Най - вълнуващия въпрос зимно време.
munio - напреднал
Да, уточнявам веднага- термопомпата е Mitsubishi Ecodan 9kw, водят я моноблок, защото няма допълнително тяло към нея, само контролер. Общата квадратура без стените е 95м2, разделени са 5 кръга с различна дължина, като най-дългия е около 80м. Стъпката през която съм редил е 12см. Тръбите са на Oventrop (не знам модел, но са прозрачни... трябва да имам останали етикети) като в едната част на къщата са в/у фибран с фолио, а другата в/у фибран и пъпки, понеже имаше разлика в нивата. Става въпрос за 1-ви етаж, на втория се живее. Изолирал съм на всякъде с 10см вата и картон, като съм избегнал термомоста с външните стени. Други отоплителни тела и бойлер няма, исках само на подовото да се отоплявам. Не мисля че има нужда от термостати, целта е еднаква тепмпература във всички помещения, а и мисля че заради инертността упралрнието ще е трудно и излишно. Благодаря
djendov - специалист
вт ное 06, 2018 8:16 ammunio написа:
Да, уточнявам
Много ми е интересно, какво ще се получи.
Аз съм с термопомпа dimpex 11,5 kw. Къщата е 2 етажа по 100квадрата с плосък покрив.
Първия етаж имам 8 кръга по 100метра. Изолацията е 10см фибран на пода под подовото, 20см на външните стени епс, 20см фибран на цокъла и 1 метър под кота 0, 12см на покрива фибран. Всичко е външна изолация. Имам 50квадрата прозорци 3-ен стъклопакет всесезонно-бяло-ка. Управлението на термопомпата е по връщаща вода и външна температура. Нямам термостати и нямам друго отопление. Втория етаж няма подово. Разчитам изцяло на подовото от първия етаж. Първа зима ще тествам, къщата е във Варна.
radius - майстор
вт ное 06, 2018 8:16 ammunio написа:
Да, уточнявам веднага- термопомпата е Mitsubishi Ecodan 9kw, водят я моноблок, защото няма
Поздрави за добрия избор, аз съм със същата и съм много доволен. Прегледай ми темите, не е като да не съм писал. Ще ти трябват колектори с дебитомери ( Oventrop ;) ), правиш си баланс на системата с дебитомерите, слагаш клавиатурата в хола и и ползваш термистора да управляваш по стайна темп. Машината е много умна и има комфорт. Ако хола ти не е показателен и не може да е водещ, то можеи по външна темп. - има богати настройки.
radius - майстор
вт ное 06, 2018 8:48 amdjendov написа:
Нямам термостати и нямам друго отопление. Втория етаж няма подово. Разчитам изцяло на подовото от първия етаж. Първа зима ще тествам, къщата е във Варна.
Хмм, това съм го пропуснал. Мисля си, че втория етаж няма да е особено топъл - много ще дърпа през тавана. Да, имаш много по стените, но на покрива не. Дано да не съм прав, но съм почти сигурен, че в мрачен и студен зимен ден, няма да е над 16С на втория етаж.
munio - напреднал
вт ное 06, 2018 9:09 amradius написа:
вт ное 06, 2018 8:16 ammunio написа:
Да, уточнявам веднага- термопомпата е Mitsubishi Ecodan 9kw, водят я моноблок, защото няма
Поздрави за добрия избор, аз съм със същата и съм много доволен. Прегледай ми темите, не е като да не съм писал. Ще ти трябват колектори с дебитомери ( Oventrop ;) ), правиш си баланс на системата с дебитомерите, слагаш клавиатурата в хола и и ползваш термистора да управляваш по стайна темп. Машината е много умна и има комфорт. Ако хола ти не е показателен и не може да е водещ, то можеи по външна темп. - има богати настройки.
Благодаря колега, надявам се да върши работа, да за колекторите разбрах, като цяло не ми ясно последователността на отделните компоненти. Мисля че трипътния винтил е излишен при мойта инсталация, но виждам от схеми на колеги че има някакви байпаси и т.н. Тези неща не са ми ясни
djendov - специалист
Покрива ме ограничи малко нивото на вратата. Обмислям да сложа 15-20 вата с гипсокартон на втория етаж тавана и да стане общо към 30см. За сега ще тествам тази зима, защото вече веднъж измазах таваните, ако си прав и е 16 градуса, е студено за спане, ще слагам гипсокартон или допълнително отопление
radius - майстор
Трипътен не ти трябва, щом няма да ползваш режим БГВ. Датчик поток сложи. Схеми има в упътването на контролера. При мен филтъра е на връщащата, преди ТО, помпата е на подаващата. Филтъра и помпата трябва да са с кранове за "отцепване от системата". Моята е пълна с 40% пропиленгликол. За помпа ти препоръчвам Грундфос Алфа 15-60.
munio - напреднал
вт ное 06, 2018 11:29 amradius написа:
Трипътен не ти трябва, щом няма да ползваш режим БГВ. Датчик поток сложи. Схеми има в упътването на контролера. При мен филтъра е на връщащата, преди ТО, помпата е на подаващата. Филтъра и помпата трябва да са с кранове за "отцепване от системата". Моята е пълна с 40% пропиленгликол. За помпа ти препоръчвам Грундфос Алфа 15-60.
Повечето неща съм ги купил, не знам каква е помпата, мисля че е някаква обикновенна. Може ли някакъв чертеж/схема и легенда към нея, защото наистина съм бос с тези компоненти
шоп - майстор
вт ное 06, 2018 8:48 amdjendov написа:
Изолацията е 10см фибран на пода под подовото, 20см на външните стени епс, 20см фибран на цокъла и 1 метър под кота 0, 12см на покрива фибран.............................


...................Втория етаж няма подово. Разчитам изцяло на подовото от първия етаж.
На мен ми стана интересно защо на цокъла сложихте 20 см фибран, а на тавана само 12?

Топлината бяга нагоре и според мен там е трябвало да вложите изолация.
Пак според мен е абсурдно да не сложите подово на втория етаж. Сега там ще е студено и ще имате незадоволителен КОП на ТП, защото ще и добавите 2-3 или дори 5 градуса на изхода на ТП за да компенсира студа на втория етаж. Първият пък ще е претоплен.
Да сте с ТП и да мислите за допълнително отопление на втория етаж пак не е логично.
Сам ще стигнете накрая до извода, че ако монтирате подово и на втория етаж, ще намалите градусите на подаваната от ТП вода и в крайна сметка ще сте на икономия.
Успехи и дано не съм прав! Ще чакам отзиви след края на зимата.
djendov - специалист
вт ное 06, 2018 11:53 amшоп написа:
..
Шопе, нещата са много по-сложни, от това на къде бяга топлото :) Споменах в предния си пост вече, че ТИ на покрива ми е ограничена от вратата. Имам възможност да сложа 20см вътрешна и да станат 32 общо. Така ще се балансират топлозагубите. Освен това, в момента мога директно да си налепя плочките на стълбищата и втория етаж, без да правя замазки. Бетона е лят изключително равно. Ако направя подово там, трябва да викам майстори да правят 100квадрата замазки, трябва да се правят замазки на 4 рамена на стълбището, което е по-голямо от това в блоковете, трябват още 1000метра тръба, арматура и нам си още какво. Много по-лесно ми е да пусна термопомпата тази зима и да видя какво ще стане с втория етаж от колкото да мина през всичко това при положение, че не знам колко е необходимо. Никакъв коп на ТП няма да падне, защото не смятам да държа 30 градуса на първия етаж, че да спя на 22 на втория. Ние спим на 19-18 даже. Освен това, едно допълнително отопление си е резервен вариант. Утре ако изгори ТП, ще ходя до практикер да купувам 10 духалки ли? Много по-добре е да имам бекъп, примерно 2 климатика за втория етаж в крайните стаи, които ще мога да ползвам и лятото. И още доста размишления и идеи през които минах последните три години, включае стенни конвектори към термопомпата, към втора термопомпа, към дизелагрегат за термопомпата и такива ми ти работи :)
Тест тази зима, при необходимост още 20см вата на тавана, надявам се с пароизолация да не се образува мухъл никъде, а дали ще е подово или духалка на втория етаж ще реша на пролет. За ТИ се водех от 3*х пода, 6*х стените, 9*х тавана, ама на тавана не мога да го направя само с външна, а ще е комбинирана 12см хпс отвън(и после ако има нужда 20см вата на тавана)
П.с. забравих да спомена, че предпочитам 10тте тона допълнителен товар да са за басейн на покрива, а не за замазка на втори етаж :-D

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: