Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
ох добре :) нека да не разводняваме темата, че се отклонихме малко ;)
filmatoplo - майстор
Тръбите ги оправихме :) ,на мен ми се искаше да обсъдим конструктивно инсталацията ама човека написа само цената и метраж тръба .
St_Ivanov - напреднал
шоп написа:
St_Ivanov написа:
Взимам разни коефиценти от интернет при което се получават все различни цифри.
Погледни и тук. Руснаците използват този разчет...досега не съм чел оплакваня:-)
St_Ivanov написа:
Трябва ми практичен съвет "помощ".
Моята практика показва 10 вата/м2 при делта Т 1 градуса между Тпод от Тстая.
Не е универсално разбира се, но мен не ме е подвело досега.

Пак казвам, отчетете разходите за вентилация за да не сте разочарован, презапасете поне с 10% подовото, веднъж се прави.
Благодаря, ще го имам предвид.
a.iliev - специалист
filmatoplo написа:
Тръбите ги оправихме :) ,на мен ми се искаше да обсъдим конструктивно инсталацията ама човека написа само цената и метраж тръба .
Ако говорите за моите оферти, приложено изпращам една от тях:
https://we.tl/s-8s31cfjDCK
И ми е непосилно като цена..

Прикачен файл

Screen Shot 2018-05-19 at 12.11.47.png
mindless - специалист
Само за онагледяване колко струва логото "Rehau" може да цъкнете ТУК и ТУК
LazarGanev - "Велик майстор"
a.iliev написа:
filmatoplo написа:
Тръбите ги оправихме :) ,на мен ми се искаше да обсъдим конструктивно инсталацията ама човека написа само цената и метраж тръба .
Ако говорите за моите оферти, приложено изпращам една от тях:
https://we.tl/s-8s31cfjDCK
И ми е непосилно като цена..
Ами раздута е много, отсвири я.
kuuuuuul - майстор
a.iliev написа:
filmatoplo написа:
Ако говорите за моите оферти, приложено изпращам една от тях:
https://we.tl/s-8s31cfjDCK
И ми е непосилно като цена..
Малииииййййй [-X и това без замазка и труд,тия са те взели за най големия балък. :axe:
Здравейте Уважаеми Майстори и начинаещи колеги. След като изчетох темата и опитах максимално да се запозная с водното подово отопление ще задам няколко въпроса и ще съм благодарен за отговори! Двуетажна къща в строеж, инсталацията на отоплението е планирана за изграждане август - септември 2018. Идеята ми е на етаж 1 да е подово отопление, етаж 2 радиатори. Източника на топлина, ако не искат голяма сума от Овергаз/на съседната улица/ ще е газов котел, ако ли не пелетен. Височината на първи етаж е 285см, във връзка с подовото мисля, че спокойно бих се разделил с 15 см. Сметнах, че приблизително площта, на която ще се инсталира подово е 72 м2 - целия първи етаж + две бани на 2 етаж. Целта ми е то да стане максимално ефективно и имам следните въпроси -
1. Плочата на първи етаж ми е директно върху обратен насип от трошен червеникав камък, като върху него има найлон и е излята плочата. Колко см изолация от фибран да сложа върху плочата? Аз мисля да е 7см, като смятам да го залепя и дюбелирам.
2. Относно плочите с бабуни за полагане на изолация или класическия метод със метална скара, под нея найлон, кое бихте препоръчали? Ясно е, че е въпрос на средства, но ако не избера плочите, монго ли ще се занижи ефекта.
3.Каква да е стъпката, през която се редят тръбите, аз обмислям да е 15см.
4.Относно тръбите след като четох доста, за да съм максимално защитен от бъдещо къртене съм се спрял на RAUTHERM S тръба РЕ-Ха, въпроса ми е при тази стъпка какъв да е размера на тръбите, аз обмислям 17 x 2,0?
5.Колко сантиметра да е замаската, и откъде да ги меря то тръбата или от изолацията - скарата. Аз обмислям от изолацията 7 - 8 см замаска.
6.Тъй като на първия етаж имам едно голямо помещение от 55 м2 - хол, трапезария и кухня в Г-образна форма. На колко кръга да направя подовото там. Доколкото съм запознат повече кръгове е по-добре и да не са на по-дълги от 50-60 метра. В тази връзка към имащите опит колко приблизително върви разхода на м2 /тръба
7.Покритията над замаската, в кухнята ще е гранитогрес -разбрах, че най- подходящ, въпроса ми е ще работи ли подовото добре и с паркет и ламиниран паркет и кое е по-доброто от двете.
8.Всички кръгове следва да се свържат към колектор, тук въпросът ми кое е по удачно системата да бъде направена от отделен колектор, помпа и смесителен възел или обща смесителна група от този тип https://www.daricclima.bg/art/smesiteln ... ri/145_227

Благодаря за отговорите!
шоп - майстор
пет май 18, 2018 9:56 amsyncho написа:


А относно "no name" продукти ето типичен пример, на който лично попаднах - попадна ми тръба pex-b "no name" съответно с по-ниска от марковите тръби цена. След като си направих лични тестове (налягане, пречупване, дебелина на стената, гъвкавост и други) с нея, установих, че по нищо почти не отстъпва от по-скъпите ѝ събратя.

Та това по въпроса с марките - не е добре човек да се кланя на имена.
@syncho
+1 към мнението ти.
Преди доста време и аз попаднах на една такава италианска тръба. Цената и бе 0,6лв/метър и над 1000 метра цената бе 0,4лв/м

Петслойна!

Купих за проба 100 метра. То 60 лева за опити и да си начешеш крастата са пари за семки.
Та и аз направих същите тестове. Надувах 12 бара, гънах, чупих, газих с крака с кола и камион, варих, пусках пара 250 градуса... Точните записки си ги пазя, но надминаха марковите и скъпи продукти.

Съответно закупих количество. Най-голямата разфасовка от продукта бе топчета с дължина 700 метра.

П.П. Направиха ми цена за количество доста под 40 ст/метъра...

...още имам от тази тръба. До този момент няма приятел при който да съм положил тази тръба и да е съобщил за проблем! :partyman:
Мога да снимам и опаковките от тръбите. За съжаление вече не се предлагат в Бг.

П.П.П. Забравих най-важното. Диаметъра!
Не е масовката 16 мм, а 17 мм :!:
Всеки може да сметне каква е ползата от положени ф 16, 1000 м водно подово спрямо ф17 водно подово :idea:
шоп - майстор
@Olegss
1- 7 см е супер.
2- Изолация с пъпки е много скъпа. Още повече 7 см. Аз бих заложил на 7 см фибран, мет. мража и тръби вързани със свински опашки + замазка, но както казва @syncho, ако системата ще се прави от фирма и ако подложката е с пъпки може да се спести от време/труд/пари. За направи си сам обаче първият вариант е 500% по-евтин
3- 15 см е ок, но помислете и за 12-10 см. Всеки градус намален от температурата на топлоносителя е +. Особено ако след време се отоплявате с термопомпа.
4- правилото на Мечо Пух. 17 е по-добре от 16. Ф 20 е по-добре от ф17.... Повече обем, инертност и по-малки хидравлични загуби. Респективно по-скъпо. Важен е баланса.
5- 7-8 см от фибрана е ОК
6- Кръгове по 50-60м дължина ОК. Разхода...зависи дали стъпката е 10-12 или 15 см. математика!
7- Гранитогрес:супер. Ламинат:отлично, масив:добре. Сметнете си и площа на мебелите. Няма голяма полза от гранитогрес и отгоре 6м2 гаредероб :idea:
8- въпрос на изчсление. И двата варианта са работещи. Кой е по-ефективен, зависи от конкретиката.
Успехи!

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: