Най - вълнуващия въпрос зимно време.
2v6 - майстор
boqnkov написа:
Здравейте! Честита нова година! Благодаря за отговорите. Радиатори няма да има. Температурата и аз не смятам да надвишава 40 градуса. Има пуснати тръби за високостенни конвектори, но тях още няма да ги слагам. Отоплението ще е само подово. Този водомер ще го поръчвам, но не съм наясно към какво и как ще го свържа. Трябва да почвам да чета. Ето на какво попаднах в нета: http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp11/1.2/1.2-1.pdf :) Мерси за линка! Проблема е там, че където ще е ТП температурата ще пада под 0 докато и направя по - солидна къщичка. През разширителния съд няма циркулация и ме е страх да не замръзне. Пропилен гликола видях че е с гъстотата на мед и не ми се иска да допълнително да затруднявам потока на вътрешния кръг и затова ми се иска да е с вода. Дали има как да се измисли да има циркулация и през РС и да се елеминира проблема със замръзването?
Ако си поръчаш такъв сензор ще ти пратя линкове за дисплеи.
Разширителния съд не е необходимо да е при термопомпата, така че може да го сложиш на топло.
Ако спре тока какво ще спре водата да замръзне?

Докато си намериш проектант за разширителния съд може да ползваш приложената калкулация (въвеждаш числа само в белите полета!):
Прикачен файл:
water axp calc 1.png
water axp calc 1.png (24.47 KиБ) Видяна 2519 пъти

Прикачен файл

water expansion.zip
(12.7 KиБ) Свален 94 пъти
шоп - майстор
mindless написа:
Аз искам само да попитам собствениците на термопомпи вода/вода, какво правите с изпомпаната вода, след като ѝ отнемете топлината?

Ами чиста подзмна вода, какво да я правиш?
От къде дошла там и отишла.

дрнажи, попивни сондажи, реки, дерета и т.н.
boqnkov - специалист
@mindless: Аз сондажната вода ще я пускам в дере, което след 1км се влива в р. Марица.

@2v6: мерси за калкулатора. Може ли и линк за дисплей за сензора.

Разширителния съд ще го закача за последния извод на колектора. 10л. смятам, че ще са достатъчни. Най- високата точка в системата за сега са колекторите на подовото. РС има ли значение къде като ниво ще бъде? Пак казвам че замръзването при ТП се надявам да е временно и смятам да поема риска с тока. Района е такъв, че продължително спиране на ток няма.
шоп - майстор
boqnkov написа:
Пак казвам че замръзването при ТП се надявам да е временно и смятам да поема риска с тока. Района е такъв, че продължително спиране на ток няма.
Не знам каква ти е ТП и с какви топлообменници е.
Кожухотрубните биха издържали "временно" замръзване, но ако си с пластинчати изобщо не е добра идеята.

Замръзват много лесно и мешат вода и фреон...от там и компресора заминава за секунди.

Обикновенно ТП имат защита и при +2 градуса отработена вода спират.
Защитата по ниско налягане също ще ти изключи компресора и дори да имаш ток всико може да замръзне.

Поздрави!
boqnkov - специалист
Шоп, термопомпата ми е оттук: https://geosolarv63.com/ Надявам се да не се сметне като реклама. Не съм навътре в материята, но казват, че топлообменника няма проблем при евентуално замръзване.
шоп - майстор
ТП на Геосолар не са с пластинчати топлообмнници и наистина не са толкова капризни при темпратури под 2 градуса.

Въпреки рекламите, че кожухотръбните на мръзнат аз съм малко скептичен...физиката ни е учила друго.

Иначе за ТП на тази фирма се носи славата на добри машини.
2v6 - майстор
boqnkov написа:
@mindless: Аз сондажната вода ще я пускам в дере, което след 1км се влива в р. Марица.

@2v6: мерси за калкулатора. Може ли и линк за дисплей за сензора.

Разширителния съд ще го закача за последния извод на колектора. 10л. смятам, че ще са достатъчни. Най- високата точка в системата за сега са колекторите на подовото. РС има ли значение къде като ниво ще бъде? Пак казвам че замръзването при ТП се надявам да е временно и смятам да поема риска с тока. Района е такъв, че продължително спиране на ток няма.
Все пак какъв разширителен съд мислиш да ползваш - отворен или затворен (мембранен)?
Ако е затворен няма значение къде ще го сложиш.
mindless - специалист
шоп написа:
От къде дошла там и отишла.

дрнажи, попивни сондажи, реки, дерета и т.н.
За съжаление това не е точно така.

Първо има голяма разлика между това дали я връщаш в сондаж или в дере, но най-вече разликата идва от това от колко дълбоко я вземаш.
В зависимост от геологията на района и дълбочината на сондажа е възможно да се черпи вода събирала се в продължение на стотици години.

Лошото е, че при сигурно 99% от системите вода/вода, изпомпаната вода отива в дерета, а най-често в канала, което реално погледнато е прахосване на много ценен ресурс.
Все пак да я върнеш в сондаж струва доста пари, а много често един сондаж не е достатъчен да поеме изпомпаната вода.
boqnkov - специалист
Според калкулатора и тъй като РС ще е в къщата на първо време дори смятам да сложа 5л. затворен мембранен. Температурата няма да надвишава 40гр. и калкулатора показва 1.77 максимално нялягане в системата. Ето какво намирам като допълнение за сензора: https://www.ebay.com/itm/1-60L-min-Digi ... SwrohZ4hnp . По - нагоре vrangelov спомена трипътен вентил. При положение че ТП няма да подава повече от 40гр. към подовото нужен ли е трипътен вентил?
2v6 - майстор
boqnkov написа:
Според калкулатора и тъй като РС ще е в къщата на първо време дори смятам да сложа 5л. затворен мембранен. Температурата няма да надвишава 40гр. и калкулатора показва 1.77 максимално нялягане в системата. Ето какво намирам като допълнение за сензора: https://www.ebay.com/itm/1-60L-min-Digi ... SwrohZ4hnp . По - нагоре vrangelov спомена трипътен вентил. При положение че ТП няма да подава повече от 40гр. към подовото нужен ли е трипътен вентил?
В тази тема ще пусна един вариант за водомер:
viewtopic.php?f=41&t=58909

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: