Към това на снимката съм добавил автоматичен обезвъздушител и манометър до термомера.
Пуснаха абонатната станция и аз пък пуснах подовото без управление - нон стоп като махнах термоглавите.
С дебитомерите намалих потоците към баните (два кръга). Другите 4 кръга са за дневната, но на два от тях дебитомерите не помръдват. Обаче тръбите се затоплиха и от към студения колектор.
Как затопля подовото в дневната все още не мога да проверя по зони, защото дневната в момента е склад и е затрупана, но в помещението е топло.

Тези дебитомери, които не отчитат могат ли да се оправят и как?
Въртях ги няколко пъти в двете посоки по време на работеща помпа и затворени другите кръгове и не помръдват. Помислих за запушване, но тръбите към тези кръгове се затоплиха и от топлия и към студения колектор. Та приех, че дебит има някакъв, но не се отчита от дебитомерите.

Изображение


На №2 също има дебитомер. Нямам идея в какви единици и как да го настроя, посредством врътката. За сега настройката е на око и усет :roll: Каква трябва да е настройката?

Помпата е 50, 75 и 115 W и в момента работи на 50W.
Помпата е по-шумна, сравнено с помпа от абонатната за циркулацията на БГВ, но пък са са и различни марки.
syncho - майстор
Вероятно имаш въздух в тези кръгове и за това не тръгват. Настройката е според изчисленията за съответното помещение, но като гледам вероятно нямаш проект, така че ще трябва да налучкваш каква ще е. Помпата също ти е шумна заради въздух. Тези помпи изобщо не се чуват, когато работят.
kozl - майстор
От проекта имам само чертеж - това ми дадоха предприемачите.
Системата беше напълнена с външна помпа и обезвъздушена, кръг по кръг и затворена седя под налягане докато отворих крановете към топломерите в етажното табло.
После изтточих към 15 литра вода при затворен входящ кран към колекторите и отворен изходящ и още 15 литра вода при затворен изходящ кран и отворен входящ и въздух не видях да излиза.
Освен това тръбите на двата кръга, на които дебитомерите не помръдват се затоплиха и от двете посоки, поради което приемам, че има дебит през тях, но дебитомера не го отчита.
Като се разчисти складираното в дневаната мога да проверя с инфраред термомера как се нагряват различните зони.

Имам някакъв лидълски уред за измерване на шум, но в момвнта не е подходящо да меря и да сравня помпата на подовото с циркулационната за БГВ.
syncho - майстор
Ами свържи се с фирмата, която ти го е изпълнила, в такъв случай да дойде да види какво става и ако се налага да смени дебитомерите, ако са дефектни.
kozl - майстор
Фирмата де го правила я нема. Гаранция - франция.
Ползвах услуги на друга фирма за студена проверка с външна помпа.
Ще идват пак след боядисването. За сега се оправям сам, че пуснаха абонатната и да ползвам от там топло вместо ел.духалките.
syncho - майстор
Коя е тая фирма? Дай я да я знаят всички. Име на човек, телефони... Дебитомерите могат да се развият от колектора и да видиш дали няма някой боклук в тях заседнал. Съответно затвори крановете на колектора, за да не се наводниш.
bulhomes2 - майстор
Явно съм изостанал с подовото. Не схващам тая помпа там как ще върти водата в тръбите. Ще помоля да ми обясните (който знае)! Според мен мястото на помпата е тук
Прикачен файл:
Untitled-1.jpg
resistbody - майстор
Ето една смесителна група.. със стрелки съм посочил коя вода на къде върви...
Прикачен файл:
IMG_20230615_170832316_HDRE-scaled.jpg
kozl - майстор
пет яну 26, 2024 9:06 pmbulhomes2 написа:
Явно съм изостанал с подовото. Не схващам тая помпа там как ще върти водата в тръбите. Ще помоля да ми обясните (който знае)! Според мен мястото на помпата е тук
Обаче имайте в предвид, че на моята схема студения колектор за подовото е отгоре, топлият отдолу. Топлата вода от топлоносителя влиза отгоре в студения колектор и излиза отдолу от топлия колектор.

Представи си, че крановете (СК) към топлонасителя вход и изход са затворени.
Помпата 4 ще върти водата само в кръговете на подовото.
Сега нека отворим СК към изхода студена вода.
Помпата 4 пак ще върти водата сам през кръговете на подовото.
Отваряме СК на входа топла вода. Термовентила е отворен защото Т не е достигнала прага на затваряне. Много малка част от водата ще се върти през кръговете на подовото, основно ще се превърти през двата колектора от вход към изход. Но така бързо ще затопли капсулата на термовентила и той ще спре външния поток топла вода. Помпата 4 отново ще развърти водата само през кръговете на подовото докато се охлади капсулата на термовентила. И така се зацикля процеса.
Ако няма други системи за управление помпата 4 ще работи непрекъснато и описания цикъл ще се повтаря със стремеж да регулира Т в студения колектор по зададената от термовентила. И съответно изходящата вода към топлоносителя ще е с Т на която е настроен термовентила.
kozl - майстор
Заиграх се с подовото по схемата:

Прикачен файл:
Подово ап-10_2024_.jpg
Подово ап-10_2024_.jpg (85.67 KиБ) Видяна 260 пъти

1. Термостат
2. СК за байпас
3. Ел.задвижки
4. Помпа
5. Колектор студен
6. Колектор топъл
7. Сонда на термостата
8. Термоключ 50 гр.
9. Дебитомери

Освен че помпата издава шум, клапана на термостата и той шумен. Ще измервам с лидълския шумомер да установя, кое вдига повече шум.
СК поз.2 не виждам смисъл при система с абонатна станция да е отворен и го затворих напълно. Този кран прави байпас на колекторите. Т.е. праща топлата вода от входа към изхода на колекторите без да минава през тях.

Свързах захранването на помпата с ел.термостата Bticino в дневната по този съвет:
ср май 10, 2023 1:21 pmLazarGanev написа:
Да ти кажа ли какво бих направил аз? Термостата в дневната да управлява директно помпата
Понеже от абонатната идваше и вода под 40 градуса, а термостата нагласен на 40 и дори помпата да е изключена вода пак се върти през колекторите. Нещо като циркулация става :roll: .
Дали да мисля за някаква ел.задвижка със СК да прекъсвам тази циркулация когато помпата е изключена :?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: