Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Водното подово работи най-добре с настилка от керамика или гранитогрес. Това са покрития с голяма топлопроводимост.

И с ламинат може разбира се, но температурата на водата трябва да е с 2-3 градуса повече. Копа на ТП малко пада. Ако това не те притеснява...
Иначе има керамика с дървесна шарка и с размери на ламинат.
Ако температурата на водата е 28-29 градуса и с ламинирания паркет достигна до 24 градуса температура на помещението напълно ме устройва.
Знам ги тези плочи, доста ги оглеждахме с жената, но излиза по-скъпо.
Проблема с дългото ми проучване на нещата е че знам какво искам и до някъде как да го постигна, а фирмите с които съм разговярал си имат собствено мнение различно от моето и се опитват да ми го наложат, което много ме дразни.
Не знам дали напълно съм прав.
2 ТП звучат добре като независими системи, но не ускъпяват ли излишно? Една ТП 11-12кВт не е ли по-изгодно и като първоначална инвестиция и в последствие със сметките за ток от 2 ТП по 4-5кВт?
шоп - майстор
ср юли 31, 2019 3:50 pmDuMbh3aD написа:
Ако температурата на водата е 28-29 градуса и с ламинирания паркет достигна до 24 градуса температура на помещението напълно ме устройва.
Доста оптимистично. Аз бих заложил 38-40 гр на водата.

Имаш топлообмен. Всеки топлообмен влошава ситуацията
вода-тръба
тръба-замазка
замазка-подложла
подложка-паркет
паркет-въздух

Понеже някои топлообмени не можем да ги избегнем се стремим да премахнем паразитите. В случая подложката и по-лошата топлопроводимост на паркета са според мен проблемни...донякъде разбира се.
ср юли 31, 2019 3:59 pmшоп написа:
ср юли 31, 2019 3:50 pmDuMbh3aD написа:
Ако температурата на водата е 28-29 градуса и с ламинирания паркет достигна до 24 градуса температура на помещението напълно ме устройва.
Доста оптимистично. Аз бих заложил 38-40 гр на водата.

Имаш топлообмен. Всеки топлообмен влошава ситуацията
вода-тръба
тръба-замазка
замазка-подложла
подложка-паркет
паркет-въздух

Понеже някои топлообмени не можем да ги избегнем се стремим да премахнем паразитите. В случая подложката и по-лошата топлопроводимост на паркета са според мен проблемни...донякъде разбира се.
Грешно се изразих :)
28-29 градуса да е на повърхноста на замазката под ламинирания паркет. Да, температурата на водата ще е по-топла - 35-38-40
filmatoplo - майстор
Ако успее над ламината пода да е 27-28 гр добре .
bobivg - специалист
ср юли 31, 2019 3:50 pmDuMbh3aD написа:
, а фирмите с които съм разговярал си имат собствено мнение различно от моето и се опитват да ми го наложат, което много ме дразни.
Ако са те разубеждавали за радиаторите са били много прави.
filmatoplo - майстор
И за ламината се дразниш . :)
Lutchezar - майстор
И аз си мисля че тръби в пода под 8мм ламинат ще топлият повече долния етаж, но може и да греша.

За да не се дразните от форумни съвети и препоръки на фирми, вижте системата на някой познат който се отоплява по подобен начин. Или помолете някой от форума, който е наблизо, да ви покаже неговата инсталация, със сигурност ще има желаещи.
И тогава преценете кое ще е най-добро за вас.
a_stoev - майстор
Относно цената на термопомпите, има поне 3 марки с цена на 1/2 от дайкина.
Не се дразня от форумни съвети и препоръки, а от натиск на фирми да ми продадат техните продукти и системи.
Относно ламината, напълно съм съгласен че гранитогреса ще е по-добрия вариан, но е и по-скъп и по-труден за полагане. Ако мога да постигна желания ефект и с ламинат ... защо не. Относно радиаторите и двете фирми ми ги предлагат, като конвекторите ги слагат само за охлаждане.
Мисля че доста се оклонихме от първоначалния ми пост.
1. избор на ТП. Една или две? Със сигурност има и по-изгоден вариант от Дайкин. Две ТП, два консуматора на ел. енергия, двойна сметка за ток ?
2. ТП > буферен съд > трипътен вентил > колектори за радиатори/конвектори > колектори за подово > радиатори/конвектори/подово > циркулационна помпа? Тръбите до колекторите 1/2" 3/4" или 1"?
3. Свързване на радиатори/конвектори ?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: