Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
пон окт 21, 2019 11:02 amkoko__2002 написа:
Здравейте,

Имам въпрос относно водно подово с термо помпа.
Системата отворена или затворена се води?
Обема на флуида в цялото подово е около 95л по сметки.
Колко голям разширителен съд трябва да сложа и ако е затворена на какво налягане трябва да е?
Според мен затоврена система със разширителен съд 12 л поне, налягане на студено около 1.7-2 бар и предпазителен клапан на 3 бар, ако много играе налягането може и по голям разширителен съд.
syncho - майстор
пон окт 21, 2019 12:03 pmspeka_rs написа:
пон окт 21, 2019 11:02 amkoko__2002 написа:
Здравейте,

Имам въпрос относно водно подово с термо помпа.
Системата отворена или затворена се води?
Обема на флуида в цялото подово е около 95л по сметки.
Колко голям разширителен съд трябва да сложа и ако е затворена на какво налягане трябва да е?
Според мен затоврена система със разширителен съд 12 л поне, налягане на студено около 1.7-2 бар и предпазителен клапан на 3 бар, ако много играе налягането може и по голям разширителен съд.
Някаква обосновка нещо? Аз го смятам 10л разширителния съд и то с около 30% запас. На какво основание казваш минимум 12л? Защо е необходимо налягане от 1.7-2bar? Няма абсолютно никакъв смисъл. Най-добре да се настрои на 1-1.2bar и да се сложи предпазен клапан на 2,5bar, а разширителя да е напомпен на 1,5bar.
pit55 - помощник
Здравейте, имам въпрос относно помпа Grundfoss UPS2 32-80 180, бях я предвидил за по-мащабен проект, който не се реализира. Дойде време да я ползвам в моето жилище за подово отопление и топла вода за битови цели. Проблема е че не ми се ще да я хабя там където и по-малка помпа ще се справи адекватно. Отделно не зная дали има лесно достъпни холендри на 2 инча.

Проекта е следния : седем кръга по 80м тръба PERT 16mm, колекторът е стандартен с дебитомери и спирателни кранове, на всеки кръг. От газовия котел до колектора ще има 6 метра медна тръба 28мм. Котела е едноконтурен с външен трипътен клапан 28мм, и ще топли и 200л бойлер , който е на 2-ри етаж, с тръбен път до серпентината 3м, изпълнен с медна тръба 22мм.

Каква помпа като напор и дебит би се справила с горните условия? Има ли смисъл да ползвам помпа UPS2 32-80 (в далечно бъдеще може да сложа още 7 аналогични кръга за етажа от горе, но това ще е много далеч във времето -той все още не е, а може и да не стане моя собственост)?
LazarGanev - "Велик майстор"
Мога да ти предложа 2бр. нови помпи 25-60 срещу тази и ще си имаш и за другия етаж, макар че и ената би се справила
ikoleff - напреднал
Благодаря предваритено за съветите и насоките!
За контекст, става въпрос за смесена система водно подово и радиатори, газов котел Bosch Condens 2500W WBC 24-1 DE 23(монтиран в мазето под първи етаж), в системата се ползва единствено помпата на котела Wilo. Първи етаж само подово три кръга тръби с обща дължина не повече от 300м тръба Ф16 (най-дългия кръг е около 110м), като имам опънати тръби за още 3 радиатора, като допълнение/подпомагане на подовото, непоставени за сега. Втори етаж радиатори 18 глидера на 1600 и 15 глидера на 500.
Тъй като вече е направено и грешките отчетени, ми се ще да оптимизирам. Искам да разделя температурно подовото със смесителна група, но неизвестните ми са:
  • Мога ли да я поставя в настоящата конфигурация в колектора?
  • Към помпа с какви параметри да се насоча впредвид по-горните данни?
  • Налага ли се в моя случай инсталиране и на хидравличен изравнител, впредвид че ще работят две помпи в системата?
  • Смятам да ползвам един термостат включващ/ изключващ направо помпата, а не задвижките. Има ли недостатъци една такава идея, впредвид това,че помещенията са главно едно плюс антре/коридор (което ще се балансира по дебит).
1115 - специалист
Преди съм питал за това ама и сега да си задам пак въпросът.
Има ли смисъл отделните кръгове на подовото да са с различни диаметри на тръбата.
Тоест - в предверието и баните мога да навия ограничено количество тръба, но ако сложа по-голям диаметър няма ли да имам по-висока мощност на серпентината?
1115 - специалист
Дайте на лс читав проектант за подово, че да не объркам нещо.

П.П.
И да попитам -някой може ли да ме ориентира има ли в продажба резервни части за колектори oventrop?
Загубил съм през годините 2 кранчета или както се казват там от един колектор и не ми се ще да го изхвърля заради това.
Прилагам снимки.
Не ми се вярва да го няма като резервна част, ама знае ли се.

Прикачен файл

IMG_20191114_165201.jpg

Прикачен файл

IMG_20191114_165153_1.jpg
шоп - майстор
чет ное 14, 2019 7:17 am1115 написа:

Има ли смисъл отделните кръгове на подовото да са с различни диаметри на тръбата.
Според мен-никакъв смисъл :idea:
Ако имаш наличен колектор и той разбира се си е с комплект с евроконусите е малоумно да купуваш нови евро конуси за Ф 16,17 или 20мм
Нямаш гаранция дали новите евро адаптори ще са съвместими с наличния колектор. Да използваш два колектора с изходи евро конуус 16 и 20 е меко казано тъпо.
ще ти останат парчета и от различен диаметър тръби...
Абе изобщо нищо позитивно.
1115 - специалист
Ами проблемът по-скоро е, че имам евроконуси 16, 17, 18, 20 и тръба 18х2 и 16х1,5 няколко парчета.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: