Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Само ще вметна, че на повечето от обсъжданите въпроси няма еднозначен верен отговор, тъй че дискусията може да продължи до безкрай. Според мен четенето и дискусията по форуми е по-добре да послужат за ориентир за правилен избор на фирма-изпълнител, отколкото за налагане на собствено мнение :cool:
Lutchezar - майстор
Във форума има няколко стотин страници по темата.
Аз лично за себе си, от това което изчетох стигнах до извода че най добро е подовото отопление, никой не слага дърво или ламинат върху него, радиаторите са компромис, защото поради ниската температура спрямо тази на топлофикация не успяват да осигурят достатъчно топлообмен. Лично за мен при гредоред и дървен паркет бих се спрял на конвектори.
Цялата ви концепция трябва да се гради на това как ще ви бъде най-лесно да затопляте помещенията, оттам избирате средствата, кръговете, броя на помпите и т.н.
Темата си е като за дисертация.
Лошото е че един път направена и недобре работеща система ще иска доста инвестиции за корекция.
От прочетеното дотук и мненията оставам с впечатлението че държите да направите системата по вашия идеен проект, докато май всички останали се захващаме за това кое не бихме направили ние.
И наистина за всичко има много варианти и всяка промяна променя цялата система, което си е задача за професионалисти, тук сме "направи сам" и си помагаме кой колкото може, не сме във форум на специалисти по отоплителни системи...
radius - майстор
Адаш, малко си чел, как така никой не слага ламинат върху подово?
Аз как се топля с 30С вода с ламинат и при външни температури около 0?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ама и аз съм тъй :wink:
Добре .. друг въпрос.
Ако сложа само едната ТП за подовото + БТВ с каква мощност трябва да бъде при така калкулираните топлинни загуби от 4кВт
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами най-малката - 5-6кВт, тя никога не работи за двете, освен ако не е някой правеняк.
syncho - майстор
DuMbh3aD, на всичките ти въпроси има не малко правилни отговори. Ти не си се спрял конкретно на тип инсталация, а искаш конкретен отговор с марки, модели и начини на свързване. Изчисти си концепцията като начало - радиатори ли, конвектори ли, подово, някаква извратена смесица ли ще е.

Мисли за конденз при охлаждането, мисли за това, че при подовите настилка има разлика за подовото, но не е проблем да бъде изпълнено с ламинат. Имай предвид, че 25С са висока температура, но ако така си решил, така да бъде. Относно това дали да са две или една термопомпа и двата варианта си имат и предимства и недостатъци - две малки са много по-гъвкави за работа, но материалите се увеличават, а и необходимото място, като цена също е различно. Буфери? БГВ обикновенно, ако се ползва с термопомпа или е необходим по-голям водосъдържател или доподгряване по някакъв начин.

Това, което виждам е, че ти си чел, малко или много няма как да преценим. Имаш желанието, направил си някакви сметки, но все още нещата са ти само идейни. Въпреки това не искаш да се довериш на някой с опит, а искаш да станат по твоя начин нещата. Не е невъзможно, но поне конкретизирай нещата. И още нещо, което надявам се няма да приемеш като критика - аз, когато ми се наложи, си водя детето на доктор, а не го лекувам с bgmama.
belov_90 - помощник
Здравейте, Колеги,

В строеж сме на къща с мансарден етаж и планирана жилищна площ от 120-140 кв.м.
Решили сме да се отопляваме с подово без радиатори и се питах дали ще ни бъде достатъчно за цялостно отопление.
Планираме :
- зидария с на външни стени с тухли Phorotherm 25 n+f lite
- външна изолация : 8 см EPS
- PVC дограма с 2-3-ен стъклопакет.
Подово:
- излоция от 3 см XPS и гранитогрес на целия първи етаж, за момента втория етаж няма да бъде обитаван.
- Тръби с алуминиева вложка , 16 mm , разтояние между тях от 10 см и отстояние от стените 15 см
- Разход на тръба около 10 метра на 1м2
- Готова колекторна група за 5-6 кръга за първи етаж.
Отделен високотемпературен кръг за бойлер и лира в банята.
Размери на стаите :
Първи етаж
- хол : 22 м2
- Кухня : 6м2
- Баня : 5 м2
- Спалня : 11 м2
- Коридор : 8 м2
Втори етаж : 65 м2
4 спални с еднакви размери + баня 6 м2
Стълби: 4м2

По мои изчисление за цялото отпление + бойлер 3 kW ще ни е необходимо котле и горлека на пелети около 22 кW.

Ще съм ви благодарен за съвети относно изграждането на подовото, което искаме сами да направим, както и за мощноста, която ще ни е необходима.

Благодаря ви предварително!
nikolov333 - майстор
Според мен минимума за подова изолация на първи етаж е 5см XPS, да не кажа 10..
шоп - майстор
чет авг 08, 2019 2:46 amnikolov333 написа:
Според мен минимума за подова изолация на първи етаж е 5см XPS, да не кажа 10..

+1
Особено ако отдолу са мазета, гаражи или земя. Аз сложих 14см :idea:

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: