Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Вичи написа:
Проблема на стиропора е, че ще се навлажни от замазката и ще се копроментира като топлоизолация. Освен това по мое субективно усещане, поради по-малката плътност се чувства кънтеж, че е кухо някак си.
По принцип бих се съгласил донякъде с това, но специално панела, който vrangelov е показал е доста плътен (35кг/м3) и съответно с много ниско поемане на вода поради тази причина. За кънтене до сега не съм случвал на някой обект да съм чувал, а съм бил на най-различни с различни изолационни плоскости.

М/у другото съвета ми към всички е да слагате колектори с дебитомери, термометри и т.н. . Позволяват да се настроят в последствие кръговете, за да работят навсякъде. При все, че повечето слагат подово без проекти и после се чудят как да го настроят с обикновенните колектори. Преди два дена попаднах на точно такъв обект - къща на два етажа с подово и двата етажа с обикновенни колектори, тръба с алуминиева вложка - съответно няма проект, защото... защо ли им е, за да наредят едната тръба. Сега като запалихме камината на човека основно коридорът му е топъл. Мога да си представя каква врътня ще падне в настройката. Да не говорим, че има различни подови повърхности, което допълнително усложнява работата.
Virtex - майстор
Привет на всички,

въпрос за водно подово на фаза 'мислене'. Става дума за стара двуетажна къща с дебел каменен зид, като нивото на първият етаж е на кота 0. Сега е с гредоред, но идеята е да се смени с плоча. Пода на първият етаж е дюшеме върху пръст/сгурия, което е изгнило и ще се сменя със замазка + ламинат.

Въпросите :

1. Може ли да се използва следната схема за пода на първият етаж след допълнително премахване на съществуващата настилка под дюшемето :
- слагане на камък / филц
- хидроизолираща мембрана
- фибран Х см
- тръбите на водното подово
- замазка с армировка
- настилка

2. При отопляеми първи и втори етаж, задължително ли е слагането на изолация на вторият етаж по схемата :
- плоча
- фибран <- за това е въпросът
- тръби за водно
- замазка
- ламинат

Предполагам ако има термомостове вариантът без изолация няма да бъде удачен, но пък по този начин акумулираната температура в плочата от първият етаж ще остане "затворена" под изолацията по посока термомост ако има такъв.

Другият момент е дали примерно 2-3см фибран ( ако има такъв ) би свършил работа ако е задължително използването на изолация.

За т.1 не знам дали технологично ще се позволи слагането на камък -> хидроизолация -> замазка -> фибран -> тръби + замазка от гледна точка на нивото на самият етаж, затова питам дали под фибрана задължително трябва да е замазка. Ако е така - евентуално колко трябва да е тя и дали ако има по-голяма долна стабилна настилка, горната ( тази с тръбите ) да бъде минимален размер.

Въпросите са главно породени от нивото на самият 1ви етаж. Къщата е с по-нисък първи етаж за сметка на 2ри такъв и съответно 10см замазка може да изглежда нормално за т.1, но може да се окаже по-трудно за реализация.

Моля мнението да се чете не като опит за "спестяване" на нещо от реализацията, а като желание да се направят нещата както трябва при съществуващи факти, с който трява да се съобразявам :)
шоп - майстор
@Virtex
по точка 1 точно така се прави. Само гледай да уплътниш хубаво камъка (филца) за да не слегне след време и целият под да се спука. Ползвай задължително вибро плоча.

по точка 2, ако първи и втори етаж ще са отопляеми и ще се ползват от едно семейство фибрана между плочите не е задължителен.
syncho - майстор
1. Не разбрах плоча ли ще има или само камъни под XPS-a? Само на камъни опасността да се разместят и да се напука замазката след това не е малка. Не знам и за хидроизолацията дали е добър вариант да остане така. Посъветвай се със сериозен строител с опит, за да нямаш ядове след това.

2. Не е задължително, но е добре, за да може топлината да е насочена за там, за където е предвидена, а не да се разсейва в плочата под нея.
Virtex - майстор
шоп и syncho - благодаря за отговорите.
syncho написа:
1. Не разбрах плоча ли ще има или само камъни под XPS-a? Само на камъни опасността да се разместят и да се напука замазката след това не е малка. Не знам и за хидроизолацията дали е добър вариант да остане така.
Това е въпросът - дали може без плоча между камъните и XPS-a. :) Ще се консултирам със специалист, но имам желание да проверя предварително как стои въпроса.

Тук хората казват, че правят както описах в т.1, но на други места може да е различно и затова исках да попитам.
skoti - напреднал
Препоръчайте конкретна фирма/марка за омрежен полиетилен тръби фи-16
syncho - майстор
skoti, ако питаш с цел правене на домашно изпълнение подово всяка италианска PEX тръба почти ще ти свърши работа, както и на Rehau. Има също мисля полски, белгийски и др.

Казвам го така, защото няма как да разбереш разликата при правене на едно подово. Всеки си има предпочитания да работи с определена тръба по ред причини - били те гъвкавост, пречупливост, топлоотдаване, цвят дори и др...

Така че просто харесай някоя РЕХ тръба, която ти е изгодна. До сега не съм виждал някоя, която да има някакви кой знае какви проблеми. Все пак избягвай такива, които са по 0.6-0.7лв/м, ако изобщо попаднеш на такива. Нормална цена за прилична РЕХ тръба е от лев нагоре за метър.
skoti - напреднал
syncho - Благодаря ти за включването !
Точно гледах на Rehau и цени в рамките на 1.4 до 1.9 лв на м.
Здравейте,
ще съм благодарен някой ако може да ми отговори на следния въпрос :
Апартамент (120кв.), ново строителство. Пода е изпълнен така : плоча, към 4см изолация, замазка 4 см. Обмислям вариант за подово и се чудя, за да не се вдига пода много и също така да се намалят кубиците новопоставена замазка, дали е възможно да се изрежат канали за тръбите в съществуващата до нивото на изолацията, да се положат тръбите, запълват се каналите плюс да кажем още 2-3 см отгоре ?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: