Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
8 см ЕПС е малко, поне 10. Тръба с вложка май много не се ползва за подово напоследък. Изолацията не се подобрява линейно с дебелината, така че 6см, максимум 8 см на пода е добре.

Не бих приравнил мазетата и земята с гаражите. Последните са много по-студени.
preslav - майстор
ср авг 07, 2019 5:38 pmbelov_90 написа:
Здравейте, Колеги,

В строеж сме на къща с мансарден етаж и планирана жилищна площ от 120-140 кв.м.
Решили сме да се отопляваме с подово без радиатори и се питах дали ще ни бъде достатъчно за цялостно отопление.
Планираме :
- зидария с на външни стени с тухли Phorotherm 25 n+f lite
- външна изолация : 8 см EPS
- PVC дограма с 2-3-ен стъклопакет.
Подово:
- излоция от 3 см XPS и гранитогрес на целия първи етаж, за момента втория етаж няма да бъде обитаван.
- Тръби с алуминиева вложка , 16 mm , разтояние между тях от 10 см и отстояние от стените 15 см
- Разход на тръба около 10 метра на 1м2
- Готова колекторна група за 5-6 кръга за първи етаж.
Отделен високотемпературен кръг за бойлер и лира в банята.
Размери на стаите :
Първи етаж
- хол : 22 м2
- Кухня : 6м2
- Баня : 5 м2
- Спалня : 11 м2
- Коридор : 8 м2
Втори етаж : 65 м2
4 спални с еднакви размери + баня 6 м2
Стълби: 4м2

По мои изчисление за цялото отпление + бойлер 3 kW ще ни е необходимо котле и горлека на пелети около 22 кW.

Ще съм ви благодарен за съвети относно изграждането на подовото, което искаме сами да направим, както и за мощноста, която ще ни е необходима.

Благодаря ви предварително!
и още много други видео материали - едно обаче не ми се вписва в понятията, за какъв чеп на пелети???
Последна промяна от preslav на чет авг 08, 2019 10:05 am, променено общо 1 път.
belov_90 - помощник
Добро утро,

Благодаря за отговорите.
Ще помисляв за външна изолация от EPS 10cm.
На пода под под плочата има графитен XPS 2 см и поради тази причина иска да сложа преди замаската още 2-3 см.
Тръби на Rehau или Oventrop ли са ок за подово ,ако тези с алуминиежата не са за подово?
Относно горивото , пелетите за момента са най-подходящи , защото газ скоро няма да има покрай къщата, а за термопомпа вода- вода не знам дали ще имаме бюджет.

Какво бихте препоръчали?
belov_90 - помощник
Относно изчислението на мощноста на котлето , правилна ли е според вас?
radius - майстор
Е като не знаеш още каква изолация ще имаш, за какви изчисления говорим?
preslav - майстор
чет авг 08, 2019 9:30 ambelov_90 написа:
Какво бихте препоръчали?
Аз бих ти препоръчал да не се занимаваш с пелети - в същност изобщо не съм се интересувал от първоначалната инвестиция, но не вярвам една помпа въздух/вода да е 2 пъти по-скъпа.
Съображенията ми са елементарни 2-3-5 тона (ТОНА) пелети да ми минават през ръцете всяка година не е моята игра.
preslav - майстор
чет авг 08, 2019 2:46 amnikolov333 написа:
Според мен минимума за подова изолация на първи етаж е 5см XPS, да не кажа 10..
Да не кажа, че няма никакво значение ако няма течение.Земята е супер, хипер, квадро изолатор (стига да не е мокра), земята е супер акумулатор и в този ред на мисли, защо да се лишаваме от нея, но времето ще покаже, на някои ските ще намаже, на други - главите ще размаже.
speka_rs - майстор
Според мен котела е голям, 15-16 кв ще са супер 20 ще трябват ограничения, който са въпрос на настройка. Ако има възможност и едно буферче да се дене някъде, ще стане хептен супер.
Hursa - майстор
чет авг 08, 2019 10:37 ampreslav написа:
Земята е супер, хипер, квадро изолатор (стига да не е мокра), земята е супер акумулатор и в този ред на мисли, защо да се лишаваме от нея
Вярно? И "квадро изолатор", и "супер акумулатор" :)? И може би ще можеш някак да се обосновеш?
belov_90 - помощник
За момента сме на вариант , котле + горелка на пелети.
Въпроса е дали подовото може да отоплява без проблем къщата при липса на радиатори?
В темата по-назад видях, че Lazar Genev или filmatoplo се отоплява само с подово.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: