Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Boyan - специалист
пон юни 10, 2019 12:53 pmшоп написа:
Познавам хора с кръгове от 100м и тръба ф16.
Доста са писали и във форума. Половината от тях не са доволни от резултата с помпи с напор 8м и слагат такива с напор 10 и 12м
Съвсем отговорно искам да заявя, че и аз познавам такива хора.
Всеки, който по някаква причина реши да си го причини, нека да знае, че го прави изцяло на собствен риск!
Boyan - специалист
ср юни 12, 2019 12:04 pmsteich написа:
Благодаря ви за коментарите, но в същото време съм малко разочарован. Нямам нужните познания за да си направя аз проекта ... видно, но пък и никой не ми даде цена за проект и/или да се ангажира с изготвянето на такъв ... говорите за отговорност ... явно никой не иска да поеме такава с изготвянето на проект ... така си го обяснявам. Ако все пак някой се престраши нека ми пише на ЛС, става въпрос за 3 етажна сграда с РЗП от 200 кв.м. В край на сметка ще потърся помощ и от няколко фирми може би, но е ясно че някой път и те подхождат несериозно ( непрофесионално ) и не се знае на какво ще попадна.
Не е задължително, но мисля, че е добре, проектанта да е местен (това е мое мнение) .
Дайте населено място и някой може да ви насочи към читав проектант.
Ако някъде сте писали вече от къде сте, моля да ме извините.
steich - помощник
Аз съм от София, но сградата ще започне да се строи на Пампорово до месец ... съответно проекта искам да го направя подарък ( не е за мен ).
bobivg - специалист
Купи им телевизор за да не си развалите приятелството.
steich - помощник
Какво значение има къде е обекта ... дали е Каспичан, Сингурларе или някъде другаде. Когато е изчислен и изпълнен както трябва, не би трябвало да има проблеми или пък ако има такива по-скоро да бъдат сведени до минимум. Не съм сигурен дали там на местно ниво някой няма да го направи " с каквото има " или " както доди " ... то така предполагам и аз мога ... :) . Ще потърся местни фирми и оферти/проекти от тях.
шоп - майстор
чет юни 13, 2019 8:51 amsteich написа:
Какво значение има къде е обекта ... дали е Каспичан, Сингурларе или някъде другаде. Когато е изчислен и изпълнен както трябва,
Всъщност сте много прав!

Обаче е хубаво проектанта и изпълнителя да е едно и също ФЛ или ЮЛ за да можете да го изгоните веднага когато ако е взел пари за проект, че в дадена стая трябва да се положи 60 метра тръба, а на практика е положил по-малко от 57 или повече от 63м.
Това е 5% грешка, която според мен даже е твърде голям толеранс.

Ако проектанта и изпълнителя не са едно ФЛ или ЮЛ става едно прехвъерляне на грешката и топката остава у Вас.
Успехи!
omegaart - напреднал
Еми освен да се похваля като общо взето неук , но с доста четене се сътвориха ей тези неща.

Къща 2 етажа 130кв ( около София )
1 етаж : навсякъде подово + воден конвектор за топло/студено. 8 кръга по около 60-65кв PEX 16мм на кръг
2-ри етаж : подово в банята а в стаите водни конвектори топло/студено. 7 кръга ( без подовото то се захранва от 1-ви етаж ) т.е. само конвекторите и целия 2-ра етаж си е на отделен кръг и буфер.

Системата е направена за микс режим зимно/лятно с 2 термо помпи като бойлера е с 2 серпентини за да може летния сезон едната помпа да подгрява водата докато другата изстудява къщата.


ТЕЦ : https://photos.app.goo.gl/cpZdd6cnbChZq9Yz6
кръгове стъпка 15см https://photos.app.goo.gl/mLWXvnhZUPhDyj2a9
2-ри етаж колектор за водните конвектори + мини колектор с обезвъздушвач за подовото в банята https://photos.app.goo.gl/PaR947eqRYS446Z28 ( п.с. колектора е сменен с по-голям т.е. добавени са още няколко кръга посредством нипел ).

Тип колектори https://photos.app.goo.gl/BabgUY7rxE4F8bKU7
3 помпи https://photos.app.goo.gl/Qi7Y3ubQdpXBkH3T7

п.с. в прикачената картинка е добавен още 1 кръг в зеления коридор.

Прикачен файл

drawing podovo etaj1.PNG
mindless - специалист
пон юни 10, 2019 4:27 pmsyncho написа:
Ти май спомена, че не се занимаваш професионално с тези неща, а в същото време налагаш уж професионално мнение. Не го разбирам това. Сигурно поне си ги изучавал тези неща, за да си толкова убеден в твърденията си?

Ние пускаме системи със по над 100м кръгове постоянно и до момента за последните 15 години нямаме нито едно оплакване. Странно наистина защо ли си губим времето с тия пусти сметки, че пък и ще ги използваме тия дебитомери - те са създадени от сорос и рептилите, за да ни правят живота по-труден и сложен, че и парите да ни взимат за това.
Всичко това добре звучи и е хубаво една система да се проектира и изпълни правилно, но влиза човек в сайта Ви и на първа страница вижда една снимка на подово в зимната градината на някакъв ресторант предполгам.

И какво се вижда там: тръби преминаващи през разширителните фуги без защитна тръба отгоре и кръговете очевидно са проектирани през тези разширителни фуги т.е. има десетки тръби в това състояние.

Всеки, който е разлистил поне една брошура за инсталация на производител на тръби за подово е видял, че това не е препоръчително да се прави, а когато се наложи през разширителната фуга трябва да минават само входната и изходната тръба защитени от външна тръба.

Аз лично вярвам, че нямате оплакване за 15 години, но поради цената на изпълнението и евентуалния ремонт на подово отопление този срок е сравнително кратък. Лично аз бих сменил тази снимка.

P.S. Реферирам стр.13 на ТОЗИ документ.
syncho - майстор
Първо желая да благодаря за отделеното внимание и време да разгледате толкова задълбочено сайта ни, а след това да поясня, че на този обект нямаше технологична възможност за изпълнение по начина, който описвате. Бих бил най-доволния човек на света, ако поне половината монтажници се придържат към технологията на някоя от големите фирми - Oventrop, Rehau, Valsir и други. За съжаление не винаги това е възможно. Сигурен съм, че дори представителите/монтажниците на тези марки, колкото и да им се иска, не успяват да спазват описаните процедури. Чисто технологично на обекта нещата се различават от чертожната дъска и понякога се налага да се взимат компромисни решения с приемлив минимален риск.

Нямаме за цел да крием нашите несъвършенства, били те и дребни, за това няма и да сменим снимката. Дори когато дефектира, ще си признаем и ще го напишем :) Само дано да доживея до тогава.
Slavi_Mitev - помощник
Здравейте на всички, нов съм във форума. Предстой ми изграждане на водно подово в моята къща. Да сега не съм се занимавал с подови инсталации, по принцип работата ми е свързана със изграждане на газови инсталации и отоплителни инсталации с радиатори, така че относно самото изграждане съм наясно, но не съм наясно за изчисляване на мощността. При радиаторите е лесно да си пресметнеш необходимият радиатор, като знаеш топлозагубите и отдавана температура от дадено тяло от данни на производителя за мощността му при делта t60(масовия случай) и си я коригираш спрямо подаваната конкретна температура на топлоносителя. Прочетох цялата тема, но не намерих или поне не съм видял, как се изчислява мощността на водно подово отопление. Единствено което намерих е изчисляване на мощност по формулата: дебит*делта t*1,16 - която дава отделена мощност спрямо дебит и делта t на подаваща и връщаща вода. Другата формула беше - 8.92*(делта t)^1.1, която дава отделена мощност от квадратен метър спрямо делта t на пода и помещението. Въпроса ми е стъпката на разполагане на тръбата не влияе ли на отдаваната мощност? Ще съм благодарен за отговорите.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: